Search

Sala kinowa w willi Miesa van der Rohe

sala kinowa AHOCHD4 10

Berlińskie studio architektoniczne Ahochdrei – labour für gestaltung, stworzyło wystawne kino domowe. Sala kinowa pojawiła się w willi Gründerzeit zaprojektowanej przez Miesa van der Rohe w Poczdamie w Niemczech. Projekt zakładał przebudowę starej piwnicy węglowej na pierwszym piętrze czteropiętrowego domu. Klienci pracujący w branży filmowej chcieli zamienić nieużywaną przestrzeń w elegancką salę projekcyjną.

sala kinowa AHOCHD4 01
© Maike Wagner

Zespół projektowy Ahochdrei wymyślił kino jako odrębne doświadczenie przestrzenne. Wykorzystali w tym celu starannie dobrane materiały i ustanowili związek między starym a nowym. Powierzchnia wynosi 85 m2 i mieści do 12 miejsc siedzących w czterech zstępujących rzędach. Sofy i krzesła kinowe zaprojektowano specjalnie do tego miejsca, a obito je miękką brązową tapicerką. Podłogę wyłożono bujnym, aksamitnym dywanem. Natomiast stopnie prowadzące widzów do ich miejsc jarzą się pomarańczowymi światłami przymocowanymi pod stopniami.

sala kinowa AHOCHD4 02

Aby zrównoważyć ziemiste odcienie, ściany i sufit pokryto ciemnoniebieskimi panelami akustycznymi. Podzielono je nieregularnym schematem kontrastujących chromowanych mosiężnych wstawek i oświetlono eleganckimi kinkietami. Większość materiałów pochodzi z naturalnych i zrównoważonych źródeł. Wśród nich znajdujemy konopie termoizolacyjne do izolacji akustycznej, a także bawełnę i wełnę na tapicerkę.

ahochdrei-labor-fuer-gestaltung-berlin-daniel-vedder-jan-wind-ahochdrei-architekten-vmo4

Historyczne elementy, takie jak panele ścienne, łączą się z bardziej współczesnymi motywami prostych kratek i zaokrąglonych kształtów. W ten sposób sala kinowa Ahochdrei gra między dziedzictwem a nowoczesnością. Jednak ostateczny cel polega na stworzeniu wyjątkowej, ponadczasowej przestrzeni, która przenosi widzów do scen wyświetlanych na ekranie.

ahochdrei-labor-fuer-gestaltung-berlin-daniel-vedder-jan-wind-ahochdrei-architekten-vmo3

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/mies-van-der-rohe-architektura-siegnal-chmur/

https://pointofdesign.pl/design/the-farns-eoos-i-mies-van-der-rohe/

https://pointofdesign.pl/architektura/30-lecie-pawilonu-miesa-van-der-rohe/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close