Search

Rzeźbiarz Santiago Calatrava i jego Konstelacja

santiago calatrava constellation chicago 04


Światowej sławy hiszpańsko-szwajcarski architekt, inżynier budowlany, rzeźbiarz i malarz Santiago Calatrava stworzył wyjątkową i tętniącą życiem rzeźbę. W listopadzie 2020 stanęła ona w parku w River Point. Clatrava pragnął, aby rzeźba po prostu wyrastała z ziemi. W każdej figurze wewnętrzna logika autonomii zapewnia liryczne formy. Implikuje także poczucie elewacji i duchowego podniesienia, odzwierciedlając łuk architektoniczny budynku.

santiago calatrava constellation chicago 03


Czuję się bardzo zaszczycony, że moją pracę wybrano, aby wkomponowania się w krajobraz uliczny Chicago, miasta o tak niezwykłej tradycji sztuki miejskiej i architektury.” – powiedział autor rzeźby Santiago Calatrava.

santiago calatrava constellation chicago 06


Konstelacja o wysokości i szerokości 29 to rozciągająca się na zewnątrz spirala zbudowana z nakładających się elementów przypominających liście. Zawijasy maleją w skali – od bardzo dużych u podstawy rzeźby, do bardzo małych na zewnętrznym zasięgu spiralnej formy. Gdy zbliżamy się do niej pod dowolnym kątem, masywna, warstwowa spirala oszałamia architektoniczną głębią. Oddaje także wrażenie ruchu do góry i z góry.

santiago calatrava constellation chicago 07

River Point to światowej klasy projekt, który przekształcił kultową panoramę Chicago. Odbicia jaskrawoczerwonej rzeźby na rzece i szklanej wieży to niesamowity widok. To wspaniały artystyczny akcent dla naszego placu i nabrzeża.” – powiedział Jim Walsh, starszy dyrektor zarządzający w regionalnym biurem Hines w Chicago.

santiago calatrava constellation chicago 05

Mieszkańcy Chicago z niecierpliwością czekali na pojawienie się tej rzeźby. Cieszymy się, że możemy powitać ją jako nowy centralny punkt w bogatej historii światowej klasy architektury i rzeźb na wolnym powietrzu. Jestem bardzo dumny, że model rzeźby Calatravy zostanie pokazany w Art Institute of Chicago. Ramię w ramię z modelami rzeźb Picassa, Caldera i Dubuffeta w Chicago.”- dodał Larry Levy, partner zarządzający Levy Family Partners.

Santiago_Calatrava

Kim jest Santiago Calatrava?


Santiago Calatrava to dobrze znany architekt i inżynier wielu unikalnych budynków i konstrukcji, w tym Muzeum Sztuki Milwaukee; Oculus w Nowym Jorku; oraz Most Pokoju w Calgary, Kanada. Jego indywidualne wystawy były pokazywane w muzeach i galeriach na całym świecie. Prace Calatravy nadal kształtują i redefiniują granice, które historycznie oddzielały sztuki wizualne, zwłaszcza rzeźbę, od architektury i inżynierii.

Santiago_Calatrava tenerife-auditorio-de-tenerife-10
Auditorio de Tenerife

Widać to w szerokiej twórczości artysty, obejmującej ceramikę, rysunki, obrazy, rzeźbę, architekturę i projekty inżynieryjne. Prace te wyrażają jednolitą estetykę zakorzenioną w nieustannej eksploracji przez artystę związku między początkami twórczości a ewolucyjną strukturą świata przyrody.

Zobacz takze:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/santiago-calatrava-spektakularne-struktury/

https://pointofdesign.pl/architektura/kompleks-peninsula-place-londynie-projektu-santiago-calatravy/

https://pointofdesign.pl/sztuka/ivan-navarro-i-jego-kosmiczne-rzezby/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close