Search

Mario Bellini i Brionvega – reedycja hi-fi z lat 70.

Brionvega_reedycja Mario Bellini_pointofdesign.pl

Brionvega reedycja RR231 Totem autorstwa Mario Belliniego to piękna pamiątka rozkwitu wciągających, wolnostojących systemów audio z czasów, kiedy nowoczesny sprzęt hi-fi nieśmiało wkraczał do prywatnych domów.

Brionvega, specjalista od dźwięku, zrobił krok wstecz ze swoim najnowszym produktem, reedycją modernistycznego klasyka. Totem RR231 został pierwotnie zaprojektowany przez Mario Belliniego w 1970 roku, w szczytowym momencie interakcji między elektroniką, pop-artem i wysokim designem. Wymyślając ten wolnostojący element architektoniczny, Bellini stworzył purystyczną białą półmetrową kostkę, która rozwinęła się w najnowocześniejszy (jak na tę epokę) system stereo, zawierający gramofon i radio AM/FM, z ukrytymi elementami sterującymi ujawnionymi po rozłożeniu skrzydeł.

 

Mario Bellini – włoski ojciec minimalizmu

Totem wszedł do produkcji w następnym roku, zdobywając kultowych fanów i trafiając do stałej kolekcji projektowej MoMA, jednego z 23 obiektów, które posiada włoski projektant. Podejście Belliniego do technologii było również ostatnio świętowane w Cooper Hewitt; należy do wyselekcjonowanej grupy projektantów, którzy utorowali drogę do bardziej ascetycznego i ludzkiego związku z technologią.

Chociaż projekty elektroniki Belliniego, zwłaszcza dla włoskiego producenta Olivetti, były ograniczone ramami technologii z epoki, nadal wnosił do gatunku silną wrażliwość graficzną i rzeźbiarską. Aby uczcić 50 lat Totemu, Brionvega ponownie wydało RR231 w nowej, zaktualizowanej edycji. Sprzedawany za pośrednictwem MoMA Design Store, nowy model zachowuje dokładnie ten sam kształt, ale znajduje miejsce na DAB, wyjście USB oraz poprawione i zmodernizowane głośniki (trzy na każdym „skrzydle”).

 

Numerowany i sygnowany przez Belliniego, Brionvega RR231 Totem jest pięknym przypomnieniem rozkwitu wciągających, wolnostojących systemów audio. Widzieliśmy kilka eleganckich prób ożywienia fizycznej obecności muzyki we wnętrzach, od nowych konsol stereo po odważne rzeźbione głośniki, które działają jako centralny element pokoju.Dzięki ciągłej koncentracji Brionvegi na przywracaniu imponującego archiwum, można wrócić do źródła z genialnym oryginałem Belliniego. W czasach swojej świetności RR231 można było kupić obok składanego radia TS502 Marco Zanuso i Richarda Sappera oraz systemu stereo RR126 w kształcie proto-Memphis autorstwa Achille’a i Pier Giacomo Castiglionich.

Firma nadal współpracuje ze współczesnymi projektantami, oferując produkty takie jak przenośny głośnik ts217 WeariT Michaela Younga.

 

Zobacz także:

Kultowe stereo Braun w nowej odsłonie

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close