Irlandzka marka projektowa Orior wprowadza na rynek gamę rzeźbiarskich marmurowych akcesoriów wykonanych z resztek kamienia pozostałego po wykonaniu współczesnych kolekcji mebli.

Orior i obiekty z postprodukcyjnych odpadów
Orior poszerzyła swoją linię charakterystycznych, współczesnych mebli o limitowaną edycję pasujących do nich przedmiotów, wykonanych z marmurowych i kamiennych ścinków zebranych z magazynu firmy. Rzeźbiarskie w formie i dostępne w wielu pięknych odcieniach obiekty składają się na sześcioelementową kolekcję, w skład której wchodzą miska, wazon, świecznik, stojak na czasopisma, para podpórek do książek i rzeźba na stół. Orior, pochodzący z Newry w Irlandii Północnej (a obecnie z drugim biurem w Nowym Jorku), od 1979 roku tworzy meble i wnętrza dla klientów prywatnych, w 2019 roku wznowił działalność pod kreatywnym kierownictwem drugiej generacji Ciarana McGuigana, jako marka eleganckich mebli.

Mniejsza skala nowych obiektów poetycko nawiązuje do zaokrąglonych i organicznych form obecnych w głównej kolekcji Oriora. Powtarzające się elementy, takie jak konstrukcje rurowe i bycze nosy, spajają oba przedsiębiorstwa, jednocześnie podkreślając wspólną paletę materiałów. Każdy przedmiot został wykonany wyłącznie z resztek kamienia.
Projektując Obiekty, wykorzystaliśmy to jako okazję do stworzenia nowych kształtów i form, które ostatecznie mogą przekształcić się w meble – mówi McGuigan. To był dla nas nowy obszar, więc musieliśmy nieco dostosować nasze praktyki projektowe, aby pasowały do mniejszej skali tych elementów. Chociaż czerpaliśmy inspirację z naszej poprzedniej pracy, nie przypomina niczego, co kiedykolwiek robiliśmy i wyznacza nowe ramy dla przyszłych kolekcji.
Proces tworzenia obiektów znacznie różnił się od tego, jak podchodzimy do projektowania nowej kolekcji mebli – kontynuuje. Na przykład, z krzesłem znasz pożądany efekt, do którego dążysz i zazwyczaj zaczynasz od szkicu przed wprowadzeniem istotnych elementów. Z obiektami było odwrotnie. Zaczęliśmy od materiału i chcieliśmy zobaczyć, jakie nowe kształty możemy stworzyć, które zainspirują nasze przyszłe meble. To było trochę jak rzeźbienie w glinie, ale cyfrowo, a kształty, które się pojawiły, zostały zmodyfikowane pod kątem funkcjonalności. To była bardziej kreatywna eksploracja niż formalny proces projektowania.

Właściwości każdego elementu są dodatkowo wzmacniane przez zastosowanie bogatych, lokalnych kamieni irlandzkich. Czerwone kawałki są wykonane z różu Orior, wapienia z Armagh, a zielony marmur z Connemara. Czarne elementy pochodzą z marmuru nero z Hiszpanii, a bladożółte przedmioty z włoskiego marmuru Giallo Sienna. Obrabiane ręcznie w celu uzyskania specjalnie szlifowanego wykończenia, obiekty mają na celu umożliwienie prześwitywania surowego piękna każdego kamienia.

Zobacz także:
Salvatori 2020 – nowe kolekcje z kamienia



