Search

Lampy do salonu w roku 2020 | oświecone piękno

lampy do salonu 2020

Lampy do salonu w nadchodzącym sezonie odpowiadają aktualnie popularnym stylom, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Minimalizm obrósł w miękkość dzięki naturalnym materiałom i teksturom. To właśnie one zawojowały wnętrza. Tekstury i wzory rozwijają się się zarówno w radosnym stylu vintage jak i w bardzo wysmakowanej inspiracji latami 50. XX wieku.

lampy do salonu Brand Van Egmont | Galaxy 01
Brand Van Egmont | Galaxy

Oświetlenie to bez wątpienia kluczowy element dekoracji, który potrafi całkowicie zmienić wygląd wnętrza, a także wprowadzić do niego wyjątkową atmosferę. Jak będą wyglądały lampy do salonu czy kuchni w całym roku wiemy już teraz. Ubiegłoroczna edycja targów Euroluce ujawniła kierunki i trendy, które można znaleźć w aktualnych katalogach oraz w salonach sprzedaży. Najlepsi producenci łączą wspaniałą estetykę z doskonałymi materiałami i mistrzowskim rzemiosłem. Przyjrzyjmy się propozycjom oświetlenia do domu, które rozjaśni wnętrza w roku 2020.

lampy do salonu Quasar | Rontonton
Quasar | Rontonton

Jak wygląda wnętrze domu w 2020 roku?

Z dostępnych informacji można wyciągnąć kilka wniosków dotyczących tego, w jakim kierunku zmierzają architekci wnętrz. Przede wszystkim otwarte przestrzenie o wyraźnym minimalistycznym charakterze wciąż zyskują na sile. Wciąż łączy się salon, jadalnię i kuchnię. Co więcej prognozy wskazują jeszcze bardziej odważne rozwiązania, takie jak łączenie sypialni z łazienką.

Intencja tworzenia otwartych przestrzeni jest oczywista – chodzi o większą ilość metrów kwadratowych powierzchni. W rezultacie wnętrza stają się bardziej elastyczne, a ich funkcjonalność może szybko się zmieniać. Wymaga to rozwagi podczas projektowania oświetlenia wewnętrznego LED. Zmienne centralne punkty oraz możliwość modyfikacji oświetlenia dodatkowego to po prostu konieczność.

Kenneth Cobonpue | Constellation 24
Kenneth Cobonpue | Constellation 24

Jeśli chodzi o podział na strefy, dobry przykład świetnej praktyki można zobaczyć w kuchni i łazience. Cel wydaje się prosty: ogólne oświetlenie chwil „pracy” oraz przyciemnione i cieplejsze światło, gdy po prostu spędzasz czas w obu pomieszczeniach. Warto tu zaznaczyć, że warstwa światła będzie miała za zadanie podkreślenie scen. W przypadku lustra łazienkowego podświetlenie powinno dobywać się przy użyciu zimnego światła. Dzięki temu kolory skóry jest najbardziej zbliżony do rzeczywistego.

Parachilna | Aballs
Parachilna | Aballs

Sufitowe lampy do salonu w kształcie kuli

Podstawowym filarem oświetlenia salonu pozostaje niezmiennie akcentowanie konkretnego punktu centralnego. Właśnie do tego zadania najlepiej nadają się lampy sufitowe. Niczym klejnot w koronie przykuwają uwagę i wzbudzają zachwyt. Projektanci oświetlenia bardzo chętnie sięgają po sprawdzony, znany od prawieków z nieboskłonu, kształt kuli. Widok słońca i księżyca w pełni, a także odległych gwiazd i planet, które emitują światło jest dla nas po prostu naturalny. Ludzka wyobraźnia czerpie inspiracje z natury, okraszając je artyzmem wyrażonym w rzemiośle. Lampy do salonu lub do reprezentacyjnego holu to element oświetlenia, w którym ludzka wyobraźnia naprawdę może zaszaleć.

lampy do salonu CTO | Skye
CTO | Skye

Ciekawie i intrygująco przedstawiają się propozycje obejmujące dwie tekstury. Ten efekt odnajdziemy w przypadku lampy do salonu Skye marki CTO. W przemyślany sposób połączono tu delikatność i siłę, a przydymiony u spodu klosz zdaje się przeczyć zasadom grawitacji.

lampy do salonu Catellani & Smith | Petits Bijoux
Catellani & Smith | Petits Bijoux

