Search

Współczesność w kuchni | inteligentny social hub

KINKOUT_03-kitchen

Kuchnia transformuje do rangi miejsca społecznej integracji. Włączenie jej do otwartego planu strefy dziennej skutkowało szeregiem konsekwencji w zakresie jej formy i funkcjonalności. Inteligentny social hub to najnowsza charakterystyka współczesnej kuchni, której transformacja objęła trzy podstawowe obszary. Innowacje w kuchni dotyczą zatem przestrzeni i formy, koloru i materiałów, a wreszcie także funkcjonalnych udogodnień.

dada w kuchni
Dada

Wellbeing w kuchni

Jest to niejako jej wielki renesans kuchni, która znowu jawi się jako epicentrum domowych wydarzeń, w gdzie odbywają się wszystkie istotne interakcje domowników. Innym, nie mniej ważnym czynnikiem jaki kształtuje nowy wymiar kuchni, jest trend skupiony wokół wellbeing. Wellbeing w wymiarze holistycznym obejmuje także dbałość o zdrowie wyrażającą się poprzez starannie przygotowane i przemyślane posiłki. A skoro nasza uwaga kieruje się w stronę kuchni w jej pierwotnej funkcji tj. miejscu, gdzie powstają smakowite dania, zmieniają się wymagania względem jej funkcjonalności i różnorodności rozwiązań ukierunkowanych na sprawne i komfortowe gotowanie.

Poliform w kuchni 01
Poliform

Bynajmniej nie oznacza to, że jej elegancki charakter schodzi na drugi plan. Wręcz przeciwnie. Jest o tyle istotny, o ile kuchnia stała się integralną częścią strefy dziennej, a jej granica zatarła się poprzez wyrafinowane rozwiązania aranżacyjne i równie wyszukane materiały wykończeniowe, co te zastosowane w meblach salonowych i jadalni. Kuchnia to miejsce, w którym budzą się zmysły, następuje fizyczne i emocjonalne nasycenie, jeśli przestrzeń jest harmonijnie skomponowana.

Rossana w kuchni 01
Rossana

Przestrzeń i forma

Otwarte plany przestrzenne to rodzaj powszechnie akceptowanego trendu. Spotyka się on z aplauzem zarówno ze strony właścicieli niewielkich mieszkań, jak i dużych domów. Przestrzeń to jeden z największych luksusów współczesnych czasów, dlatego warto poświęcić jej nieco więcej uwagi. Kuchnia połączona ze strefą dzienną, bez wyraźnych granic funkcjonalnych wymaga harmonizacji stylu i świeżego spojrzenia na przestrzeń jako całość.  Maksymalizacja powierzchni wymaga zastosowania minimum środków dekoracyjnych. Widać to wyraźnie w uproszczeniu form i kolorystyce szczególnie najbardziej luksusowych kuchni.

Dada w kuchni 02
Dada

Wygląd mebli kuchennych znacząco zbliżył się do tych salonowych. Trend ten widoczny jest szczególnie w kuchniach typu otwartego. Niektóre kuchnie płynnie łączą się ze strefą dzienną, tworząc jednolite stylistycznie wnętrze. W zakresie wielkości brył kuchennych widać subtelną zabawę w dynamiczne jej różnicowanie. Monolityczne bloki uzupełnia prosta w formie wyspa. Innym razem zamknięte formy szafek łączą się z lekkimi półkami, a nawet znajdują swój ciąg dalszy w  postaci blatu roboczego.

Scavolini w kuchni
Scavolini

Jednak najbardziej spektakularnym rozwiązaniem pozostaje mega wyspa, która odgrywa główną rolę w najnowszych trendach kuchennych. Pomimo, że ona sama nie jest nowością, to jej świeża odsłona może stanowić miłe zaskoczenie. Rozbudowana, przestrzenna, kryjąca znakomitą większość podstawowych funkcjonalności. Jest nie tylko meblem na wskroś praktycznym, ale także efektownie dzielącym otwarty plan wnętrza.

BORA w kuchni
BORA

Kuchenne rewolucje

Lekkie, otwarte półki, zapożyczone z biblioteki, prezentują kuchenne piękności. To nowy praktyczny sposób na ergonomiczne rozplanowanie przedmiotów niezbędnych w kuchni. Jednocześnie to także możliwość personalizacji przestrzeni poprzez ekspozycję tego, co lubimy i sami oceniamy jako atrakcyjne wizualnie.

valcucine logica celata w kuchni
Valcucine

Szafki ścienne niemal zniknęły z większości projektów kuchennych. To świadomy zabieg projektantów, dzięki któremu góra pozostaje lekka i przestrzenna.

półki scavolini_w kuchni
Scavolini

Powierzchnia blatu to swego rodzaju ciąg technologiczny podzielony na strefy: roboczą, gotowania i zmywania. Nowoczesne konglomeraty i kompozyty, pozwalają na formowanie monolitycznych blatów z wkomponowaną płytą grzewczą, zlewem i blatem, jak u Ernestomeda i Binova.

