Search

Renowacja opuszczonej latarni morskiej na Sycylii

Renowacja faro_di_brucoli_01 Renowacja faro_di_brucoli_02 © © BENEDETTO TARANTINO

Renowacja latarni morskiej Brucoli jest częścią szeroko zakrojonej inicjatywy. Przywraca ona do życia historyczne struktury we Włoszech, promując ich dziedzictwo, a także wydobywając z nich przyszły potencjał.

il-progetto-faro-di-brucoli-1
Latarnia morska Brucoli przed renowacją

Latarnia morska Brucoli leży na jednym z najbardziej urokliwych części wybrzeża Włoch, między miastami Katania i Syrakuzy oraz na obrzeżach sycylijskiej doliny Val di Noto. Z trzech stron otoczona morzem, a dodatkowo wychodzi na Etnę, co gwarantuje spektakularne widoki.

Renowacja faro_di_brucoli_03
Zdjęcia: Benedetto Tarantino

Obiekt powstał w 1911 roku, a przez ostatnie dziesięciolecia stał nieużytkowany. Jednak w 2019 roku rozpoczęły się prace remontowe, mające na celu przywrócenie do życia prostej latarni morskiej i przylegającego do niej budynku. Projekt opracowała sycylijska pracownia architektoniczna Itinera z siedzibą w Caltanissetta. Renowacja historycznego budynku to nie nowość dla architektów, którzy pracowali już nad kilkoma takimi projektami. Zabytkowe obiekty i kościoły odnawiali zarówno lokalnie, jak i w całych Włoszech. W nowym projekcie zwrócili szczególną uwagę na dziedzictwo strukturalne pierwotnego budynku, jego znaczenie archeologiczne i widoki na morze. Skupili się również na stosowaniu materiałów i technik przyjaznych środowisku naturalnemu.

il-progetto-faro-di-brucoli-2

Nadawanie drugiego życia, czyli renowacja

Z wnętrza zniknęła zwarta stuletnia konstrukcja, a w jej miejsce powstało współczesne, całkowicie białe wnętrze, które łączy się z przestrzenią zewnętrzną, w tym z tarasem na dachu. Aby podkreślić nowoczesność i lekkość przestrzeni, architekci wybrali serię kultowych mebli włoskiej firmy Molteni. Renowacja to nie jedyna ze specjalności firmy, która stworzyła już wiele imponujących wnętrz. Współpracowała bowiem przy projektach mieszkaniowych, hotelarskich, biurowych i kulturalnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb na całym świecie.

Renowacja faro_di_brucoli_02 © BENEDETTO TARANTINO

Projekt obejmuje harmonijne wnętrza, wykorzystując zarówno nowe, jak i historyczne elementy. Doskonale odnajdują się tu faliste kształty foteli Gio Ponti D.151.4 tapicerowanych niebieskim aksamitem. W części dziennej na dole stanął stolik kawowy D.552.2, a eleganckie łóżko Fulham Rodolfo Dordoniego na piętrze.

Renowacja faro_di_brucoli_04

Renowacja tej starej latarni morskiej dowidzi, że inicjatywa przywracania do życia historycznych budynków, powinna mieć miejsce nie tylko we Włoszech. Zaktualizowana konstrukcja i estetyka latarni morskiej spełnią się, służąc turystom i kulturze, a także ozdobią wyjątkowy krajobraz Sycylii.

faro-di-brucoli-il-mare-del-borgo

 

Zobacz także:

domek-dla-gosci-kinowe-szalenstwo-w-gandawie

house-of-flowers-rajska-winnica

futurystyczny-projekt-w-starej-czesci-pekinu

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close