Lampa Petits Bijoux od Catellani & Smith reprezentuje ruch statyczny. Odzwierciedla efekt tworzących się koncentrycznych fal, takich jak te na powierzchni wody, gdy coś do niej wpadnie. Koncepcja kuli, koła jako metafory nieskończoności i doskonałości, jest ulubionym, powracającym tematem dla Catellani & Smith.

lampy do salonu Moooi | Chalice
Moooi | Chalice

Edwan Van Vliet zaprojektował dla Moooi lampę o nazwie Chalice, która składa się z oprawek z karbowanego szkła, które wychodzą z metalowej kuli. Źródło światła znajduje się wewnątrz kuli, więc samo światło, przechodząc przez szklane elementy, w ten sposób je rozświetla.

Świetlne obiekty

Jak wcześniej wspomniano, lampy do salonu pozwalają projektantom, aby puścili wodze swojej wyobraźni. W efekcie możemy podziwiać prawdziwie rzeźbiarskie formy świetlne, które wykorzystują niezwykłe działanie światła. Często bazują na wcześniejszych projektach, ewoluując do większych i bardziej spektakularnych wersji.

lampy do salonu Ingo Maurer | 1000 Karat Blau
Ingo Maurer | 1000 Karat Blau

1000 Karat Blau to duża lampa wisząca o wyglądzie imponującego obiektu oświetleniowego. Klosze, wykonane ze złotych liści i szkła akrylowego, odbijają światło raz za razem. Dzięki temu tworzą niezwykłą, ciepłą i kojącą atmosferę. Podobnie jak w przypadku mniejszych 24 Karat Blau, które są częścią kolekcji Ingo Maurer od 2005 roku, krótkofalowe niebieskie światło przechodzi przez złote cząsteczki, dzięki czemu włókno wydaje się niebieskie.

Manooi | Origo Pulsar
Manooi | Origo Pulsar

Dzięki grze asymetrii i harmonii Origo Star, którą dopracowano, powstał Origo Pulsar. Unikalna i niepowtarzalna kreacja na nowo definiuje ideę kryształowego żyrandola. Połączenie współczesnych materiałów i formy z klasycznym czarem kryształów tworzy ekskluzywny charakter wnętrza.

Stołowe lampy do salonu

Jak już wcześniej wspomniano, detale i tekstury to prawdziwa kwintesencja. A to dlatego, że wraz ze światłem, tworzą domowe środowiska, które zapewnią ciepło, jasność i szanują oryginalne kolory każdego elementu. Aby uzupełnić minimalistyczne wnętrza warto postawić na oprawy o geometrycznych kształtach. Poszukiwane są także lampy o organicznych formach, wpisujące się w troskę o środowisko i efektywność energetyczną.

lampy do salonu Porta Romana | Baobab
Porta Romana | Baobab

Właśnie takie lampy do salonu, ustawione na komodzie, stoliku czy parapecie, proponuje brytyjska firma Porta Romana. Wśród ich nowości szczególnie przyciągają uwagę lampy stołowe o miękkich kształtach w ceramicznych podstawach i ciepłych, obfitych kloszach z drapowanej tkaniny. Bez wątpienia dodatkowym atutem są wspaniałe kolory, które podkreślają ich piękne formy.

lampy do salonu Porta Romana | Small Static Lamp
Porta Romana | Small Static Lamp

Lampy do salonu z naturalnych materiałów

W lampach drewnianych jednym z trendów oświetleniowych w 2020 roku jest to, że pokazują niewiele lub zupełnie pozbawione są obróbki. Dzięki temu imitują najbardziej rustykalny i pierwotny stan, w równowadze z miękkością światła. Nie oznacza to, że nie mogą być nowoczesne.

lampy do salonu Porta Romana | Crawford
Porta Romana | Crawford

Dla Porta Romana, niesamowity umysł Garetha Devonald Smitha, stworzył kolejne dynamiczne dzieło. Ta rzeźbiarska forma ma wszystkie cechy zabawnego stylu Garetha, i to w dużej skali. Wyrazisty środkowy korpus i grawitujące ramiona wykończono w organicznej fakturze. Dzięki temu krawędzie nabrały miękkości. To awangardowy kameleon, który łączy ziemistą, indyjską czerwień styl z wikliną, wyrażając ciekawy kontrast. Potrafi zmienić się całkowicie wykorzystując szlachetny brąz z jedwabiem lub lnem tworząc w ten sposób klimat wyszukanego luksusu.

