Search

Testatonda – kreatywny design z Turynu

TESTATONDA_F4_Pink's not dead_Panca TT06

Testatonda to kreatywna grupa projektantów z Turynu, a tworzą ją Valter Cagna, Nicolò Corigliano i Matteo Minello. Po raz pierwszy projektowali dla Gebrüder Thonet Vienna, historycznej firmy meblarskiej, która dokonała przejścia od rzemiosła do przemysłu. Marka dziś odświeża swoją ofertę dzięki kreatywności firm projektowych, takich jak Testatonda, które dzielą z nią te same badawcze zdolności.

TESTATONDA _Team TT
Testatonda

Ekran FENG wynika z ich chęci podejścia do koncepcji shibumi, japońskiego słowa, które tłumaczy się jako „dyskretne piękno”. Motyw ten w rzeczywistości leży u podstaw procesu projektowania grupy Testatonda. Dyskretne piękno zawarte w harmonijnym projekcie konturów, w prostocie materiałów i elegancji detali, elementów, które razem tworzą przedmiot z duszą. Jednocześnie dyskretny i zdolny do zaprezentowania się w każdej przestrzeni.

GTV_Feng_design by Testatonda (1)
Feng

Najnowszy projekt Testatonda


Lakierowane drewniane słupki solidnie spoczywają na charakterystycznych mosiężnych nóżkach. Natomiast centralny żagiel rozkłada się jakby nadmuchany przez wiatr, co kwestionuje liniowość projektu. Stąd wybór nazwy inspirowanej chińskim tłumaczeniem składanego parawanu „ping feng”, gdzie feng oznacza „wiatr lub bryzę”.
Wreszcie, szczególnie interesująca jest jego modułowość. Żagle, z dwoma lub trzema modułami, rozciągają się w poziomie. W zależności od kompozycji i wybranego kierunku stanowią element dekoracyjny, który może tworzyć różne efekty geometryczne.

GTV_Feng_design by Testatonda (4)
Feng

Współpraca Testatonda z Gebrüder Thonet Vienna to wielki prestiż, ponieważ niewielu na możliwość obcowania z tą wyjątkową, ze względu na urok jej dziedzictwa, rzeczywistością w branży. W rzeczywistości dzięki Feng dynamiczne turyńskie trio otwiera się na międzynarodową scenę designu. Nowy, przełomowy punkt na ich zawodowej ścieżce stanowi o ich rozwoju, który zainicjowali w zeszłym roku wraz z premierą F4. To pierwsza kolekcja ich własnej produkcji.

TESTATONDA_F4_SERVO TT07
Servo F4

Przed Gebrüder Thonet Vienna


Materialne i formalne spotkanie, w którym powierzchnie, kolory i objętości uzupełniają się w nieustannie zmieniającej się grze znaczeń. Siedem uzupełniających się produktów – trzy stoły, konsola, krzesło, ławka i Servo, wielofunkcyjny mebel. Wszystko to otrzymano poprzez zestawienie dwudziestu siedmiu pojedynczych części. Później pojawiły się w dwóch specjalnych edycjach Pink’s not Dead, hołdzie dla świata punk-rocka.

TESTATONDA_F4_Pink's not dead_Collezione(2)
Kolekcja F4 Pink’s not dead

Pierwsza kolaboracja z firmą tekstylną L’Opificio zaowocowała ubraniem kolekcji w kultowy aksamit. Natomiast drugą Testatonda podjęła z Wovo Store, modnym mediolańskim sklepem sprzedającym bieliznę, produkty lateksowe i wyrafinowany wybór zabawek erotycznych. Wersję tą dodatkowo wzbogaciły ręcznie wykonane dekoracje Violi Gesmundo. Artystka miejska, ilustratorka, architektka bliska światu hip-hopu, poprzez F4 i jego dekoracje dała głos bardzo aktualnym kwestiom. Wśród nich pojawiły się odniesienia do wolności niestereotypowej ekspresji seksualnej i karmienia piersią.

TESTATONDA_F4_Pink's not dead x Wovo
Kolekcja f4 Pink’s not dead x Wovo

Testatonda, czyli okrągły gwóźdź

Motyw przewodni to zdecydowane dążenie Testatonda do projektowania mebli, przedmiotów zdolnych do połączenia funkcjonalności i wyrafinowania. Kształtujących teraźniejszość i czerpiących inspirację z twórczej, ale także powtarzalnej i badawczej pracy świata rzemieślników. O precyzyjnej deklaracji intencji projektantów świadczy także wybór siedziby grupy. To prawdziwe laboratorium, niegdyś pracownia stolarska, doskonale oddające ich filozofię.

TESTATONDA_F4_Panca TT06 [1]_still life
Ławki F4

Przestrzeń pozwala im na tworzenie prototypów z drewna i żelaza jako podstawowych materiałów. Stąd też nazwa grupy, która oznacza okrągły gwóźdź. Ten element łączy świat żelaza i drewna, stanowi więc doskonałą syntezę różnych designerów, którzy wspólnie tworzą Testatonda. To kalejdoskop doświadczeń w trakcie tworzenia, zjednoczenie nie tylko między niejednorodnymi materiałami, ale także między wyjątkowymi indywidualnościami określonymi przez specyficzne szkolenia i ścieżki zawodowe.

TESTATONDA_F4_tavolino TT02 [1]
Stolik F4

Zupełnie jak gwóźdź z okrągłą główką, wykuty przez twórcze powtarzanie rzemieślniczej stałości, jak sądzimy intuicyjnych obiektów, zdolnych do połączenia funkcjonalności i wyrafinowania” – twierdzą trzej projektanci.

TESTATONDA_F4_Sedia TT05 [2]
Fotel F4

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/design-organiczny-w-wykonaniu-ukrainskich-projektantow/

https://pointofdesign.pl/rekomendowane/moooi-przedstawia-kwiat-do-siedzenia/

https://pointofdesign.pl/rekomendowane/sara-ferrari-dla-carpet-edition-enna-veda/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close