Search

LEGO House i inne wakacyjne destynacje w Danii

Trapholt

Skandynawia kojarzy się z ekologią, ale także z nowoczesną architekturą i charakterystycznym stylem urządzania wnętrz. Styl ten doczekał się wielu naśladowców i miłośników. Szczególnie w Danii można znaleźć przykłady nowoczesnego budownictwa światowej klasy. Turyści mogą je podziwiać spacerując nie tylko ulicami Kopenhagi, ale i wielu mniejszych duńskich miasteczek. Dzisiaj prezentujemy najciekawsze destynacje wokół słynnego LEGO House.

Dania obfituje w muzea, galerie i sztukę uliczną, ale i sama architektura tego kraju zachwyca. A wszystko dzięki nowoczesnemu designowi, minimalizmowi i nierzadko organicznej formie. Miasta leżące w obrębie regionu LEGOLAND Billund Resort są pełne spektakularnych architektonicznych rozwiązań. Te perełki designu znaleźć można na stosunkowo niedużej przestrzeni, co ułatwia obejrzenie ich wszystkich w dość krótkim czasie np. w weekend. LEGOLAND Billund Resort leży zaledwie 400 km od Świnoujścia, skąd podróż promem trwa zaledwie kilka godzin.

Fjordenhus w Vejle

Fjordenhus to nowy, kultowy budynek Olafura Eliassona w basenie portowym na samym nabrzeżu miasteczka Vejle. Jest pierwszym budynkiem tego wybitnego duńsko-islandzkiego artysty i znanym punktem orientacyjnym dla mieszkańców i turystów. Co więcej, na parterze znajdą się publicznie dostępne dzieła Olafura Eliassona.

LEGO House 02
Fjordenhus

Charakterystyczny budynek ma 9.000 metrów kwadratowych i składa się z czterech połączonych ze sobą cylindrów. Na wysokości 28 metrów wznoszą się nad wodę i tworzą połączenie między fiordem a centrum Vejle. Sztuka i architektura we Fjordenhus łączą się w innowacyjny sposób, by Studio Olafur Eliasson było w stałym dialogu z otaczającym morzem. Choć droga do budynku prowadzi przez most Havneøen, można dopłynąć tam także kajakiem.

LEGO House 03
Wave

Fala w Vejle

Ekskluzywny apartamentowiec Boelgen (Wave) otrzymał wiele nagród i stał się jedną z atrakcji miasta Vejle. Za tym projektem stoi renomowane studio Henning Larsen Architects, którego twórcy stworzyli także projekt opery w Kopenhadze. Na charakterystyczny design Fali składa się pięć kafelkowych falistych fasad. Każda fala ma dziewięć pięter i składa się z 20 różnych mieszkań, każde po 240 metrów kwadratowych. Przed budynkiem znajduje się przepiękna promenada, zaś najbliższym sąsiadem jest… morze, gdyż Fala rozciąga się aż do samego fiordu.

LEGO House 04
LEGO House

LEGO House w Billund

Centrum kreatywności LEGO House o powierzchni 12.000 m kwadratowych zostało zaprojektowane przez światowej sławy architekta, założyciela grupy BIG – Bjarke’ego Ingelsa. Ten duński architekt stał się znany po zaprojektowaniu dwóch kompleksów mieszkaniowych w Ørestad: Domów VM i Górskich Mieszkań. W 2011 roku Wall Street Journal mianował go Innowatorem Roku w dziedzinie architektury. Natomiast w 2016 roku Time Magazine nazwał go jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Teraz jego firma zajmuje się projektowaniem nowego budynku 2 World Trade Center.

Czuliśmy, że jeśli BIG powstałby stworzony w celu zaprojektowania tylko jednego budynku, byłby to LEGO House – mówi Ingels.

Grupa BIG rozpoczęła budowę LEGO House w 2014 roku. Budynek składa się z 21 białych bloków ułożonych jeden na drugim. Fasadę LEGO House pokrywają płytki, które tworzą iluzję, że całą budowlę wykonano z klocków LEGO. W środku można doświadczyć w pełni magii zabawy 25 milionami klocków LEGO.