Venice | Mondrian Glass
Venicem | Mondrian Glass

Miedź i postarzany metal

W roku 2020 zdecydowanie warto postawić na są lampy miedziane lub z postarzanego metalu. Generalnie w tym roku dekoracje do domu wykonane z metali są absolutnym hitem. Na pierwszym planie znalazła się miedź wnosząc charakterystyczny styl vintage.

lampy do salonu Brand van Egmond | Louise
Brand van Egmond | Louise

Świetnym przykładem jest model Louise, który znajdziemy w ofercie firmy Brand Van Egmont. Jej oprawa może być wykończona w aż siedmiu metalowych wykończeniach. Postarzany nikiel, oksydowana miedź czy polerowany mosiądz to tylko trzy z nich.

Złota era designu

Nawiązania do estetyki połowy XX wieku to dziś bardzo silna tendencja, przede wszystkim ze względu na tęsknotę za niewymuszoną elegancją. Praktyczne formy, jednolity kolor i zabawne kontrasty między różnymi tonami to podstawa stylu połowy XX wieku. Teraz nieco aktualizowany, ale wciąż zachwycający i atrakcyjny jako dopełnienie każdego salonu.

Brand van Egmont | Galaxy
Brand van Egmont | Galaxy

Prostota linii sprawia, że jeśli chodzi o dostosowanie do różnych wnętrz, lampa Galaxy to prawdziwy as w rękawie. Cztery modele wiszące i jeden model lampy do salonu, która dumnie stoi na podłodze to popis prostoty i uwielbianych przez modernizm kreski i kuli. Kosmiczne odwołanie do układu ciał niebieskich realizuje się w różnych odcieniach metalu.

Manooi | Hanabi Star
Manooi | Hanabi Star

Prosta w formie Hanabi Star z Manooi oddaje wrażenie i efekt skrzącego światła fajerwerków. Wspaniały efekt osiągnięto dzięki użyciu kryształów Swarovski® i zaawansowanych technologicznie komponentów LED. To współczesne designerskie oświetlenie można bez ograniczeń łączyć w kompozycje wypełniające ogromne przestrzenie elegancką grą światła.

Tecnolumen | Bauhaus Pedant Lamp wg proj. z 1923 roku
Tecnolumen | Bauhaus Pedant Lamp wg proj. z 1923 roku

Klasyka w nowoczesnym środowisku

Nawet najbardziej awangardowe projekty noszą w sobie znamiona klasyki. Jednak to właśnie klasyki wracają dziś do łask, gwarantując ponadczasowość i odpowiedni efekt. W ofercie firmy Tecnolumen znajdziemy projekty z lat 20. XX wieku największych tuzów modernizmu. Z kolei marka WOKA proponuje nam modele projektowane jeszcze przed pierwszą wojną światową, na samym początku ery elektryczności.

Wagenfeld | Tecnolumen
Tecnolumen | Wagenfeld

Ścienne lampy do salonu 

Naturalne materiały nigdy nie wychodzą z mody, szczególnie gdy łączą się z najwyższą jakością wykonania. Takie lampy do salonu lub innej przestrzeni w domu, cechują się nie tylko pięknem, ale także trwałością. Lampy do salonu to nie tylko wspaniałe oprawy sufitowe, ale także mniejsze, punktowe oświetlenie.

Baxter | Button
Baxter | Button

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim lampy ścienne. Małe metalowe kinkiety ustępują zaokrąglonym kształtom, które monopolizują całą przestrzeń ściany dzięki swojemu projektowi i światłu jakie zapewniają. Ich asymetryczne kształty i odrobina ekscentryczności będą odgrywać wielką rolę.

Henge | Wall Clips
Henge | Wall Clips

Lampy do salonu – inteligentne oświetlenie i LED w roli głównej

Cenny, naturalny i kolorowy – są to trzy przymiotniki, które najlepiej opisują trendy w dekoracji 2020 roku. Wśród stylów we wnętrzach minimalistyczny, funkcjonalny i zredukowany kierunek nadal będzie obecny. Jenak teraz zaistnieje pod wpływem nowych prądów dopełniony barwami i kontrastami.  Niekwestionowanymi bohaterami tego roku są szkło, drewno oraz metale.