Ernestomeda w kuchni
Ernestomeda

Ciekawą nowością są systemy ruchomych tac, przesuwanych po powierzchni blatu. Ergonomiczne i wielofunkcyjne to podstawowa ich charakterystyka. Służą jako ociekacz, deska do krojenia, miejsce do odstawiania gorących garnków.

binova w kuchni
Binova

Tuż obok nich, na bazie tego samego konceptu, ewoluowały całe serie praktycznych schowków i półek wysuwanych bezpośrednio z blatu. Blat roboczy połączył się także ze stołem, tworząc integralną z kuchnią strefę jadalną. W najnowszych projektach firm takich jak Ernestomeda, blat regulowanej długości wysuwa się z powierzchni samej wyspy. Ten sam blat może służyć także do zakrywania części roboczych, co szczególnie ważne w otwartych przestrzeniach.

ernestomeda Icon w kuchni
Ernestomeda

Gdy znikają zlew i kuchenka, blat przeobraża się w wygodny barek, tak jak w kuchniach Minimal Cucine i Boffi.

boffi w kuchni
Boffi

Kolor i materiał

Najbardziej luksusowe kuchnie zyskały równie szlachetne wykończenie w postaci wysokiej jakości fornirów, lakierów, stali czy litego drewna. Nowością są spieki kwarcowe o grubości 3mm, szkło hartowane, przezroczysty corian i naturalny kamień. Te materiały nakleja się bezpośrednio na fronty kuchenne lub oprawiane w metalowe ramki, jak u Ernestomeda, Boffi czy Zajc Kuchnie.

Poliform w kuchni
Poliform

Bezwzględnymi faworytami są metal i drewno. Coraz częściej pojawiają się meble wykonane w całości z aluminium jak np. model  Cinqueterre marki Schiffini lub posiadające stalową konstrukcję korpusów, np. Binova lub Ernestomeda.

abimis-ego
Abimis

Jeśli już nie czyste aluminium to przynajmniej lakier swoim kolorem i rysunkiem naśladujący ten metal. Po takie rozwiązanie sięgnęły marki Binova i Varenna.

Poliform-Varenna
Poliform-Varenna

Supremacja klasyki

Neutralna kolorystyka kuchni jest elementem niejako stałym w historii wzornictwa mebli dedykowanych tej przestrzeni, oczywiście poza nielicznymi wyjątkami słodkich pasteli, jakie królowały w połowie wieku. Najważniejszym i wydaje się nieodwracalnym na dłuższą chwilę, trendem jest zdecydowane odejście od wszechobecnej bieli w kuchni. Sterylny, skandynawski minimalizm odchodzi w zapomnienie, a w jego miejsce pojawiają się eleganckie i wysmakowane ciemne barwy. I choć prym wiodą wszelkie odcienie szarości, od ciepłych po zdecydowane grafity, to nie brakuje także palety brązów, a nawet zieleni w odcieniu khaki.

rossana
Rossana

Ten ostatni jest swoistym zaskoczeniem, ale jak zwykle w świecie designu nie jedynym. Najbardziej luksusowe marki sięgnęły po szerszą paletę kuchennych barw włączając w nie odcienie miedzi, rdzy, żółtego szafranu a nawet bordo.

minotti cucine
Minotti Cucine

Tendencja w kolorystycznych trendach kuchennych wydaje się być dosyć prosta do wychwycenia: im bardziej elegancka kuchnia, tym ciemniejsze kolory. Ten trend stanowi kontynuację zmian jakie zaszły w całym interior designie.

dada kitchen 03
Dada

Najmodniejsze wnętrza zatopione są w nasyconych kolorach ziemi, ich ciemne barwy na pierwszy plan wysuwają wyrafinowane detale wzornicze i dbałość o wysoką jakość, a nie jak poprzednio przestrzeń i lekkość. Ciekawostką są fronty wykonane z anodyzowanego aluminium lub stali, przybierające kolor rudawy lub rdzawy. To jakby kontynuacja trendu z poprzedniego sezonu, w którym królowała miedź.

bininova
Bininova

Kuchnia pod palcami

Kolory w kuchni zwykle pojawiają się w tandemach zestawionych na zasadzie kontrastu. Jasne tonacje towarzyszą ciemnym, stanowiąc przeciwwagę równoważącą wizualny ciężar przestrzeni, albo są mieszanką chłodnych i ciepłych barw. Na tej samej zasadzie łączone są różnorodne materiały: drewno z laminatem, szorstki kamień i gładka powierzchnia okleiny meblowej, metal i fornir.

