Search

Hause of Ita przedstawia Trasposizioni

Trasposizioni House of Ita _pointofdesignpl

House of Ita i kolekcja współczesnych gobelinów odkrywa wieloaspektowy świat kobiecości w Północnej Macedonii.

Margerita (Ita) Aleksievska Scalvi i jej kolekcja Trasposizioni zaprezentowana podczas EDIT Napoli 2021.

Zamiłowanie do niekonwencjonalnych relacji, a także umiejętność aranżowania, łączenia warstw, materiałów i tkanin, które ze sobą współgrają – taka jest formuła Trasposizioni, nowej kolekcji gobelinów zaprezentowanej na EDIT Napoli 2021 przez artystkę tekstyliów i projektantkę Margaritę (Ita) Aleksievską Sclavi, znaną również jako House of Ita.

Zgodnie z wieloetnicznym urokiem, który przenika wszystkie jej prace, kolekcja czerpie inspirację z północno macedońskich korzeni artystki, która jako surowiec wykorzystuje tradycyjne słowiańsko-macedońskie stroje damskie z bizantyjskim odciskiem. Kobiety tradycyjnie wykonywały swoje sukienki ręcznie, tworząc subtelne wariacje, które upiększyłyby zwykły element garderoby, co oznaczało przynależność regionalną i kulturową noszącej je.

Gobelin w hołdzie macedońskim kobietom

Trasposizioni narodziło się z podwójnego pragnienia subiektywnej reinterpretacji tych wysokiej jakości ubiorów we współczesnej tonacji oraz nadania im nowych znaczeń i funkcji. Margarita dekonstruuje je i ponownie składa, badając ich niewyrażony potencjał i przekształcając go w trzy różne gobeliny, które noszą imiona jej babki – Vera, Aspasija i Evgenija, będące równocześnie hołdem złożonym przodkom jej kraju.

Trasposizioni na nowo odkrywa urodę dawnych kobiecych strojów w formie współczesnych gobelinów.
Bogate tkaniny i różnorodne wzory odkrywają przynależność stroju do określonej części kraju.

House of Ita – wyważone kontrapunkty

W przetworzonych fakturach fragmentów odzieży, strzępy rękawów, kołnierzyków, haftów i wstążek przeplatają się ze złotymi, brązowymi i srebrnymi liśćmi, dopracowanymi detalami i ludowymi ornamentami ręcznie malowanymi przez artystkę. Efektem jest niejednorodna, ale spójna kompozycja, rozpoznawalna dla uważnego oka, a jednocześnie oryginalna. Kolekcja, która czyni z wyważonych kontrapunktów i przemyślnych zestawień swój fil-rouge, eksploruje wątek dziedzictwa kulturowego i kobiecości.


 

Tworzenie Trasposizioni było podróżą do odkrywania swoich korzeni, intymnym rytuałem, który połączył mnie z kulturą i kobiecą energią mojej ziemi. Intencją było stworzenie swoistego kolażu pamięci, konceptualnej mapy złożonej z fragmentów opowieści, których bohaterkami były kobiety – mówi projektantka.


 

Trasposizioni – kolekcja gobelinów House of Ita.

To mocno emocjonująca opowieść o świecie na pograniczu Wschodu i Zachodu, gdzie emancypacja kobiet przeplata się z czystą kreatywnością. To także wizualna synteza niezliczonych aspektów kobiecości w szerokim tego słowa znaczeniu. W Trasposizioni badania estetyczne House of Ita przekładają się na amalgamat kolorów, warstw i kultur, który łączy starożytne rzemiosło i nowoczesne techniki, aby uczcić tradycję rzemieślniczą Północnej Macedonii i rolę kobiet w sztuce użytkowej.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close