Kalifornijska firma Ryan Leidner Architecture zastosowała jasną białą farbę i bujną zieleń, aby odświeżyć modernistyczny dom z połowy wieku Eichlera w Dolinie Krzemowej, który ukończono w latach 60 XX wieku. Amerykański modernizm ponownie stał się głównym bohaterem, po wspaniałej renowacji.
Twin Gable House w Sunnyvale w Kalifornii powstał w 1962 roku, a za jego projekt odpowiadał duet A. Quincy Jones i Frederick Emmons. Zamówienie złożył deweloper nieruchomości Joseph Eichler. Po drugiej wojnie światowej zbudował on ponad 10.000 modernistycznych obiektów. Współpracował z wieloma architektami, którzy projektowali na jego zamówienie. Wśród nich znalazły się takie sławy jak Richard Neutra czy Frank Lloyd Wright. Warto dodać, że domy Eichlera to coś więcej niż tylko domy, reprezentują styl życia. Amerykański modernizm szczyci się dokonaniami tego dewelopera, który tak bardzo przyczynił się do jego rozwoju.
Pierwotnie zwany Planem OJ-1605, obiekt został kilkakrotnie przebudowany od czasu powstania. W ramach tej renowacji Ryan Leidner Architecture zaktualizował przestrzeń o powierzchni ponad 200 m2. Odtworzono białe wnętrza i otwarty plan dla mającej w nim zamieszkać czteroosobowej rodziny.
Głównym celem renowacji było usunięcie wielu warstw przebudów, które miały miejsce w poprzednich dziesięcioleciach” – architekci.
Nisko osadzony dom nazwano na cześć dwóch dwuspadowych dachów pomalowanych na biało. Kontrastują one z pionowymi, czerwonymi listwami cedru na ścianie elewacji, którymi zastąpiono oryginalną, rowkowaną sklejkę.
Duże przesuwane szklane drzwi i okna wychodzą na bujny ogród zaprojektowany przez Stephens Design Studio. Obejmuje on istniejący dziedziniec i nowy basen. Dziedziniec to jeden z szeregu istniejących elementów architektonicznych, które zespół zachował. Z nim w projekcie pozostała także oryginalna konstrukcja słupów i belek obejmująca sufity.
Amerykański modernizm w wersji nowoczesnej
Wewnątrz, aby dostosować przepływ i stworzyć salon na otwartym planie, studio usunęło kilka ścian. Ściany z tynku wygładzono i przemalowano, na jasny biały kolor. Tak samo postąpiono z drewnianymi belkami i szkieletem konstrukcji rozciągającym się na suficie.
Kwadratowe, porcelanowe płytki pokrywają podłogę w całym domu i przechodzą na przestrzenie zewnętrzne.
Architekt pozbył się przestarzałych mebli i elementów wystroju, takich jak dywany z długim włosem. W kuchni blaty z marmuru z Carrary połączono z akcentami z białego dębu, wykorzystanym także jako wykończenie szafek.
Umeblowanie obejmuje między innymi zestaw drewnianych foteli wypoczynkowych Eamesów w salonie oraz stolik nocny zaprojektowany przez Eero Saarinena. W ten sposób projekt wnętrz jasno nawiązuje do czasów złotej ery amerykańskiego modernizmu. Jednocześnie ukazuje jak łatwo ten styl adaptuje się do dzisiejszej rzeczywistości.
Zobacz także:
pustynny-modernizm-na-nowo-w-palm-springs