Search

„JANNIS KOUNELLIS” FONDAZIONE PRADA

Fondazione Prada | Jannis Kounellis

Fondazione Prada otwiera wystawę „Jannis Kounellis”, kuratorowaną przez Germano Celanta. Z pewnością ma ona być wspaniałą retrospektywą poświęconą artyście, pierwszą po jego śmierci w 2017 r. Wystawa odwiedzić można od 11.05 do 24.11.2019 roku, w zabytkowym pałacu Ca 'Corner della Regina w Wenecji, należącym do Fondazione Prada.

Wystawa Wenecja 2019
Fondazione Prada | zdjęcia: Agostino Osio – Alto Piano

Projekt, opracowany we współpracy z Archivio Kounellis, obejmuje zbiory zarówno włoskich, jak i międzynarodowych instytucji artystycznych i muzeów. Dlatego właśnie znajdziemy tu dzieła z kolekcji  m. in. Tate Modern, czy Centre Pompidou, a także z ważnych prywatnych kolekcji we Włoszech i za granicą. Wystawa ukazuje historię artystyczną i wystawienniczą Jannisa Kounellisa. Podkreśla wyraźnie kluczowe momenty w ewolucji jego poetyki wizualnej, nawiązując dialog między jego dziełami a osiemnastowiecznymi przestrzeniami Ca 'Corner della Regina.

Wystawa Jannis Kounellis
Fondazione Prada | zdjęcia: Agostino Osio – Alto Piano

Jannis Kounellis – dorobek życia artystycznego

Wystawa prezentuje ponad 60 prac, które powstały między 1959 a 2015 rokiem. Rozpoczynając zwiedzanie na parterze zobaczymy instalacje będące wczesnymi pracami Jannisa Kounellisa, które powstały w Rzymie. W miarę przechodzenia na następne piętra pięknego palazzo, przemierzamy kolejne dziesięciolecia jego pracy artystycznej. Finał spektaklu stanowią ostanie, wielkoformatowe prace prezentowane w centralnych salach dwóch głównych pięter.

Wystawa Fondazione Prada
Fondazione Prada | zdjęcia: Agostino Osio – Alto Piano

W pracach, pierwotnie wystawionych w latach 1960–1966, wystawa dokumentuje przejście z języka pisanego i obrazkowego na język fizyczny i żywiołowy. W rezultacie zmieniając jego sztukę w doświadczenie cielesne i sensoryczne. Radykalne poszukiwania Jannisa Kounellisa obejmują elementy naturalne, w tym glebę, kaktusy, wełnę, węgiel, bawełnę i ogień. Tworzą one dialektyczną walkę ze strukturami przemysłowymi reprezentowanymi przez modułowe powierzchnie metalowe. Wystawa eksploruje dźwiękowy wymiar dzieła poprzez występy muzyków grających na żywo utwory Bacha i Mozarta, a także zapachowy dzięki aromatom kawy i grappy.

Wystawa Kounellis
Fondazione Prada | zdjęcia: Agostino Osio – Alto Piano

Retrospektywa kończy się na parterze. Zdecydowanie najważniejszym aspektem są tutaj dokumenty, w tym filmy, katalogi wystaw, zaproszenia, plakatami i archiwalne zdjęcia. Dzięki nim możemy śledzić historię wystaw i dowiedzieć się więcej o projektach teatralnych niezwykłego artysty, jakim był Jannis Kounellis.

Fondazione Prada Kounellis
Fondazione Prada | zdjęcia: Agostino Osio – Alto Piano
Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close