Search

Płytki układane w jodełkę | zabawa formatem

GRESTON_Marka Cevica

Jego historia sięga podobno już czasów starożytnych, kiedy to słynny wzór przypominający literę V zaczął pojawiać się na wznoszonych wówczas budowlach. Kilkanaście wieków później świecił triumfy zdobiąc dworskie rezydencje, eleganckie mieszczańskie kamienice i… tweedowe marynarki. Dziś znowu wraca i to nie tylko na salony. Popularny wzór jodełki to jeden z najgorętszych trendów nadchodzącego sezonu. Zdecydowanie się wyróżniał podczas minionych targów Cersaie 2019. Z pewnością zobaczymy ułożone tak płytki w łazienkach, kuchniach, korytarzach i gabinetach. Podpowiadamy, w jakim wydaniu sprawdzi się najlepiej.

greston_płytki02
ZYX Evoke

Klasyczny powrót do przeszłości

Jodełka to wzór sentymentalny, budzący wspomnienia rodzinnych obiadów u babci i szkolnych wypraw do muzeum. Bez wątpienia dodaje wnętrzom przytulności i eleganckiego charakteru. Dlatego urządzając własne cztery kąty chętnie do niego wracamy. Tworzymy przykuwające wzrok zygzaki w klasycznym, francuskim lub węgierskim stylu. Jednak coraz częściej zamiast tradycyjnego parkietu i drewnianych klepek wybieramy płytki ceramiczne. Są one zdecydowanie bardziej funkcjonalne i dają większe możliwości aranżacyjne.

greton_płytki
Piemme Fleur De Bois

Marzenie o stworzeniu wyjątkowego wnętrza  – ciepłego, w którym możemy spędzać czas z bliskimi – pozostaje jednak niezmienne. W aranżacji pomieszczeń z duszą sprawdzą się płytki wiernie odwzorowujące rysunek i fakturę drewna w odcieniach dębu lub buku. Znajdziemy je np. w kolekcji Woodsense marki Colorker czy Fleur De Bois firmy PiemmeW połączeniu z prostymi meblami i dodatkami w stonowanej kolorystce stworzą miejsce, do którego chętnie będziemy wracać szczególnie w mroźne zimowe wieczory. Jeśli zaś do całości dodamy jeszcze oryginalne sztukaterie czy meble w stylu vintage uzyskamy wnętrze, które zachwyca, ale nie przytłacza.

greton płytki
Colorker Woodsense

Awangardowy dekor w nowoczesnym wydaniu

Kiedy król Francji Franciszek I Walezjusz zainicjował budowę zamków, w których parkiet został ułożony w charakterystyczny wzór jodełki chevron z pewnością nie przypuszczał, że właśnie zapoczątkował trend wnętrzarski, który znajdzie swoje odbicie w milionach aranżacji. Moda na klepki przycięte pod kątem 45 stopni (a nie tradycyjnie 90 stopni) rozprzestrzeniła się na całą Europę. Ewoluowała i pojawia się nie tylko na podłogach, ale także ścianach i innych elementach wyposażenia. Wkrótce potem zaczęła przyjmować już nie tylko tradycyjną formę drewnianych klepek, ale i zabawnych, kolorowych płytek stanowiąc nietypowy twist tradycji i nowoczesności.

płytki04
WOW Loveaffairs

Dziś kafle układa się symetrycznie lub „na mijanego” (tzw. jodełka klasyczna) mieszając odcienie, rozmiary i tworząc trójwymiarową strukturę. Widzimy ją w kolekcji Evoke od ZYXDodaje się kontrastującą fugę lub zupełnie ją pomija. Dzięki temu klasyczny wzór jodełki zamienia się w awangardowy dekor kontrastujący z prostymi formami mebli lub podkreślający designerskie dodatki.

płytki 03
Cevica

Jeśli boimy się odważnych kolorów czy nietypowych rozwiązań, ale zależy nam na nieszablonowym efekcie, ułóżmy w jodełkę dwa rodzaje płytek. Odwzorowujących drewno oraz imitujących marmur. Stwórzmy efekt przenikania się obu wykończeń – podpowiada Monika Weber, ekspert salonu wyposażenia wnętrz GRESTON.

plytki 02
Colorker

Aranżacyjny make-up dla trudnych przestrzeni

Wzór jodełki to jednak nie tylko sposób na stworzenie pełnego ciepła lub ożywczych tonów wnętrza. To także sposób na uratowanie pomieszczeń trudnych w aranżacji. Ułożenie płytek przypominjące grot strzały może sprytnie ukryć niedociągnięcia w wykończeniu czy błędy w budowie. Stanowi więc ratunek dla domowego budżetu i kreatywne rozwiązanie remontowych bolączek. Jasne kafelki np. z kolekcji Chevron marki Cevica umieszczone na ścianie i skierowane grotem ku górze optycznie podwyższą przestrzeń i ukryją nierówne kąty. Z kolei ułożone na podłodze skierują wzrok ku jej krawędziom, dodając pomieszczeniu lekkości i sprawiając, że będzie wydawać się większe. Niewątpliwym plusem wzorzystych podłóg jest również fakt, że nieregularny plan pomieszczenia staje się… niezauważalny, a właściwe umiejscowienie wzoru  może skutecznie optycznie poszerzyć pomieszczenie zbyt wąskie lub skrócić zbyt długie. Podobnie jest w przypadku wzoru w jodełkę, który śmiało możemy nazwać wzorem do zadań specjalnych.

płytki 01
Cevica
Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close