Tobias Grau | Move Around
Tobias Grau | Move Around

Lampa do salonu Tobias Grau Move jest klasą samą w sobie. Dostępna w wersji prostej lub okrągłej z płynnym, organicznym i atrakcyjnym wyglądem. Najnowsze, dające doskonale ciepłe światło diody LED  zintegrowano w lampie. Dodatkowo zastosowano także soczewki optyczne, które zapewniają idealne rozpraszanie światła. Dostępna w chromie i miedzi, które doskonale podkreślają miękkość jej formy.

Willowlamp | Audrey2
Willowlamp | Audrey2

Rok 2020 należy nie do jednego, a do kilku stylów, tworzących wspólnie bardzo charakterystyczną mieszankę. Od klasyki po nowoczesność, od vintage po glamour, modernizm miesza się z wpływami etnicznymi, a arabskie wzory uzupełniają elementy skandynawskie. Oświetlenie wewnętrzne idealnie uzupełnia i podkreśla urok niepowtarzalnych i oryginalnych wnętrz. Jednak nie chodzi tylko o estetykę lub dobry smak, kolory, kształty lub modele. W świecie designu bardzo aktualny i często poruszany jest także temat troski o środowisko i związanych z tym innowacji.

Quasar | Royal BB
Quasar | Royal BB

Prawdziwe lampy do salonu – czerń i złoto

Nie jest to najświeższy trend, jednak zdecydowanie się rozwija i umacnia. Złote detale święcą triumfy nadając pomieszczeniu elegancji dzięki prostym połączeniom kolorów. Oryginalne rozwiązania zaprojektowano tak, aby podkreślały światło, ciepło i zamieniały każdą przestrzeń w przytulne miejsce. W rzeczywistości świecące refleksy złotej części tworzą przytulną i intymną atmosferę, bogatą w emocje. Czarno-złote lampy z ponadczasowymi kształtami harmonijnie odnajdują się w różnych stylach wnętrz, od klasycznych, przez vintage po nowoczesne. Idealnie nadają się do salonu, jadalni, a nawet sypialni, oferując niezbędne w tych przestrzeniach klasę i szyk.

Il Pezzo Macante | 3 Chandelier
Il Pezzo Macante | 3 Chandelier

Nowoczesność i innowacja, czyli technologia LED

Innowacja, kreatywność i nowoczesność. Trendy oświetleniowe na 2020 rok są wynikiem nie tylko aktualnego wzornictwa, ale także technologii. Niskie zużycie prądu w połączeniu z prostymi i nowoczesnymi liniami, adaptują się znakomicie. I to zarówno w przypadku profesjonalnego oświetlenia jak i bardziej designerskiego. Można wybierać spośród ogromnej liczby opcji. Co więcej diody LED pozwalają urzeczywistnić projekty, które nie byłby możliwe z wykorzystaniem tradycyjnych rozwiązań. Ich wszechstronność pozwala na ich integrację w na przeróżne sposoby, bez żadnych ograniczeń technicznych.

Catellani & Smith | Trenta
Catellani & Smith | Trenta

Świetnym przykładem może być lampa Trenta od Catellani & Smith, która w ubiegłym roku pojawiła się w limitowanej edycji 500 sztuk. Kiedy w 1989 roku Enzo Catellani postanowił założyć Catellani & Smith, myślał tylko o żarówce. Zwykł powtarzać:

lampa nie wytwarza światła, robi to żarówka. Żarówka nadaje kształt temu światłu

W ciągu ostatnich trzydziestu lat żarówka przeszła różne transformacje, aż do najnowszej ewolucji – diody LED. Enzo Catellani natychmiast zrozumiał jej ogromny potencjał. Dzięki temu jego kreatywność ukształtowała nowe, wcześniej niemożliwe do zrealizowania formy.

Barovier & Toso | Hermitage
Barovier & Toso | Hermitage

Możliwości LED

Najnowsze projekty wykorzystujące technologię LED wiodą prym pod względem oryginalności, personalizacji, stylu i designu, ale także pod względem optymalizacji czasu i przestrzeni. Oświetlenie LED jest modne zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Zawdzięczamy to przede wszystkim ich niskiemu zużyciu energii i długiej żywotności.

Slamp | Ceremony
Slamp | Ceremony

Technologia LED jest nie tylko estetyczna, ale jest równocześnie funkcjonalna oraz praktyczna. Trendy w dekoracjach 2020 dotyczą typowych taśm LED do szaf, witryn sklepowych, schodów lub gabinetów. Podświetlenie uzyskały teraz także komody, dzięki czemu zyskały dodatkowy element dekoracyjny w postaci subtelnej poświaty podkreślającej linie mebla oraz nastrój w pomieszczeniu.

