Search

Kompleks Peninsula Place w Londynie projektu Santiago Calatravy

Londyn

Znany w Hiszpanii architekt Santiago Calatrava został głównym projektantem nowego kompleksu Peninsula Place, nad Tamizą. Jest to jego pierwszy tak ważny projekt w Wielkiej Brytanii.

Stylem, najnowszy projekt przypomina powstały w Nowym Jorku dworzec Oculus, w pobliżu World Trade Center, również projektu Calatravy. Podobnie jak w Nowym Jorku, kompleks w Londynie także będzie pełnił funkcję komunikacyjną. Znajdzie się tam stacja metra oraz przystanek autobusowy.

Kompleks budynków swoim kształtem przypomina połączone trzy pnie drzewa. Górujące nad okolicą trzy strzeliste wieże to także swoiste nawiązanie do zlokalizowanej obok areny O2 znanej jako Millennium Dome.

Calatrava tłumaczy, że jego projekt to owoc dziesięciu różnych modeli, pomysłów i niekończących się rozmów z klientem (Knight Dragon).

Mieszkania, hotele, biura w Peninsula Place

Oprócz infrastruktury komunikacyjnej, na terenie kompleksu znajdą się także teatr, kino, miejsce przeznaczone do ulicznych performansów, bary oraz sklepy. W wieżach natomiast powstaną przestrzenie biurowe, mieszkania oraz hotele. Kompleks zostanie połączony z przestrzenią nadbrzeżną nowoczesną, białą kładką o ciekawej, ażurowej konstrukcji, zawieszoną w powietrzu i wspartą na wysokiej kolumnie. Ten element także będzie nawiązywał do pobliskiej areny O2.

Mosty i kładki to specjalność Calatravy. Architekt i inżynier, w ciągu swojej 35-letniej kariery stworzył ponad pięćdziesiąt projektów mostów. W przypadku kładki w Peninsula Place, zdecydował się jednak na mniejszą ekstrawagancję w porównaniu do innych jego dzieł, takich jak Oculus, czy kompleks kulturalny w Walencji.

Peninsula Place sercem Greenwich

Półwysep Greenwich, praktycznie nie istniał na mapie Londynu, dopóki  wraz z budową słynnej areny Millennium Dome nie rozpoczęła się jego rewitalizacja. Dziś dzielnica ta rozwija się w bardzo szybkim tempie, o czym może świadczyć właśnie budowa Peninsula Place. Kompleks dostarczy londyńczykom prawie 15 720 mieszkań, 195 tys. m2 przestrzeni zielonej oraz 325 tys. m2 powierzchni, którą zajmą hotele, szkoły oraz inne instytucje użyteczności publicznej.

Oprócz dwóch wieżowców mieszkalnych, deweloper A&M planuje budowę innych budynków w okolicy, tym razem we współpracy brytyjskimi architektami Marks Barfield, DSDHA, Alison Brooks and Duggan Morris, czy amerykańskim studio SOM. Na powierzchni 80 tys. m2 powstanie jeden z największych projektów rewitalizacji w Europie. „Chcemy stworzyć serce tej dzielnicy”, dodaje Calatrava. „Dlatego Peninsula Place powinno mieć unikalny charakter.”

Zobacz także:

Ekologiczne życie w Soori High Line, NYC

Luksusowa oaza w środku wielkomiejskiej dżungli

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close