Search

Edoardo Tresoldi i jego Opera na kalabryjskim wybrzeżu

1_edoardotresoldi_opera_previewmat

Włoski artysta Edoardo Tresoldi podzielił się zapowiedzią swojej nowej instalacji Opera, która powstaje w Reggio w Kalabrii we Włoszech. Powstaje ona na zamówienie lokalnych władz, a światło dzienne ujrzy już niebawem – 12 i 13 września. Uświetni ona na stałe wybrzeże w Falcomatà, w parku na końcu via Giunchi.

Podczas inauguracyjnego weekendu odbędzie się cykl bezpłatnych wydarzeń muzycznych, performerskich i poetyckich. Instalacja dźwiękowa włoskiego muzyka i kompozytora Teho Teardo opowie o fuzji między Operą a miejscem, w którym stanie. Ten projekt dźwiękowy usłyszymy w różnych momentach dnia: poranku, zachodzie słońca i nocy.

Edoardo Tresoldi _opera_previewmat

Ponadto zaplanowano także imprezy poetyckie, które kuratelą objął włoski poeta i pisarz Franco Arminio. Przewidziano więc performance Daniela Cundariwith Jo Di Nardo i Francesco Speciale. Usłyszymy wiersze Lary Chiellino. Natomiast o muzykę na żywo zadbają Guido Marii Grillo z Francesco Loccisano i Fabio Macagnino oraz „Livio e Manfredi”.

Opera powstała, aby celebrować kontemplacyjną relację między miejscem a człowiekiem za pomocą języka klasycznej architektury i przejrzystości Nieobecnej materii, relacji wyrażanej przez drucianą siatkę.

2_ Edoardo Tresoldi _opera_previewmat

Otwarta konstrukcja – składająca się z kolumnady składającej się z 46 filarów, sięgających 8 metrów w najwyższym punkcie w parku o powierzchni 2500 metrów kwadratowych – zaoferuje nowy pomnik w pełni przejezdny i dostępny dla mieszkańców i gości.

Instalacja będzie częścią jednej z największych europejskich przestrzeni publicznych i ma stać się nowym punktem orientacyjnym w regionie. Generuje mentalną agorę, która poprzez grę wysokościami i głębinami wprowadza zwiedzających w ciągle zmieniający się wymiar percepcyjny.

4_edoardotresoldi_opera_previewmat

Opera to druga instalacja jaką Edoardo Tresoldi przedstawia w Kalabrii, a druga stała publiczna wystawa sztuki tego artysty we Włoszech. Pierwszą pracą w tej lokalizacji była Il Collezionista di Venti w 2013 roku, a włoskie ministerstwo kultury zamówiło w 2016 roku instalację do bazyliki Siponto w Apulii.

 

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/pietrasanta-z-monumentalnymi-rzezbami-fabio-viale/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/palazzo-monti-przestrzen-artystyczna/

Rezydentki Design Museum 2020/21

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close