Search

Wakacyjna rezydencja na Kostaryce

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 01

Choć brzmi to bardzo egzotycznie, to właśnie czeskie studia Formafatal i Refuel Works zaprojektowały betonową willę położoną w dżungli w Kostaryce. Jednak ta wakacyjna rezydencja czerpie wzór z budynków brazylijskiego architekta Paulo Mendes da Rocha.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 02

Art Villa to część kurortu Art Villas w Playa Hermosa, rozległej nieruchomości obejmującej domy do wynajęcia. Poza prezentowanym obiektem znajdziemy tu także rezydencję z zielonym dachem oraz wielofunkcyjny pawilon.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 03

Refuel Works, kierowane przez Jana Skoupégo ​​i Zbyněka Ryškę, wraz z firmą architektoniczną Formafatal ukończyły posiadłość na wynajem o powierzchni 570 metrów kwadratowych.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 12

Dwukondygnacyjna konstrukcja nawiązuje do tropikalnego krajobrazu i budynków autorstwa Mendesa da Rocha. Właśnie im wakacyjna rezydencja zawdzięcza swoją monolityczną, betonową formę.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 11

Dwie poziome płyty betonowe tworzą płaski dach konstrukcji i otaczający ją taras. Masywny betonowy blok, w którym znajduje się basen, wystaje z domu rozciągającego się nad pochyłym terenem.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 13

Każdą z fasad uzbrojono w duże szklane drzwi, które otwierają się na drewniany taras otaczający willę. Wszystkie betonowe ściany pozostawiono w pierwotnym stanie, aby podkreślić inne naturalne elementy użyte w projekcie, takie jak rośliny i woda.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 10

Betonowe ściany celowo pozostawia się w stanie surowym, dopełniając elementy wnętrza, wybrane materiały, wodę i zieleń. Razem tworząc niezwykłe środowisko, zarówno surowe, jak i luksusowe” – wyjaśniają architekci.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 14

Wakacyjna rezydencja od środka

Najwyższe piętro zajmuje część dzienna, kuchnia, pięć sypialni oraz dostęp do basenu. Natomiast dolną kondygnację zajmują przestrzenie rekreacyjne, w tym siłownia i pokój zabaw oraz pomieszczenia gospodarcze.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 19

Polerowany beton pokrywa podłogi w głównych pomieszczeniach mieszkalnych. Z kolei w sypialniach i łazienkach zastosowano niedopasowane ozdobne płytki cementowe z Nikaragui.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 206

Krzyżujące się światła szynowe firmy Wac Lighting rozciągają się na betonowych sufitach we wnętrzach.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 04

W holu domu znajduje się płytki, okrągły staw odbijający światło. Nad tym wodnym elementem znajduje się okrągła czarno-biała oprawa oświetleniowa z falującym wzorem na powierzchni.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 05

Wakacyjna rezydencja została wyposażona w szereg drewnianych mebli według projektu Formafatal. Jeden z nich to stół jadalny o nieregularnym kształcie, regał na książki i prostokątne wezgłowie. Drewno wykorzystano także do stworzenia drzwi sypialni.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 18

Studia wprowadziły kolor do projektu za pomocą szeregu pastelowych elementów. Mamy więc modułową niebieską sofę, pomalowane w ombre taborety, niestandardowe kafelki z akwarelową dżunglą w kuchni i kilka zielonych roślin.

art-villa-refuel-works-formafatal-Kostaryka wakacyjna rezydencja 20

 

Zobacz także:

dom-z-cegly-ukryty-w-poludniowoafrykanskim-rezerwacie

dom-przy-plazy-posrod-meksykanskiej-dzungli

treehouse-tulum-dom-w-gaszczu-jukatanu

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close