Search

Yves Saint Laurent | oaza w Marakeszu

Yves Saint Laurent Marakesz 01

Yves Saint Laurent po raz pierwszy przyjechał do Marakeszu na początku lat 60. XX wieku natychmiast to miejsce go zauroczyło. Przebywał tu chętnie, dzięki czemu w jego kolekcjach często gościły inspiracje wprost z egzotycznej i magicznej Mediny. Razem se swoim ówczesnym partnerem, Pierrem Bergé, przyciągali do Marakeszu swoich sławnych przyjaciół i znajomych. Pierwszy dom kupili tu w 1966 roku. Natomiast w 1980 zostali właścicielami najsłynniejszej rezydencji w Maroko, która do dziś jest najbardziej popularną atrakcją turystyczną w tym kraju.

Yves_Saint Laurent Marakesz 02
Yves Saint Laurent

Ogród Majorelle

Historia tego niezwykłego miejsca zaczęła się w 1923 roku, kiedy Jaque Majorelle, francuski malarz orientalista i kolekcjoner roślin, kupił nieruchomość. W latach 30. powstał klejnot tej posiadłości – Villa Oasis. To on wybrał zaskakujący, niebieski kolor fasady domu i ukrył go w gąszczu niezwykłego ogrodu. Majorelle znany jest przede wszystkim z przedstawień mieszkańców i krajobrazów Afryki Północnej. Jednak tworzył także w dekoracyjnym stylu secesyjnym, biegle posługując się kolorami i krętymi  liniami. Co więcej do dziś zachowało się kilka malowanych przez niego ręcznie drzwi oraz konsolek. Majorelle poświęcił swoje życie na tworzenie tych urokliwych ogrodów i utrzymywał je otwarte dla publiczności. Kiedy Yves i Pierre kupili cały kompleks w 1980 roku, uszanowali jego wolę pozostawiając ogrody zwiedzającym.

Yves_Saint Laurent Marakesz 03

Villa Oasis

Natomiast Villa Oasis stała się prywatnym domem pary i, dzięki wsparciu projektantów, kultowym miejscem. Yves Saint Laurent i Pierre Bergé, razem z architektem Billem Willisem, zmienili oryginalne studio malarskie w Muzeum Berberyjskie. Natomiast projektantka ogrodów – Madison Cox, pomogła odtworzyć wszystkie elementy ogrodu autorstwa Majorelle’a. Dodała także nowe rozwiązania, na przykład trawę zastąpiono czerwonym żwirem. Wnętrza domu to z kolei spektakularne dzieło estetyki i pasji kolekcjonerskiej właścicieli – oraz francuskiego architekta wnętrz Jacques’a Grange.

Yves Saint Laurent Marakesz 04

Posiadłość pełna jest ozdobnych elementów – misternie wykończonych kafelków, kolorowych marmurowych podłóg, ozdobionych wnęk. Jednak przepych i splendor łagodzą tu przytulne, pozornie niewinne dodatki. Bibliotekę wyłożono pięknie zdobionymi panelami z drzewa cedrowego, które ręcznie malowano przez rok, przestrzeń wypełniają prywatne zdjęcia, przedmioty oraz dzieła sztuki. Kolekcjonerstwo było jedną z największych pasji pary. Dzieła sztuki niemal naturalnie wkomponowują się w barwne, pełne wyszukanych detali, wnętrza. Villa Oasis odzwierciedla ich poczucie i zamiłowanie do piękna, które bezsprzecznie urzeka do dziś.

Yves_Saint Laurent Marakesz 05

Rue Yves Saint Laurent

Po śmierci Pierra Bergé spadkobiercy sprzedali rezydencję, a od niedawna można ją zwiedzać. Po fascynujących wnętrzach oprowadza teraz gości personel sieci hoteli Four Seasons, który nabył nieruchomość. Jednak Villa Oasis pozostała ekskluzywnym miejscem dostępnym dla wąskiej grupy wybrańców. W 2017 roku otwarto Muzeum YSL, gdzie prezentowana jest oszałamiająca kolekcja projektanta. Niesamowitą ekspozycję dotyczącą twórczości projektanta, obejmuje wspaniała architektura autorstwa Studio KO. Instytucja jest zlokalizowana tuż przy Ogrodach Majorelle, przy ulicy, która w hołdzie dla słynnego mieszkańca, została przemianowana na Rue Yves Saint Laurent.

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close