LEGO_House 05
Tirpitz Museum

Tirpitz Museum w Varde

Muzeum Tirpitz w Blåvand to kolejny projekt wykonany przez grupę BIG Bjarke’ego Ingelsa. Pierwotnie muzeum było bunkrem, którego budowa rozpoczęła się w 1944 roku, w celu obrony miasta Esbjerg. Po kapitulacji niemieckich wojsk budowę wstrzymano, dlatego bunkier nigdy nie został ukończony. Po wojnie przekształcono go w małe muzeum, które do 2012 roku nie było już rozbudowywane. Właśnie wtedy grupa BIG postanowiła przekształcić ten obiekt w nowoczesne centrum kultury, wbudowane w otaczające je wydmy. Można tam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat wojny i historii Danii, w ciekawy i niecodzienny sposób.

Musikhuset w Esbjerg

Musikhuset w Esbjerg został zaprojektowany przez światowej sławy architektów Jana i Jørna Utzonów, twórców słynnej opery w Sydney. Obiekt liczący 10.000 metrów kwadratowych łączy się z Muzeum Sztuki Esbjerg i stanowi miejsce spotkań kulturalnych. Oprócz foyer i dwóch głównych pomieszczeń, Store Sal i Lille Sal, kompleks budynków obejmuje nową salę teatralną, salę wykładową, mniejsze sale konferencyjne, kawiarnię i restaurację.

LEGO-House 06
Musikhuset

Design City Kolding

Trapholt to jedyne muzeum w Danii, gdzie można zobaczyć zarówno sztuki wizualne, rękodzieło, design, jak i skandynawskie meble. Specjalne wystawy oferują nowe i ekscytujące doświadczenia z międzynarodowymi oraz duńskimi artystami i projektantami. W tym roku można zobaczyć wystawy Nanny Ditzel (do 31/10 włącznie), Eske Kath – Fundamental Uncertainty (do 24/11 włącznie) oraz wystawę sensoryczną SENSE ME (otwarcie 12/9).

LEGO_House 07
Trapholt

W muzeum znajduje się znakomita kolekcja sztuki współczesnej, największa w Danii kolekcja krzeseł z XX wieku, a także wyjątkowy domek Arne Jacobsena. Muzeum oferuje również interaktywne zajęcia takie, jak ułożenie własnej wystawy dzieł sztuki. Lokalizacja i architektura muzeum są atrakcją samą w sobie. Trapholt wije się przez park rzeźb i piękną roślinność, wysoko nad fiordem, a z okien muzeum i kawiarni roztacza się fantastyczny widok.

LEGO_House 08
Trapholt

Rozwój nowej dzielnicy pomiędzy centrum miasta Kolding a obszarem przyrody i fiordów jest teraz w pełnym rozkwicie. Design City Kolding to ambitny projekt, polegający na wybudowaniu w nadchodzących latach nowej dzielnicy designu o powierzchni 90.000 metrów kwadratowych. Design City Kolding ma już centrum szkoleniowe, budynki biurowe, domy młodzieżowe i tunel Interference pod Østerbrogade. Ten właśnie tunel łączy Design City Kolding z nowym uniwersytetem i kampusem. Co więcej jest podświetlany i ma wbudowane interaktywne atrakcje i gry świetlne. Korzystają z tego tysiące studentów i każdy, kto przez niego przechodzi lub przejeżdża na rowerze. Tu mieszają się design, sztuka i nowoczesna technologia, zapewniając niezapomniane doświadczenia. Dzielnica ma również pomieścić mieszkania, sklepy, kawiarnie oraz obiekty kulturalne i rekreacyjne. Podstawa koncepcyjna projektu opiera się na zrównoważonym rozwoju i nowych formach współpracy, a dzięki Design City Kolding miasto chce stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków designu w Europie i na świecie.

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close