Po trzyletniej przerwie, Biennale w Wenecji powraca z niezwykle bogatą ofertą wydarzeń artystycznych. Biorą w nich udział także największe światowe domy mody – od Bottegi Venety, przez Louis Vuitton, aż po Dior.
W kwietniu odbyła się inauguracja już 59. edycji Biennale w Wenecji. Po trzech latach wymuszonej bierności, świat sztuki i mody, w końcu mógł się odrodzić, aby wypełnić ulice miasta i przestrzenie galerii. Mieszkająca w Nowym Jorku kuratorka – Cecilia Alemani – snuje subtelną opowieść zanurzoną w surrealiźmie i awangardzie, aby podjąć próbę zdefiniowania sztuki współczesnej. Wystawa ,,Mleko marzeń” to opowieść o przeplatającej się symbiozie, solidarności i siostrzeństwie. Nazwa wystawy pochodzi od bajki napisanej przez surrealistyczną artystkę Leonorę Carrington.
Jednak jak zawsze, świat mody wniósł swój własny wkład. Wspierając wystawy, organizując imprezy lub sponsorując renowację majestatycznych renesansowych i gotyckich cudów miasta, wyznacza kierunek symfonii mody i sztuki. Przedstawiamy najbardziej fascynujące momenty, w których sztuka i moda stały się niekwestionowalną jednością.
Świat haute cuture na Biennale w Wenecji
Od Diora jako darczyńcy i Valentino jako sponsora włoskiego pawilonu po „Human Brains”. Przez Pomellato, po Bottegę Venetę, która została partnerem wspierającym „Dancing Studies”. To seria spektakli tanecznych zorganizowanych wokół wystawy Pinault Collection „Bruce Nauman: Contraposto Studies” w Palazzo Grassi w Wenecji.
Tego wyjątkowego wieczoru, Louis Vuitton zorganizował koktajl i kolację w olśniewającym, późnogotyckim pałacu Ca’ d’Oro z widokiem na Canale Grande. To właśnie tam, francuska grupa planuje wraz z Fundacją Dziedzictwa Weneckiego odnowić Galerię Giorgio Franchetti. W Ca’ d’Oro mieści się obecnie muzeum i kolekcja sztuki barona Franchetti, do której państwo włoskie dodało obrazy i liczne rzeźby z kościołów.
Escape Louis Vuitton Venice
Instalacja „Apollo, Apollo” Kathariny Grosse, powstała w ramach Escape Louis Vuitton Venice. Jest częścią programu „Hors-les-murs” Fondation Louis Vuitton, odbywającego się w Tokio, Monachium, Wenecji, Pekinie, Seulu i Osace.
Maison Valentino stał się głównym sponsorem pawilonu włoskiego, którego tematem jest „Storia della Notte e Destino delle Comete”. Jest wyjątkowym dziełem Giana Marii Tosattiego. To refleksyjna ścieżka wystawiennicza, którą Valentino wspiera w czasach, gdy powstała wyjątkowo pilna potrzeba wspomagania sztuki i wszystkich jej kierunków.
Dior / La Biennale di Venezia 2022
Bogata gala Diora, która odbyła się w majestatycznym, złoconym Teatro La Fenice w Wenecji, zebrała fundusze na ochronę historycznego, kulturowego i artystycznego dziedzictwa miasta. W szczególności na renowację Muzeum Ca’d’Oro, w którym znajduje się kolekcja artystycznych skarbów barona Franchetti.
Inicjatywa jest możliwa dzięki Fundacji Dziedzictwa Weneckiego, z którą Dior po raz pierwszy współpracował w 2019 roku. A także dzięki Peterowi Marino, architektowi od dawna związanemu z paryskim domem. Ponadto, genialny wenecki artysta Fabrizio Plessi zinterpretował na nowo torebkę Lady Dior w mieniącej się złotej mozaice. Obecnie znajdziemy ją w weneckim sklepie Diora.
Bottega Veneta / La Biennale di Venezia 2022
Bottega Veneta, która oprócz ogromnej kampanii reklamowej w Wenecji – pierwszej prowadzonej przez dyrektora kreatywnego Matthieu Blazy’ego – postanowiła towarzyszyć Palazzo Grassi – Punta della Dogana w ważnym cyklu wydarzeń pod nazwą Dancing Studies. Ten bezprecedensowy program spektakli inspirowanych twórczością Bruce’a Naumana bada piękno ciała w ruchu. To właśnie w nim, zderzają się ubrania i radykalne poczucie wrażenia siebie.
„Wenecja jest ze swej istoty międzynarodowa. Jest miejscem dla multidyscyplinarnych form sztuki i designu” – powiedział dyrektor generalny marki Bartolomeo „Leo” Rongone. „Korzenie Bottega Veneta należą do tej samej historii i mają tę samą perspektywę. Jesteśmy przywiązani do Wenecji i tego, co ona symbolizuje. Przyjmując to podejście do wydarzeń na żywo, wystaw i specjalnych premier, Bottega Veneta cementuje swoje miejsce jako część szerszej historii kultury Włoch, która stała się znana na całym świecie.”
Diesel / Tom of Finland Foundation
Diesel, we współpracy z Tom of Finland Foundation i paryskim kolektywem artystycznym The Community, zaprezentował natomiast dwie równoległe wystawy „AllTogether” w Wenecji i Paryżu. Po raz pierwszy poza Los Angeles, wreszcie zgromadzono wybór najobszerniejszej na świecie kolekcji sztuki LGBTQ.
„Tom otworzył drzwi tak wielu ludziom. Był pierwszym znanym na całym świecie homoseksualnym artystą erotycznym i stworzył platformę, która pomogła mi zrozumieć samego siebie w procesie akceptacji, ponieważ w Brugii, gdzie dorastałem, nie było tej społeczności” – powiedział dyrektor kreatywny Diesel, Glenn Martens. „Przyczynił się do tego poczucia życia w pełni szczęścia, co znajduje odzwierciedlenie w tych pracach, ponieważ artyści wiedzą, że nie muszą się już ukrywać, ale nie zapominajmy, że nasza społeczność nie wszędzie żyje w spokoju. W wielu miejscach nadal są prześladowania. Biennale jest jedną z najlepszych platform i może pomóc podnieść świadomość.”
Zobacz także: