Search

Esencja brazylijskiego modernizmu – Casa Atibaia

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 01

Twórcy Charlotte Taylor i Nicholas Préaud stworzyli renderingi wyimaginowanego domu, ukrytego w lesie nieopodal São Paulo. Wzorowali się na architekturze jednej z najsłynniejszych przedstawicielek nurtu brazylijskiego modernizmu – Liny Bo Bardi.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_brazylijskiego_modernizmu 02

W serii ultrarealistycznych renderingów para wyobrażała sobie, że dom Casa Atibaia leży wśród zalesionych brzegów rzeki Atibaia w São Paulo. To pierwszy wspólny projekt Préaud, współzałożyciela pracowni wizualizacji 3D Ni.acki, i Taylor, która prowadzi Maison de Sable. To studio współpracuje z różnymi artystami wizualnymi, tworząc fikcyjne przestrzenie.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud__brazylijskiego_modernizmu03

Wyimaginowany dom czerpie inspirację z Casa de Vidro, czyli Szklanego Domu. Urodzona we Włoszech brazylijska architekt Lina Bo Bardi zaprojektowała go w 1951 roku. Dla siebie i swojego męża, pisarza i kuratora Pietro Marii Bardi. Składający się z betonowo-szklanej bryły wspartej na smukłych słupach, dom uważa się powszechnie za znaczący przykład brazylijskiego modernizmu. Właśnie ten ruch architektoniczny zarówno Taylor, jak i Préaud podziwiają od samego początku swojej kariery.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_brazylijskiego_modernizmu04

Odkrycie, że Nicholas podziela moją pasję i ekscytację w stosunku do brazylijskiego modernizmu, okazało się idealną okazją do wspólnych badań.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_brazylijskiego_modernizmu05

Mieszkając w Brazylii i studiując tutejszą architekturę, byłam przytłoczona obecnością i dumą narodową związaną z modernistycznymi klejnotami, takimi jak Casa de Vidro czy Casa das Canoas Oscara Niemeyera” – opowiada Préaud.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_brazylijskiego_modernizmu10

Domy te stały się kamieniami milowymi nie tylko ze względu na swój styl i nowoczesne metody budowy w tamtym czasie, ale także ze względu na prostotę stylu życia, jaki realizowały.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 9

Casa de Vidro i Casa Atibaia

Podobnie jak Casa de Vidro Bo Bardiego, wyimaginowana Casa Atibaia składa się z biało-betonową struktury i rozległych szklanych okien. Jednak zamiast słupów, ten dom unoszą ogromne, postrzępione głazy, które wystają z terenu poniżej. Kreacja Taylor i Préauda miałaby również znacznie bardziej kręty kształt, z elewacją skierowaną na rzekę, wijącą się do wewnątrz, tworząc dziedziniec wokół grupy istniejących palm. Ten dziedziniec pomógłby luźno oddzielić prywatne i wspólne pomieszczenia domu.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 14

Casa de Vidro Liny Bo Bardi stanowi inspirację głównie ze względu na to eteryczne uczucie delikatnie zawieszonego domu… Łagodne krzywizny, wydłużone surowe betonowe płyty i pierwotna relacja z żywiołami to nasz hołd dla brazylijskiego modernizmu” – wyjaśniła para.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 12

Niektóre głazy podpierające dom przebijają się przez wnętrze, gdzie adaptują się w postaci elementów funkcjonalnych. W ten sposób miałyby powstać na przykład regały na książki, wezgłowie łóżka lub skaliste cokoły do ​​ekspozycji wazonów w kolorze ziemi.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 14

Wnętrza – ideał brazylijskiego modernizmu

W salonie zakrzywionej kremowej sofie towarzyszy kilka ukośnych foteli i lampa podłogowa z harmonijkowym kloszem. Kamienną wyspę śniadaniową w sąsiedniej kuchni otaczają drewniane krzesła z wysokim oparciem.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 8

Dom zdobi mieszanka współczesnych i antycznych elementów dekoracyjnych. Twórcy najchętniej sięgają po francuskich projektantów, takich jak Charlotte Perriand i Pierre Chapo.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 6

Casa Atibaia to eksperyment projektowy, w którym połączyliśmy nasze wrażenia i aspiracje idealnego modernistycznego domu w dżungli” – kontynuuje para.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 7

Poprzez ten eksperyment staraliśmy się wydobyć esencję tego, co oznacza dla nas brazylijski modernizm. Kierunek zacierający granice między wnętrzem a zewnętrzem, zachowujący jednocześnie przytulną, domową atmosferę”.

casa-atibaia-renderings-charlotte-taylor-nicholas-preaud_ brazylijskiego modernizmu 4

 

Zobacz także:

nowoczesne-wnetrza-brazylijski-modernizm

panteon-brazylijskiej-architektury

styl-vintage-czyli-pochwala-modernizmu

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close