Search

Retrospektywa Charlotte Perriand w Design Museum

Nuage Charlotte Perriand


Londyńskie Muzeum Designu w czerwcu zaprezentuje wystawę „Charlotte Perriand: The Modern Life”. Retrospektywa rzuci światło na jedną z najbardziej znanych twórczyń XX wieku.

charlotte_perriand_design_museum_london retrospektywa
Zdjęcie Charlotte Perriand na szezlongu basculante B306 zaprojektowanym przez nią w 1929 roku. Muzeum Designu ogłosiło obszerną retrospektywę prac francuskiej architektki we współpracy z rodziną Perriand i Fondation Louis Vuitton. Wernisaż w czerwcu 2021 roku obejmie szkice, fotografie, zeszyty, a także prototypy, finalne fragmenty i wierne rekonstrukcje niektórych z jej najsłynniejszych wnętrz.

Wystawa opowiada o pracach i pomysłach francuskiej architektki i projektantki. Retrospektywa „Charlotte Perriand: The Modern Life” zaprezentuje proces twórczy bohaterki poprzez imponującą serię szkiców, fotografii, zeszytów. Jednak pojawią się także prototypy, finalne elementy i wierne rekonstrukcje niektórych z jej słynnych wnętrz.

Nuage | design- Charlotte Perriand | Cassina 01
Nuage | design: Charlotte Perriand | Cassina

Nadchodzące wydarzenie upamiętni 25 rocznicę ostatniej wystawy Perriand w Londynie, która odbyła się w Muzeum Designu w 1996. Ta retrospektywa powstała dzięki współpracy z rodziną Perriand i Fondation Louis Vuitton. Dodatkowo w przedsięwzięciu uczestniczył zespół Assemble i A Practice for Everyday Life.

Charlotte Perriand wystawa 01

Obecna retrospektywa Design Museum przyjrzy się pracom Perriand w trzech sekcjach tematycznych, które pomogą nakreślić jej podejście projektowe. Wiek Maszyn, Natura i Synteza Sztuki oraz Projektowanie Modułowe dla Współczesnego Życia. Scenariusz wystawy to w rzeczywistości kronika twórczej ewolucji Perriand. Od estetyki nowoczesnej maszyny do naturalnych form wyrzeźbionych z drewna. W finałowym akcie ta przemiana zaowocuje wszechstronną wizją „Syntezy Sztuki”, w której spotykają się design, sztuka i architektura.

LC7 Charlotte Perriand | Cassina
LC7 | design: Charlotte Perriand | Cassina

Retrospektywa, czyli kronika ewolucji Perriand i modernizmu

Opisywana jako „wolny duch, który bronił designu dla wszystkich”, Perriand wyznawała estetykę modernistyczną. Znalazło to odzwierciedlenie w jej projektach mebli i architektury.

Mieszkania powinny być projektowane nie tylko po to, aby spełniały wymagania materiałowe. Powinny także tworzyć warunki sprzyjające harmonijnej równowadze i duchowej wolności w życiu ludzi.” – Charlotte Perriand

charlotte_perriand_04 retrospektywa

Wystawa Design Museum pomoże przywrócić życie jej pomysłom. Na wystawie pojawi się również prywatna kawalerka Perriand w Saint-Sulpice. Właśnie w tej minimalistycznej i funkcjonalnej przestrzeni żyła i pracowała. Przy okazji będzie można przyjrzeć się procesowi projektowania jej wczesnych modułowych mebli z metalu. Dostosowywała je do konkretnych przestrzeni i architektury, czego zwieńczenie stanowi jej największy projekt, ośrodek narciarski Les Arcs z lat 60. XX wieku we Francji.

charlotte_perriand_design_museum_london_2 retrospektywa

Charlotte Perriand była niezwykle wpływową postacią w dziedzinie designu. Jej życie obejmowało XX wiek, a jej kariera odzwierciedla zwroty akcji w ruchu modernistycznym. Owszem, długo pozostawała w cieniu swoich męskich odpowiedników, ale ta wystawa przedstawia ją nie tylko jako genialną projektantkę, która zasługuje na szersze uznanie – była też naturalnym współpracownikiem i syntezatorem. Jest tak wiele rzeczy do podziwiania nie tylko w jej pracy, ale także w sposobie, w jaki przeżyła swoje życie.” – komentuje główny kustosz Muzeum Designu, Justin McGuirk.

Mexique | design- Charlotte perriand | Cassina retrospektywa
Mexique | design: Charlotte Perriand | Cassina

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/przewodnik-po-markach/cassina-perspective-ikony-designu-wczoraj-dzis-i-jutro/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/muzeum-designu-w-londynie-i-wystawa-connected/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/wystawa-o-poczatkach-franka-lloyda-wrighta/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close