Search

Dom na wsi – wnętrze otwarte na zewnątrz

okładka rocco arquitetos

Brazylijska pracownia architektoniczna Rocco Arquitetos może pochwalić się wieloma realizacjami, które dotyczą przede wszystkim domów jednorodzinnych. Choć pracują także przy projektach miejskich, to dom na wsi wydaje się być specjalnością architektów.

dom na wsi rocco arquitetos © Manuel Sá 01
© Manuel Sá

Natomiast ten konkretny dom na wsi nosi nazwę Itauba i pojawił się w okolicy miejscowości Ibiúna. Architekci oparli główną koncepcję organizacji przestrzennej na maksymalnej integracji między wnętrzem a zewnętrzem.

dom na wsi rocco arquitetos © Manuel Sá 11

Chodziło również o spójne i przestronne obszary społeczne. W rezultacie powstał duży ciągły plan, który objął część dzienną i jadalnię, kuchnię, taras, basen i ogród. Przesuwane drzwi w głównym pomieszczeniu otwierają się całkowicie i stanowią gwarancję zakładanej integracji.

dom na wsi rocco arquitetos © Manuel Sá 13

Projekt zorganizowano linearnie, wzdłuż centralnej osi komunikacyjnej. Biegnie ona od ulicy do głównej sypialni rezydencji, która otwiera się na las znajdujący się na końcu działki.

dom na wsi rocco arquitetos © Manuel Sá 07

Mimo, że dom na wsi opiera się na konstrukcji z betonowych płyt sięgających drugiego piętra, podstawowym materiałem pozostaje tradycyjnie wykorzystywane w budownictwie brazylijskim drewnie Itauba. Odnajdujemy je w pokładach drewnianych, w całej stolarce dachów, w konstrukcji tarasowej, a przede wszystkim w centralnej bryle rezydencji.

dom na wsi rocco arquitetos © Manuel Sá 08

Rozwiązanie „dachu jednospadowego” określiło wysokość stropu wynoszącą prawie 4,5 m w najwyższym punkcie pomieszczenia. Zamontowano tu duże szklane panele, dzięki czemu doświetlają wnętrza domu.

dom na wsi rocco arquitetos © Manuel Sá 09

Przez całą centralną bryłę domu przebiega odsłonięta betonowa belka wspornikowa. Stanowi ona mocny, wizualny akcent. Natomiast brak bocznego podparcia pozwolił na zamontowanie narożnikowego okna, które całkowicie otwiera widok na ogród. Umieszczona tam murowana sofa to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w domu!

dom na wsi rocco arquitetos © Manuel Sá 02

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/rekomendowane/futurystyczny-dom-na-wsi-wedlug-karima-rashida/

https://pointofdesign.pl/architektura/cobogo-house-brazylijskie-tradycje-architektoniczne/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/esencja-brazylijskiego-modernizmu-casa-atibaia/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close