Komnaty medytacyjne wypełnia oświetlenie w kolorze fuksji, fioletu i indygo. Zaprojektowało je multidyscyplinarne studio Office Of Things z myślą o miejscach pracy. Komnaty to część serii Immersive Spaces – toczącego się projektu badawczego Office of Things. Odkrywa on jakie korzyści dla pracowników płyną z wyciszających przestrzeni schronienia w ich miejscach pracy.

Otulające i przenoszące w inny wymiar komnaty medytacyjne
Do tej pory komnaty medytacyjne zainstalowano miedzy innymi w biurach YouTube lub Google na terenie zatoki San Francisco. Łącznie istnieje ich już pięć. Pierwsza komora powstała w biurze w 2017 roku i od tego czasu studio zbiera opinie użytkowników. Bezustannie ulepsza także komponenty odpowiedzialne za oświetlenie i dźwięk. W ten sposób ma stworzyć niezwykle komfortowe, „przypominające łono” przestrzenie.

W najnowszym wcieleniu komnaty medytacyjne podzielono na trzy części, które studio nazywa The Entry, The Ground i The Sky. Pracownicy uzyskują dostęp do komór przez The Entry. Wąskie przejście ma spowodować „pozbycie się dosłownego i symbolicznego hałasu biura i świata zewnętrznego”. Wewnątrz komnat znajduje się The Ground. To krajobraz pełen zakrzywionych, tapicerowanych tkaninami ścianek działowych, wyściełanych ław i miękkich poduszek. Wreszcie pracownicy mogą wpatrywać się w The Sky. To z kolei seria podświetlanych paneli na sufitach komór, które zazwyczaj świecą głębokimi odcieniami niebieskiego, fioletowego, czerwonego lub różowego.

Panele w każdej komorze mają inną formę – niektóre są wypukłe, podczas gdy inne są przerywane amorficznymi otworami lub opadają w górę w kształcie łuku.
W przeciwieństwie do biura te komory wydają się zarówno surrealistyczne, jak i wzniosłe” – podsumowało studio.
Przyszłość w biurach
Office of Things uważa, że komnaty medytacyjne w biurze stają się coraz bardziej istotne. Szczególnie po 2020 roku, kiedy wielu z nas musiało pracować w domu z powodu pandemii koronawirusa.

Pandemia wysunęła na pierwszy plan wpływ stresu związanego z pracą na nasze zdrowie psychiczne. Dla tych, którzy mają szczęście pracować w domu, wkraczanie pracy w nasze życie osobiste jeszcze bardziej zatarło granice między nimi. Jednocześnie praca w domu pokazała nam, że zrównoważone życie zawodowe obejmuje przestrzeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego przez cały dzień. Gdy firmy wdrażają strategie powrotu do biura, stres związany z dystansem społecznym i ogólną niepewnością grozi pozostawieniem pracowników bez wsparcia zdrowia psychicznego ”- podsumowuje studio.

Kilka firm – zarówno przed, jak i po pandemii – podjęło kroki, aby wprowadzić miejsca uspokajające dla pracowników w biurach. Na przykład w siedzibie firmy wellness marki Goop w Santa Monica znajdują się sale do jogi, a kijowskie biura firmy Grammarly mają własne kapsuły na drzemki.

Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/design/vondom-office-czyli-biuro-na-dachu/
https://pointofdesign.pl/wnetrza/industrialny-styl-w-przestrzeni-biurowej/
https://pointofdesign.pl/wnetrza/home-office-jak-zaprojektowac-domowe-biuro/