Search

Duński projekt z lat 80. po raz pierwszy w produkcji

Duński projekt - Arcade Chair - projekt- Nanna Ditzel 03

Duńska marka designerska Brdr Krüger prezentuje nigdy wcześniej nie produkowane dzieło Nanny Ditzel. Wprowadzone na rynek w kwietniu tego roku krzesło Arkade uzupełnia ofertę firmy dziedzictwa lokalnego designu. Łączy ona kolekcję historycznych dzieł Hansa Bøllinga oraz współczesnych, autorstwa Davida Thulstrupa i OEO Studio. Jak widać, dobry duński projekt na przestrzeni lat nie traci nic na aktualności, więc można go wciąż eksplorować.

Duński_projekt_Arcade_Chair - Nanna Ditzel 01

Współpraca projektanta i rzemieślnika

Ten nowy dodatek do kolekcji Brdr Krüger, pierwotnie stworzony w 1983 roku, powstał w wyniku współpracy Ditzel i Nielsa Krügera – mistrza rzemieślnika czwartej generacji w duńskiej firmie rodzinnej. Rezultatem tej trwającej całe dziesięciolecie kooperacji była praca nad odkrywaniem nowego ducha designu w połączeniu z tradycyjnym kunsztem. Wiele pomysłów projektowych Ditzel opracowano w pracowni stolarskiej firmy Krügera. Przykładem są choćby jej kultowe dziecięce meble – elementy, które zachowały współczesny charakter do dnia dzisiejszego.

Duński_projekt_Nanna Ditzel 04
Nanna Ditzel

Nieżyjąca, duńska projektantka – Nanna Ditzel

Krzesło Arkade nosi kilka z najbardziej charakterystycznych cech designu Ditzel. Chodzi o jej zamiłowanie do miękkich kształtów i powtarzanie okrągłych form i łuków, którym ten projekt zawdzięcza swoją nazwę. Bez wątpienia wyróżnia go także chętnie stosowana przez projektantkę postmodernistyczna, elegancka geometria. Połączenie materiałów i technik zastosowanych w krześle – od toczenia przez gięcie na parze drewna, zastosowanie metalu i tapicerki – wyraża zamiłowanie Nanny Ditzel do dekoracyjności i kolorów.

Materiały można modyfikować za pomocą różnych wykończeń, aby całkowicie spersonalizować i dostosować mebel do indywidualnych wymagań. Jedną z opcji jest obicie krzesło tkaniną Hallingdal marki Kvadrat, którą także zaprojektowała Ditzel. Duński projekt materiału powstał w 1965 roku i od tego czasu nieprzerwanie znajduje swoich odbiorców. Dwukolorowy splot niedawno doczekał się odświeżenia, a Kvadrat przywrócił mu oryginalną paletę Ditzel. Bez watpienia stanowi idealne dopełnienie subtelnych kątów krzesła.

Duński projekt - Arcade Chair - projekt- Nanna Ditzel 02

Duński projekt – zawsze na czasie

Założony w 1886 roku warsztat obróbki drewna rodziny Krüger, przekształcił się w pełnoprawną markę meblową Brdr Krüger. Dziś celebruje ona wartości, które niesie za sobą klasyczny duński projekt, jednocześnie dbając o nowoczesność. Zaangażowanie Nanny Ditzel w doskonałość rzemiosła, przy użyciu nowych materiałów i technik, odpowiada założeniom firmy odnośnie stosowania duńskiej estetyki z połowy wieku, zreinterpretowanej dla współczesnej publiczności.

 

Zobacz także:

fritz-hansen-historia-dunskiego-designu

5-powodow-dla-ktorych-polacy-kochaja-dunski-design

lego-house-i-inne-wakacyjne-destynacje-w-danii

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close