Search

Sanlorenzo SD96 – pierwszy jacht Patricii Urquioli

Sanlorenzo-SD96_01

Całkowicie spersonalizowany superjacht Sanlorenzo SD96 zawiera elementy z kolekcji projektantki dla Janus et Cie, Viccarbe i Cassina. Pierwszy projekt jachtu Patricii Urquioli oglądamy dziś z bliska.

03-Sanlorenzo-SD96-photo-by-Alberto-Strada
zdjęcia: Alberto Strada

„Zawsze byłam blisko morza ”- mówi projektantka Patricia Urquiola o zaprojektowanym przez siebie wnętrzu. Łączy ono w sobie niestandardowe meble wykonane z żebrowanego szkła, forniru dębowego i kamienia Silk Georgette. Jednak tym razem  przestrzeń nie kryje się w jednej z mistrzowskich budowli, takich jak kurort Villa Pliniana czy Il Sereno nad jeziorem Como. Zamiast tego, ta rezydencja z pięcioma sypialniami dosłownie unosi się na wodzie, ukryta w specjalnie zaprojektowanym superjachcie Sanlorenzo SD96.

14-Sanlorenzo-SD96-upper-deck-photo-by-Alberto-Strada_WEB

Urquiola, urodzona w nadmorskim mieście Oviedo w Hiszpanii, chciała, aby jej pierwszy projekt jachtu podkreślał styl życia wewnątrz i na zewnątrz. W związku z tym podłoga w jodełkę o zaokrąglonych krawędziach, którą wykonała firma Listone Giordano, wewnątrz wykorzystuje dąb. Natomiast na zewnętrznych pokładach jej przedłużenie stanowią klepki teakowe. Meble skonstruowano w taki sposób, aby zapewnić otwarte linie widokowe z rozległych okien. Dzięki temu można w pełni cieszyć się widokami spokojnych wód lub sennych portów Monako, francuskiej riwiery czy szmaragdowego wybrzeża Sardynii.

11-Sanlorenzo-SD96-main-deck-salon-photo-by-Alberto-Strada_WEB

Sanlorenzo SD96 Urquioli – pływająca rezydencja

Dodając do atmosfery nieskończonej przestrzeni, swobodnie przenikające się pomieszczenia skrywają wiele udogodnień. W ten sposób z łatwością przekształcają salon w jadalnię lub przytulne kino.

Natychmiast uderzyło mnie pragnienie klienta, aby znaleźć nowy sposób projektowania łodzi z taką samą uwagą i dostosowaniem, z jaką projektuje się dom” – mówi Urquiola.

13-Sanlorenzo-SD96-main-deck-cabin-photo-by-Alberto-Strada_WEB

Sanlorenzo, który we wrześniu zaprezentuje nowy, 120-metrowy superjacht z aluminium na festiwalu w Cannes Yachting, produkuje tylko 50 łodzi rocznie. Każda z nich powstaje na zamówienie. W ramach półtorarocznej konstrukcji tego statku architekta zastosowała pomysłowe instalacje. Jedna z nich to ściana w głównej kabinie, która na nowo przedstawia jej stoły Liquefy dla Glas Italia. Centralna klatka schodowa zapewnia wyjątkową interpretację morskiej estetyki. Wykonano ją z brązowanej stali i dębu, a następnie zamknięto w skorupie z trawertynu.

Sanlorenzo-SD96 _01

Wyposażenie stanowi starannie wyselekcjonowana mieszanka nowych niestandardowych mebli i elementów zaprojektowanych wcześniej przez Urquiolę. Na głównym pokładzie znajdziemy więc stół Burin marki Viccarbe, fotel Back-Wing i sofę Beam firmy Cassina. Uzupełnia je markowy Table à Plateau Interchangeable, pierwotnie stworzony przez Charlotte Perriand. Inne elementy dekoracyjne obejmują lustro Shimmer Urquioli dla Glas Italia w wannach, a w sypialniach otomanę z jej kolekcji Nuances dla Gana.

Wyzwaniem było odtworzenie pływającego domu, pamiętając o pewnych ograniczeniach projektowych specyficznych dla żeglarstwa”

03-Sanlorenzo-SD96-photo-by-Thomas-Pagani
zdjęcie: Thomas Pagani

To wnętrze obejść nieznane ograniczenia, takie jak ograniczony plan piętra i niższa wysokość sufitu. Udowadniając swój sukces, statek otrzymał trofeum Best Layout na festiwalu żeglarskim w Cannes w 2019 roku.

W przypadku SD96 złożoność sprawiła, że ​​ten projekt był dla mnie bardziej stymulujący. Skłonił więc nasz zespół do znalezienia kreatywnych i oryginalnych rozwiązań. To była moja pierwsza próba zaprojektowania jachtu i stała się dla mnie niezwykle interesującym nowym gatunkiem ”.

Sanlorenzo-SD96_03

 

Zobacz także:

jacht-sanlorenzo-sx88-z-wnetrzami-piero-lissoniego

open-space-na-pelnym-morzu-de-padova

najpiekniejsze-jachty-swiata-luksus-na-morzu

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close