Search

Muzeum Bauhausu w Niemczech

 

Weimar było miejscem narodzin Bauhausu. Jest to modernistyczna szkoła projektowania a także architektury, którą założono w 1919 roku. To filozofia i styl autorstwa Waltera Gropiusa, jak również efekt jego nauki w Bauhausschool. Potem przeniósł się do Dessau, aby na nowo zdefiniować ruch w XX wieku. Kiedy więc ogłoszono plany, aby stosunkowo małe niemieckie miasto otrzymało własne wielkie muzeum Bauhausu, było to wielkie wydarzenie. Był to zwiastun nie tylko rozwoju, który wydawał się adekwatny lecz wręcz wyczekiwany od dawna.

Godne upamiętnienie

Otworzyła się wtedy zupełnie nowa struktura, upamiętniająca setną rocznicę Bauhausu. Miejsce to ma również inną ważną, założycielską rolę – aby stać się kulturalnym sercem Weimaru. Serce to zaprojektował Heike Hanadę. Muzeum jego projektu jest minimalistyczną, białą bryłą w kształcie sześcianu. Swego rodzaju czystym a także eleganckim pojemnikiem na cenne i pouczające eksponaty. Znajdziemy tam tymczasowe i stałe ekspozycje z najstarszej na świecie kolekcji Bauhausu.

Przestrzeń pełna znaczeń

Muzeum Bauhausu w Weimarze obejmuje pięć poziomów i w sumie około 2000 m2 powierzchni wystawienniczej. Przestrzeń z pewnością godnie podkreśla historię tego ruchu, a zarazem świętuje modernizm. W nocy specjalnie zaprojektowane oświetlenie pada na fasadę budynku, aby podkreślić jej czysty, bezkompromisowy kształt.

„Muzeum zamknąłem w mocno zdefiniowanej, geometrycznej formie”, mówi Hanada. „Otaczająca go powłoka z jasnoszarego betonu nadaje mu stabilności a także dynamicznej solidności.” Ponadto architekt podkreśla, jak ważne było dla niego swoiste ​​połączenie budynku z jego kontekstem. Z tego względu otwarte przestrzenie wokół i przyjazne, płynne schody zaprojektowano, aby przyciągać ludzi i zapraszać ich do odpoczynku. Połączenia z pobliskimi obiektami historycznymi i parkami podkreślają także poczucie jego miejsca w historycznym porządku.

„Od kiedy Muzeum Bauhausu dołączy do muzealnego krajobrazu Weimaru, świat będzie go obserwował”, powiedział Hellmut Seemann, prezes Klassik Stiftung Weimar. I z pewnością tak będzie. Będziemy rozkoszować się oglądaniem rzadkich eksponatów. Wszystko to przed kolejnymi otwarciami związanymi z Bauhausem, które pojawią się jeszcze w tym roku.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close