Search

Lunar Loo czyli kosmiczna toaleta NASA

nasa-moon-toilet lunar loo

Tworzenie toalety, która może działać zarówno w warunkach nieważkości, jak i na Księżycu? To nie może być proste zadanie. Właśnie dlatego NASA ogłosiła konkurs Lunar Loo i wyznaczyła nagrodę w wysokości 35.000 dolarów za trzy najlepsze projekty. Na to wyzwanie odpowiedziało aż 20.000 uczestników z całego świata. Projekt złożony przez kobietę inżyniera z firmy Duravit zdobył trzecie miejsce.

lunar-loo-challenge 02

Podczas ogłoszenia zwycięzców, 22 października 2020 roku NASA przyznała trzecią nagrodę Franzisce Wülker, inżynierowi ds. rozwoju w firmie Duravit. Pierwsze dwa miejsca przyznano zespołom ekspertów ze Stanów Zjednoczonych. A więc to jedyna nieamerykańską, indywidualną uczestniczką i kobietą-inżynierem, która znalazła się w pierwszej trójce. Na ceremonii obecny był także Jonny Kim. Uhonorowany Srebrną Gwiazdą astronauta NASA, zaangażowany jest w program Artemis. Ten projekt dotyczy wysłania następnego astronauty i pierwszej astronautki na Księżyc w 2024 roku.

Franziska_Wuelker_Duravit_ok
Franziska Wülker

Jesteśmy niezwykle dumni, że Franziska Wülker była w stanie wymyślić i ukończyć tak genialny projekt równolegle ze swoją regularną pracą. Trzecie miejsce to znaczące osiągnięcie, które świadczy o naszej wiedzy specjalistycznej w dziedzinie technologii toalet”. – powiedział zachwycony osiągnięciem koleżanki Thomas Stammel, dyrektor ds. technicznych w Duravit AG

lunar-loo-challenge

Lunar Loo czyli higiena i czystość na Księżycu

Kosmiczna toaleta Duravit to urządzenie równie wygodne w użyciu zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet astronautów. Wszystko za sprawą zoptymalizowanej geometrii siedzenia. Dzięki funkcji ssania niezawodnie usuwa wszystkie nieczystości. Aby zrekompensować brak grawitacji, trafiają do wirówki, skąd w przyspieszonym tempie trafiają do zbiornika. Odbywa się to za pomocą zaawansowanego przenośnika ślimakowego.

Duravit Lunar Loo_sectional view with air suction system
Duravit Lunar Loo

Geometria konstrukcji i filtrów gwarantuje, że ani nieprzyjemne zapachy, ani bakterie nie przedostaną się do kabiny statku kosmicznego. System toalet jest samowystarczalny. Oznacza to, że ​​gwarantuje bezpieczeństwo załogi nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu. Co ciekawe, mimo genialnej technologii, projekt Duravit plasuje się znacznie poniżej specyfikacji NASA pod względem wagi i zużycia energii.

lunar-loo-challenge 01

Duravit stosuje najnowocześniejszą technologię w swoich pracach badawczo-rozwojowych. Wspiera je doświadczenie wykwalifikowanej kadry w zespole programistów. Inżynierowie, twórcy produktów i projektanci ściśle współpracują przy nowych projektach. Korzystają na przykład z najnowszego oprogramowania, wykorzystywanego także do badań w przemyśle motoryzacyjnym, lotnictwie i kosmonautyce czy na uniwersytetach. Oprogramowanie to umożliwia między innymi realistyczną symulację i wizualizację przepływu wody. Dzięki temu ​​nowe produkty można opracowywać i optymalizować jeszcze szybciej i wydajniej. Firma już wcześniej korzystała z oprogramowania przy opracowywaniu technologii Duravit Rimless®. Zapewnia ona zwiększoną higienę i komfort czyszczenia dzięki otwartej konstrukcji rantu spłukującego.

lunar-loo-challenge 07


Projektując miski toaletowe, zwracamy szczególną uwagę na niezawodne spłukiwanie i optymalną higienę. Oprócz funkcjonalności i wzornictwa zawsze bierzemy pod uwagę aktualne kwestie, takie jak zużycie wody. W naszych toaletach przeznaczonych do użytku na Ziemi w naturalny sposób wspomaga nas grawitacja. Jednym z największych wyzwań podczas konstruowania Lunar Loo było przemyślenie wszystkiego, aby upewnić się, że funkcjonalność działa również w środowisku nieważkości”- inżynier ds. Rozwoju Franziska Wülker.

lunar-loo-challenge 06

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close