Search

 Hórama Rama | MoMA Young Architects

ps1_02_kris-graves-2000x1500

W sobotę, w ramach konkursu  MoMA Young Architects, zaprezentowana została instalacja Hórama Rama autorstwa Pedro & Juana. Wciągającą panoramę dżungli umieszczono w 40-metrowej strukturze cykloramy. Będzie to natomiast przestrzeń cyklu Moma’s Summer Music, na MoMA PS1 w Long Island City.

ps1_01_kris-graves-1-2000x1600

Architekci z Meksyku, Ana Paula Ruiz Galindo i Mecky Reuss, to założyciele Pedro & Juana. Zaprojektowali instalację do transportu zwiedzających w dzicz. Unosząca się struktura rusztowania, pokryta najeżonym drewnem, przedstawia wewnątrz panoramiczny obraz dżungli. Hamaki wykonane na południu Meksyku i szumiący wodospad dodatkowo zwiększają wciągające wrażenia.

ps1_03_kris-graves-3- Hórama Rama

Celem projektu było stworzenie przyjaznej dla środowiska instalacji zewnętrznej dla dziedzińca MoMA PS1. Miała ona zapewnić cień, siedzenia oraz wodę. Sean Anderson jest kuratorem stowarzyszonym w Departamencie Architektury i Projektowania MoMA. W zwycięskiej pracy szukał przede wszystkim  dbałości o powierzchnię, ruchu i narracji.

„Świat autorstwa Pedro i Juany, Hórama Rama, jest kolektorem spojrzeń, gdzie widzieć i być widzianym, znajdować i zatracać się można w radykalnie odrębnym obszarze.

Tymczasem Peter Eleey, główny kurator MoMA PS1, opisuje instalację jako

„fantastyczną pustynię, wizualne schronienie przed miastem. Zestawiają dwa krajobrazy w okresie przejściowym – dżunglę i panoramę Long Island City. W rezultacie zwracają uwagę na ewoluujące warunki naszego środowiska, zarówno globalnie, jak i lokalnie, w kluczowym momencie. ”

ps1_04_kris-graves-Hórama Rama

Program Young Architects ma już 20 lat. Znany z tworzenia eksperymentalnych tymczasowych środowisk i młodych architektów, którzy wykonują innowacyjną i ekscytującą pracę. Wystawa prezentująca projekty innych finalistów jak i poprzednich zwycięzców będzie można zobaczyć obok instalacji. W tym roku doceniono także Low Design Office, Oana Stănescu i Akane Moriyama, Matter Design i TO.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close