Search

Betonowy dom wtopiony w krajobraz Alentejo

House in Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.13

Aires Mateus zakopuje betonowy dom na portugalskiej wsi, ukrywając go w scenerii wiejskiej Portugalii w pobliżu miasta Monsaraz. Lizbońskie studio architektoniczne łączy brutalną surowość materiału z rzeźbiarską czystością, która odzwierciedla dziewicze piękno regionu Alentejo. Z obiektu roztacza się widok na rozległe jezioro Alqueva, największe sztuczne jezioro w Europie. Jego bliskość spowodowała decyzję o umieszczeniu centralnej części w domu w zasłoniętym dziedzińcu z widokiem na wodę.

House in Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.07
© Joao Guimaraes

W przeciwieństwie do pobliskiego miasta Monsaraz, ufortyfikowane schronisko wznosi się na skalistym zboczu. W zasadzie ten betonowy dom zaprojektowany ukrywa się w krajobrazie. Mieszkanie wkopano w zboczu wzgórza i ukryto pod zielonym dachem. Na widoku pozostały jedynie dla elementy potwierdzające obecność. Pierwszym z nich jest wystający dach wyciągnięty w kierunku jeziora. Drugi to, widoczne jedynie z góry, pomalowane na biało okrągłe jasne studnie.

House in Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.08

House in Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.09

Betonowy dom pod ziemią

Do domu prowadzą schody, które w niesamowity sposób znikają w ziemi. Dom składa się z trzech podziemnych sypialni, które otwierają się na dwa okrągłe patio. Wewnątrz są jeszcze dwa wspólne obszary – przestrzeń mieszkalna i kuchnia. Wychodzą one na osłonięty taras z widokiem na jezioro.

House in Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.11

House in Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.10

Taras, zamknięty wklęsłą masą wspornikowej konstrukcji dachu, jest katedralną kopułą przestrzenią.  Tutaj rzeźbiarską spójność i masywną wysokość zestawiono z ogromem rozpościerającego się krajobrazu. Okrągły świetlik utworzony w odwróconej kopule „obcina” objętość tarasu, a jednocześnie świadczy o zamiłowaniu architektów do geometrii i precyzji kompozycji.

betonowy dom Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.15

betonowy dom Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.05

Podczas gdy zielony dach integruje dom z krajobrazem, odsłonięta część betonowej konstrukcji wyróżnia się na trawiastym zboczu wzgórza. Także jego uformowana z desek struktura odzwierciedla surowość naturalnego krajobrazu. Ta sama brutalistyczna wrażliwość ma miejsce wewnątrz, gdzie odsłonięte betonowe podłogi i sufity uzupełniono drewnianymi panelami na ścianach. Pomieszczenia mieszkalne i kuchnię pomalowano na biało, ale surowe wykończenie króluje na korytarzu. Białą farbę wykorzystano również na ścianach sypialni, a okrągłe dziedzińce, na które się otwierają, wyłożono białymi płytkami i kamieniami. Dzięki temu zwiększono maksymalnie ilość odbijanego światła dziennego docierającego do pomieszczeń. Oparta na minimalistycznej estetyce, z ukrytym schowkiem płynnie zintegrowanym z materiałem budowlanym, monastyczna surowość wystroju wnętrza odzwierciedla piękną pustkę otaczającej wsi. Co więcej, jednocześnie nasyca dom kontemplacyjną atmosferą.

betonowy dom Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.14

betonowy dom Monsaraz by Aires Mateus Architects. Photo by Joao Guimaraes.16

Zobacz także:

betonowe-prywatne-sanktuarium-casa-merida

ghost-house-betonowy-dom-duchow

naturalne-piekno-przyrody-zaklete-w-betonowym-wnetrzu

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close