BORA
BORA

Metaliczny błysk nadal jest bardzo modny w kuchni, nadaje nieco sterylności, ale też industrialnego charakteru, który szczególnie w przypadku wysp kuchennych jest bardzo pożądany. O ile srebrna tonacja chromów i stali nierdzewnej to już klasyka, tak tuż obok nich pojawiają się nowi gracze, wprowadzający ciepło i ekstra luksus w kuchenne progi. Złoto, miedź i brąz szlachetnie łączą zarówno elementy drewniane, jak również połyskujące powierzchnie lakierowane.

tech_valcucine_logica_celata_028
Valcucine

Tekstura wielu kuchennych elementów zachęca do ich dotykania i sensorycznych doznań. Naturalne kamienie – najczęściej marmur i granit, występują zarówno w wersji wygładzonej, jak i surowej, pozwalającej poczuć nie tylko chłód kamienia, ale także wszelkie chropowatości. Drewno także zyskało bardziej naturalny charakter, czas odcisnął swe piętno, zapisała się w nim historia, jak w kuchniach Boffi zaprojektowanych przez Patricię Urquiolę.

boffi-urquiola
Boffi

Współczesne oblicze drewna w kuchni

Ziarna, plamy, niedoskonałości są bardzo modne w drewnianych elementach stosowanych w kuchni. Na prowadzenie wysuwa się drewno jesionowe, szczególnie to pochodzące z USA czy Kanady, które w ostatnim czasie zdominowało wzornictwo bazujące na materiałach naturalnych.

rossana
Rossana

Nowym detalem w kuchennych wnętrzach są także wertykalne panele drewniane. Nadają one dynamiki wnętrzu dzięki wrażeniu ruchu załamujących się łączeń, natomiast jednolity kolor dużych powierzchni stanowi mocne tło dla kuchennych detali. Łączenie różnych gatunków, zabawa w różnicowanie i wielowymiarowość cieszą się niemałą popularnością.

poliform
Poliform

Estetyka versus funkcja

Z każdym rokiem funkcja i estetyka w kuchni zaczynają odgrywać rolę równorzędne role, bez zbędnych kompromisów kosztem jakiegokolwiek z elementów. Oznacza to, że sztuka i wrażenia wizualne zostały ulokowane bliżej centrum uwagi designerów. Słynna maksyma Franka Lloyda Wrighta: „form follow function” wypełnia w 100% kreatywną przestrzeń designerów rozumiejących wagę obu składników dobrze zaprojektowanego produktu.

Snarkitecture at Altered States, Image by Alex Lukey
Snarkitecture

Technologia w kuchni

Kuchnie stają się coraz bardziej inteligentne. Naszpikowane elektroniką, kryją w sobie  gniazda USB pozwalające łączyć je ze smartphonami, tak jak w przypadku modelu New Logica od Valcucine.

valcucine
Valcucine

Powstaje coraz większa ilość sprzętu kuchennego, który w bezprzewodowy sposób łączy się z internetem wykorzystując technologię Bluetooth, jak w przypadku piekarnika Anova Precision. Inteligentny świat kuchni pozwala nie tylko szybko przejrzeć zasoby sieci w poszukiwaniu ciekawego przepisu, ale wręcz dostosować w sposób automatyczny urządzenie do wybranego sposobu pieczenia. Na podobnej zasadzie działają „myślące” lodówki informujące nas o brakach na półkach lub wręcz generujące listy zakupowe w zintegrowanych z własnym systemem sklepem online.

sub zero01
Sub Zero

Nowe urządzenia w kuchni

W miarę jak zmienia się styl naszego życia i kultura kulinarna, pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na optymalne przechowywanie wina w warunkach domowych. Piękne lodówki na wino to coraz częściej must have nowoczesnej kuchni.

sub-zero-wine.jpg
Sub Zero

Od kiedy kuchnia stała się integralną częścią otwartej strefy dziennej pojawiły się w niej rozwiązania wcześniej zarezerwowane dla salonu. Kominek w kuchni to jedna z najnowszych propozycji marki Planika, która wykorzystuje monolityczne bloki zabudowy kuchennej jako tło dla ciepłych płomieni tlących się w kominku gabarytów tradycyjnego piekarnika.

Novy-Panorama
Novy

Panorama marki Novy z Belgii, to jedyna płyta z wbudowanym wysuwanym okapem. Jest on zlokalizowany za polami grzejnymi, ale w obrębie płyty ceramicznej. Można regulować wysokość wysuwanego okapu, odpowiednio do wysokości wykorzystywanych w danym momencie naczyń.

