Search

Turri i abstrakcyjne poczucie przestrzeni

Turri Zenit 2020 02

Rok temu firma Turri ogłosiła radykalną zmianę stylistyki. Teraz, prezentując nowości przygotowane na odwołane Salone del Mobile 2020, marka potwierdza kontynuację współpracy z Andreą Bonini.

Turri Zenit 2020 04

Zaprezentowana w 2019 roku kolekcja Zero była doskonałym ambasadorem tej „zmiany”. Dzięki niej Turri zyskał status lidera współczesnego międzynarodowego stylu, interpretatora nowej koncepcji życia wśród piękna. Nowa kolekcja Zenit także celuje we współczesne wyczucie smaku.

Turri Zenit 2020 06

Tym razem jednak Bonini porzucił przeszłość i zdecydował się zreinterpretować linie znane ze świata łodzi motorowych i samochodów. Te branże stanowią synonim luksusu, designu i kunsztu wykonania. Zakrzywione linie, nachodzące na siebie, wyselekcjonowane materiały definiują całą kolekcję. Natomiast nie zmierza ona w stronę futuryzmu, ale zamiast tego czerpie inspirację ze sztuki. Konkretnie odwołuje się do nurtu sztuki abstrakcyjnej, której przewodzili Agostino Bonalumi i Lucio Fontana. Jako autor Pierwszego Manifestu Spacjalizmu, Fontana pisał

Nie chcę tworzyć obrazu, chcę otworzyć przestrzeń, stworzyć dla sztuki nowy wymiar, związać ją z kosmosem w całej jego rozciągłości, z nieskończonym poza płaską powierzchnią obrazu”.

Turri Zenit 2020 09

Przestrzeń i lekkość w kolekcji Turri

Idea lekkości zainspirowała Boniniego do stworzenia serii akcesoriów do salonu. Widać to ewidentnie w metalowych bazach krzeseł, stołu, szafek i witryny, które  niezauważalnie unoszą meble o zaokrąglonych kształtach. Nakładające się warstwy i powierzchnie to kolejny element charakterystyczny dla całej kolekcji. Najsilniej podkreślono to w półkach i drzwiczkach szafek. Na przykład w szafce struktura i zaokrąglone, obłożone skórą drzwiczki podkreślają centralny punkt na tle gładkiego lub tłoczonego drewna. Natomiast blaty, stworzone z kontrastowych, ułożonych jedno na drugim, drewnie i marmurze, w rezultacie tworzą podwójny blat.

Turri Zenit 2020 01

Skórzane drzwi witryny, nieco ją otulające, charakteryzuje ekstremalnie lekka, szklana gablotka na szczycie. Zawieszenie jest idealną syntezą całej kolekcji, wyraźnie zaznaczoną w cienkich, wykonanych z lakierowanego metalu, nóżkach krzeseł i stołów. Struktura krzeseł obłożona jest skórą lub tkaniną z wygodnymi poduszkami na siedzisku i oparciu. Zenit to zapraszająca kolekcja, z jej zagiętymi, niemal obłymi liniami daje drogę nowemu doświadczeniu współczesnego luksusu. Wszystko za sprawą zredefiniowane designu, cennych materiałów i typowego dla Turri rzemiosła.

Turri Zenit 2020 03

 

Zobacz także:

turri-powiew-nowosci-2019

historia-o-wloskiej-doskonalosci-turri

kwestia-smaku-turri-dla-the-one-w-hangzhou

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close