Czarne cegły cobogó, drewno i kamień pokrywają trzy bryły domu w São Paulo projektu brazylijskiego studio MF + Arquitetos. Każdy z bloków pokrywa inny materiał.
Projekt wyróżnia się przede wszystkim efektem wizualnym proponowanych kubatur, które funkcjonalnie współgrają z detalami komfortu i efektywności domu” – powiedział MF + Arquitetos.
Dom nosi nazwę Cobogó House za sprawą ekranu wysokości dwóch kondygnacji z czarnych cegieł w tym typie. To perforowane, wzorzyste bloki, przez które może filtrować światło i powietrze. Za parawanem znajduje się przedpokój ze stopniami prowadzącymi do salonu z antresolą.
Blok z jasnej cegły, w którym mieści się studio, łączy strukturę cobogó z czarną bryłą. Tu ulokowano garaż, pralnię oraz kuchnię. Na szczycie tych dwóch wolumenów znajduje się czwarty blok pokryty listwami drewnianymi, zawierający dwie sypialnie z łazienkami, apartament z garderobą i łazienką oraz salon.
Firma MF + Arquitetos zaprojektowała dom o powierzchni 520 metrów kwadratowych, tak aby z parteru można było wyjść na tylny ogród z basenem. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz można znaleźć te same materiały. Listwowa stolarka otacza więc wewnętrzną ścianę jadalni, skąd przeszklone drzwi prowadzą na długą werandę. To samo drewno pokrywa ścianę bloku mieszczącego drugą kuchnię i jadalnię, której drewniane zadaszenie stanowi odbicie werandy znajdującej się poniżej.
Cobogó – brazylijski wynalazek
Basen znajduje się po jednej stronie tej bryły, a po drugiej trafiamy na małe spa i patio. Cały teren otaczają ściany pokryte czarnym tynkiem, które pięknie komponują się z zielenią. Ciemne ściany znajdujemy także w salonie.
Ciemniejsze odcienie kolorów, takie jak grafity pokrywające ściany całego salonu, są obecne wewnątrz i na zewnątrz. Tworzą wolumetrię i bazę materiałów, które definiują i wzmacniają przeznaczenie i funkcję każdej przestrzeni”.
Podłogi z kamienia i drewna, jasne tkaniny królują w całym wystroju wnętrza. Dopełnienie stanowią meble z drewna i skóry rodzimych, brazylijskich projektantów.
Cobogós House jest jednym z wielu projektów mieszkaniowych, które wykorzystywały cobogó. Ten materiał stosuje się w architekturze brazylijskiej od lat dwudziestych XX wieku. Właśnie wtedy wynaleźli ten budulec inżynierowie Amadeu Oliveira Coimbra, Ernest August Boeckmann i Antônio de Góis.
Słowo „cobogó” pochodzi od pierwszych dwóch liter każdego z nazwisk inżynierów. Bloczki, pierwotnie wykonane z cementu, a ostatnio z ceramiki, pozwalają na naturalną wentylację i dopływ światła do budynków. Jednocześnie tworzą delikatne wzory cieni. Uważa się, że zostały zainspirowane filigranowymi ekranami islamskich okien masharabiya.
Zobacz także:
tropikalny-klimat-brazylijskiego-dois-tropicos
nowoczesne-wnetrza-brazylijski-modernizm
higienopolis-przejrzystosc-brazylijskiego-apartamentu