SieMatic
SieMatic

Do kuchni zawitała także technologia druku 3D. Dzięki niej, dotychczas uproszczone formy kranów, zyskały nowy wymiar, którego granice wyznacza jedynie ludzka wyobraźnia.

bulthaup01
Bulthaup

Minimalizm kocha maksymalizm

Podobnie jak w innych strefach domu, minimalistyczne wręcz neutralne formy mebli zyskują wzmocnienie ze strony bardzo charakterystycznych akcentów dekoracyjnych. Focal points stworzone w oparciu o strukturę, kolor czy formę równoważą skromną prostotę linii, wprowadzając ładunek emocjonalny pod postacią zaskakującego, nowoczesnego elementu. Jest to często forma sztuki lub przedmiot użytkowy, którego zamysł projektowy oparty został o sztukę wysoką. Do tej rangi urastają także kuchenne utensylia, choćby te z manufaktury Alessi czy Fornasetti.

siematic01
SieMatic

Focus on wellness

Wellness, jako pojęcie odnoszące się do pojedynczego czynnika w zasadzie nie jest możliwe do zdefiniowania. Jest to raczej rodzaj konceptu i filozofii życia niż specyficzny look, kreowany na potrzeby konkretnej przestrzeni. Duże, przeszklone ściany pozwalające naturze wnikać do środka, wygodne krzesła zbliżone wyglądem do miękkich foteli, bogactwo roślin i ziół, przestrzeń dla sztuki i elementów designu zaczerpniętych z natury z jednej strony, to elementy wizualnie poprawiające jakość odczuć w przestrzeni kuchennej. Na drugim biegunie plasują się elementy funkcjonalne, poprawiające wygodę i komfort życia, jak duże zlewozmywaki, oczyszczacze wody, piekarniki przystosowane do gotowania na parze i inne tego typu technologie ukierunkowane na poprawę kondycji zdrowotnej w ramach domowego systemu możliwych do implementacji udogodnień.

poliform
Poliform

Kuchnia – przestrzeń wspólna

Trendy kuchenne wiodą nas w stronę nowoczesności łączącej dobrodziejstwa nowych technologii z ponadczasowym urokiem klasycznych rozwiązań. Szlachetna elegancja zawsze oscylowała wokół jakości i subtelnej ekspresji wyrafinowanej formy. Obecne trendy czerpią swą siłę zarówno z tradycji, jak i dynamiki współczesnych czasów. Potrzeba społecznej integracji, naturalna dla człowieka jako jednostki żyjącej w grupie, w połączeniu z koniecznością szybkiej komunikacji i maksymalnego uproszczenia życia generują niezwykle przyjazny obraz nowoczesnych wnętrz – wspólnych, otwartych, zapraszających…

bulthaup
Bulthaup

Ogród w kuchni

Podobnie jak życie towarzyskie, latem także gotowanie i rozrywka odbywa się na świeżym powietrzu. Jednak spotkania w ogrodzie mogą być uciążliwe, ponieważ przygotowane potrawy i zastawę trzeba przenosić z kuchni w domu na zewnątrz. Rozwiązaniem tego kłopotu jest po prostu kuchnia outdoorowa. Kuchnia w ogrodzie pozwala na przeniesienie przyjęcia, spotkania z przyjaciółmi lub po prostu rodzinnego obiadu na świeże powietrze.

Rossana
Rossana

Nowoczesna kuchnia w ogrodzie

Kuchnie ogrodowe mogą pasować do Twojego nowoczesnego domu. Innymi słowy, kuchnia na zewnątrz nie kojarzy się już z atmosferą wiejską, a może być elegancka i nowoczesna.

Arclinea
Arclinea

Podobnie jak nasze kuchnie wewnętrzne, nasze kuchnie zewnętrzne wymagają dużej ilości szafek. Projektując przestrzeń zewnętrzną, należy pamiętać o dużej ilości szafek i rozwiązań do przechowywania. Szafki ze stali nierdzewnej są idealne do kuchni zewnętrznych.

Abimis
Abimis

Kuchnia w ogrodzie powinna być rozważana jako kolejna strefa domu. Dzięki temu, że jest to przytulna, zadaszona przestrzeń, unikasz gotowania w deszczu i obejmuje wszystkie udogodnienia, które sprawiają, że przestrzeń jest wygodna.

kuchnia w ogrodzie 01

Pamiętaj, aby uwzględnić projekt siedzenia na zewnątrz. Zapewnij sobie wygodę dzięki dużemu stołowi, mnóstwu krzeseł, chłodnym napojom pod ręką w lodówce na zewnątrz i do diabła – dodaj telewizor do ściany.

kuchnia w ogrodzie 02

Większość gotowania na świeżym powietrzu odbywa się w nocy, więc należy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu.

kuchnia w ogrodzie 03

Co jest lepszego w kuchni niż czarno-białe płytki? Uwielbiamy również ten wzór w przestrzeniach  zewnętrznych. Z podłogą w ogrodzie można śmiało eksperymentować. Istnieje wiele rodzajów płytek i kamienia, które pozwalają stworzyć własny, niepowtarzalny projekt.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close