Artemide | Botanic Rain
Artemide | Botanic Rain

Design i funkcjonalność łączą się, aby tworzyć unikalne produkty. Niekiedy przeważa warstwa estetyczna, a kiedy indziej praktyczna. Panele LED to obiekty podyktowane funkcjonalności. Te systemy oświetleniowe wykrywają ruch człowieka i reagują na jego zapotrzebowanie na światło. Doskonale sprawdzają się nad blatem w kuchni, a także na strychu czy w piwnicy.

lampy do salonu Baxter | SayYes
Baxter | SayYes

Inteligentny dom

System inteligentnego domu to coś więcej niż zarządzanie oświetleniem za pośrednictwem smartfona lub aplikacji. To technologia, innowacja, funkcjonalność i komfort w jednym. Wszystkie funkcjonalności można dostosowywać i łatwo programować w zależności od potrzeb każdego. A korzystanie z nich wcale nie jest skomplikowane, dorównując intuicyjnością pilotowi do telewizora.

lamps do salonu Axolight | Hoops 2
Axolight | Hoops 2

Oświetlenie nie jest już po prostu światłem. Dzisiaj jasność to doświadczenie, uczucie, emocje. Dzięki systemom inteligentnego domu można tworzyć środowiska i atmosferę w oparciu o swoje upodobania, styl życia, wymagania. Kolory, czas, programowanie i wyłączanie oraz sterowanie głosowe to tylko niektóre z opcji, którymi można łatwo zarządzać.

Lamps do salonu Verpan | Moon
Verpan | Moon

Jeśli klasyczne lampy nie są dla Ciebie, wybierz dużą lampę podłogową lub przedmioty kultu, takie jak Wagenfeld z Tecnolumen. Designerska lampa na zawsze pozostaje modna. Kształty, style i kolory są różnorodne, jednak te lampy z pewnością staną się prawdziwym bohaterem pokoju.

Oluce | Ilo
Oluce | Ilo

Wnętrza w roku 2020

Propozycje w dekoracji i aranżacji wnętrz to otwarte i kontrastowe style, naturalne materiały i bogate wzory. Króluje rękodzieło, surowe drewno, a wraz z nimi wyrafinowane dekoracje z postarzanymi elementami oraz akcesoria pełne elegancji i przepychu.

Kolory ziemi, takie jak odcienie piasku i terakoty, pojawiają się we wnętrzach, aby zapewnić ciepło.  Idealnie łączą się z naturalnymi materiałami, takimi jak wełniane lub bawełniane koce lub tekstylia. Także naczynia, lampy ceramiczne lub gliniane i tkaniny jak lniane płótno wspaniale z nimi współgrają.

Luceplan | Illan
Luceplan | Illan

Na tle tych organicznych, ciepłych kolorów zdecydowanie wyróżnia się złoto, a jego metaliczny odcień odnajdujemy we wszystkich wykończeniach. Nawiązania do estetyki połowy XX wieku przywracają  urok tamtych lat. Natomiast złote metale stają się koniecznością, aby nadać wnętrzom niezbędnej elegancji.

Organiczne obłości

Także bogate brokaty, aksamity i tapety w żywych kolorach, takich jak zielony, niebieski i bordowy, doskonale kontrastują i łączą się ze złotymi i miedzianymi tonami. To elementy niezbędne w bardziej wyrafinowanych projektach wnętrz.

Tom Dixon | Melt
Tom Dixon | Melt

Zakrzywione linie oraz produkty i wzory bez krawędzi, zaokrąglone, kuliste i owalne kształty to kolejny trend, który będzie dominował w 2020 roku. Okrągłe dywany zapraszające do odpoczynku. Lustra o zakrzywionych liniach, a także stoły do ​​jadalni i okrągłe lub owalne stoły pomocnicze optycznie zmiękczają wnętrza. Także lampy do salonu o kulistych kształtach to zdecydowani sprzymierzeńcy w batalii o akcent na obłości.

Aby dopełnić obraz nadchodzących trendów, należy wspomnieć jeszcze o elementach i akcesoriach etnicznych i egzotycznych. Kolorowy dywan orientalny, rzeźbione drewniane meble z Indii, jedwabne poduszki z marokańskiego bazaru, lampiony i lampy arabskie…. Każdy element, który wnosi do dekoracji osobowość i kontrast, jest na czasie jeśli mowa o dekoracji wnętrz i oświetleniu.

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close