Search

Oluce i nowatorskie koncepcje klosza

oluce 06

Klosz wciąż pozostaje kluczowym elementem w kompozycji lampy. Zdolny do stworzenia przytulnego, relaksującego nastroju dzięki miękkiemu, dyskretnemu światłu. W ciągu swojej historii firma Oluce zreinterpretowała klasyczny klosz typowej lampy stołowej. Dzięki kreatywności i technologii przekształciła go w ozdobny, a jednocześnie funkcjonalny akcent.

oluce 04

Katalog Oluce zawiera lampy zaprojektowane przez najważniejszych projektantów w historii Włoch i świata. Każdy z nich  interpretował abażur poetycko i umiejętnie. Zacznijmy od lampy z 1953 roku, zaprojektowanej przez duet Ostuni i Forti. Tu środek klosza niespodziewanie przesuwa się względem trzonu podtrzymującego. Nie możemy nie wspomnieć o kultowej lampie Atollo Vico Magistretti. W niej właśnie klosz zastąpiono idealną geometryczną półkulą. Całkiem inne, choć nie mniej ciekawe rozwiązanie zastosował Nendo w modelu Switch. A wszystko za sprawą klosza, który sam w sobie działa jak przełącznik do włączania i wyłączania lampy.

oluce 02

Oluce | 1953

Lampa 1953 zaprojektowana przez Ostuni & Forti ma dwie wersje – podłogową i stołową. Oczywiście różnią się od siebie proporcjami i rozmiarem, ale nie pod względem konstrukcji. Projekt zakłada bowiem przesunięcie całego klosza z pozycji centralnej w bok. Ta linia z wdziękiem przywodzi na myśl elegancję, z której słynęły lata 50. XX wieku. Klasyczny, cylindryczny kształt klosza uzupełniono wyrafinowanym kontrastem. Satynowe złoto podkreśla matową czerń, w ustawionych naprzemian elementach lampy.

oluce 01

Ikona marki – Atollo

Zaprojektowany w 1977 roku przez Vico Magistretti, Atollo, wraz z upływem lat, stał się archetypem lampy stołowej. Zdobył nagrodę Compasso d’Oro w 1979 roku i całkowicie rewolucjonizował sposób, w jaki wyobrażamy sobie klasyczną lampkę nocną. Geometryczne kształty, które ją tworzą – cylinder, stożek i półkula – zaowocowały produktem, który jest jednocześnie dekoracyjny i oszczędny. Jedna z ikon włoskiego designu opiera się przypisaniu jej do konkretnego okresu historycznego i chwilowym trendom.

oluce 03

Oluce | Switch

Za pomocą lampy Switch japoński projektant Nendo przywraca kształt klasycznego abażuru, odświeżając zarówno jego materiały, jak i funkcję. Archetypowy kształt cylindrycznego klosza przekształcił za pomocą metalu. Jednocześnie połączył jego standardową funkcję z funkcją „przełącznika”, skąd wynika jego nazwa. W rzeczywistości lampa jest włączana i wyłączana przez obrócenie metalowego klosza, nierozerwalnie łącząc kształt i funkcję, estetykę i funkcjonalność.

oluce 05

 

Zobacz także:

lampy-do-salonu-w-roku-2020-oswiecone-piekno

wloscy-mistrzowie-designu-cz-1

zyrandol-braci-castiglioni-splugen-brau

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close