Search

Faulkner Architects i dom do podziwiania krajobrazu

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 26

Kalifornijski modernizm spotyka się z alpejskim charakterem w górskim odosobnieniu autorstwa Faulkner Architects. Lookout House leży poza granicami Truckee, górskiego miasteczka na północ od jeziora Tahoe w Kalifornii.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 27
Zdjęcia: Joe Fletcher

Bez wątpienia jego największym atutem są panoramicznymi widokami na otaczający naturalny krajobraz dzięki nachylonemu terenowi.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 04

Kalifornijska pracownia Faulkner Architects otrzymała zlecenie, aby na podstawie morfologii i historii geologicznej tego miejsca, zaprojektować współczesny dom. Jego charakter pozostaje w dialogu z surowym naturalnym pięknem otoczenia.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 03

Łącząc kalifornijski modernizm z alpejskim klimatem, dom oddaje hołd jego wspaniałej lokalizacji na zboczu góry. Zarówno poprzez przemyślany projekt, jak i nacisk na zrównoważony rozwój.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 02

Jak Faulkner Architects łączą amerykański modernizm ze stylem alpejskim

Obiekt dyskretnie usytuowano na stromym zboczu wśród wulkanicznych głazów bazaltowych. Otaczają go wysokie jodły Jeffrey Pine i White Firs, których pnie ogołociły lata głębokich opadów śniegu.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 05

Dom rodzinny o powierzchni 650 metrów kwadratowych rozwija się jako kubistyczna kompozycja nisko zawieszonych woluminów. Przywołuje to na myśl „wrażenie małej kabiny narciarskiej”, jak mówi architekt Greg Faulkner. Składa się z trzech niezależnych stref – części wspólnych, prywatnych kwater rodziny i części gościnnej.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 23

Dom zorganizowano na osi centralnej, która odzwierciedla trasę narciarską po wschodniej stronie nieruchomości. Dzięki temu także mieszkańcy mogą wyjeżdżać na narty bezpośrednio do salonu przez wąską szczelinę przecinającą budynek.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 07

Ze względu na trudne warunki w zimie w budynku zastosowano trwałe, masywne ściany betonowe wykonane z lokalnego piasku i kruszywa oraz lekki dach z blachy stalowej. Te pierwsze zapewniają izolację i chronią przed ciężkim śniegiem i spadającymi gałęziami. Natomiast odporność ogniowa dachu to konieczność podyktowana przepisami przeciwpożarowymi w podatnej na ten żywioł Kalifornii.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 06

Uzupełniona bazaltem i orzechem, minimalistyczna paleta materiałów na zewnątrz pozwala budynkowi wtopić się w otaczający go naturalny krajobraz pomimo jego modernistycznego stylu. Natomiast szereg betonowych tarasów i stalowych balkonów, do których prowadzą duże przeszklone drzwi, zaciera granice między wnętrzem a zewnętrzem.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 12

Wnętrza odzwierciedleniem przyrody okolicy

Serce domu stanowi 6-metrowy salon i jadalnia z dużym, wbudowanym kominkiem i wyspą kuchenną ze piaskowanej stali nierdzewnej. Wokół niej rodzina może spędzać czas w mroźne zimowe dni.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 14

Gdy pogoda jest cieplejsza, zmotoryzowane drzwi przesuwne znikają, aby wyprowadzić rodzinę na rozległy dziedziniec. Tutaj ulokowano ukryty mały basen i oddzielny taras z salonem na świeżym powietrzu.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 11

Wnętrza asymilują materiały, które znajdujemy na zewnątrz. Zastosowano więc panele z odzyskanego orzecha, odsłonięte betonowe ścianami i bazaltowe podłogi. Te ostatnie odzwierciedlają geologię wulkaniczną obszaru, podobnie jak kolumna czerwono-pomarańczowego szkła w rdzeniu domu, która nawiązuje do koloru magmy.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 19

Oparte na przytłumionej palecie kolorów ziemistych, musztardowych żółci i jasnych błękitów, minimalistyczne wnętrza charakteryzuje subtelne oświetlenie. Oszczędne umeblowanie obejmuje pluszowe, współczesne i modernistyczne elementy.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 09

Dzięki szerokim oknom sięgającym od podłogi do sufitu i przeszklonym drzwiom, celowo wyciszony projekt wnętrza pozwala na kierowanie uwagi i wzroku na zewnątrz.

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 15

Faulkner Architects stworzyli dom, w który można odpoczywać przez cały rok. To jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Tahoe, a najbliższy wyciąg narciarski znajduje się zaledwie kilkaset metrów od budynku. Natomiast latem w okolicy dostępnych jest mnóstwo atrakcji, takich jak rafting, pływanie, wspinaczka skałkowa i jazda na rowerze górskim.

flookouthouse_-faulkner-architects-_photo_joefletcher-01.jpg

lookouthouse_ faulkner architects _photo_joefletcher 20

lookouthouse_-faulkner-architects-_photo_joefletcher-16

 

Zobacz także:

nowoczesna-architektura-amerykanskiej-stodoly

australijski-dom-na-plazy-w-kalifornii

amerykanski-modernizm-kalifornijska-renowacja

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close