Minimalistyczne i zajmujące mniejsze powierzchnie, a jednocześnie inspirujące swoją architekturą i wnętrzami. Choć małe mieszkanie funkcjonuje jako konieczność, a nie wybór, niejednokrotnie posiada niezaprzeczalny potencjał. Gra światłem, barwami, nieszablonowe przejścia, otwarte przestrzenie czy antresole to wyjątkowe sposoby na czerpanie z tego, co oferują mniejsze mieszkania. Przedstawiamy realizacje małych mieszkań z wielkim potencjałem.
Apartament w San Francisco
Studio projektowo-brandingowe FrenchCalifornia prezentuje swoją siedzibę w budynku One Steuart Lane w San Francisco, we współpracy z Peter Blake Gallery. Zaprojektowało niewielką rezydencję wewnątrz budynku, harmonizującą z wysokimi sufitami i sięgającymi do nich, oknami, które wypełniają wnętrza apartamentu nieograniczonym światłem.
W budynku mieszkalnym One Steuart Lane w San Francisco otwarto rezydencję, której etos opiera się na kolekcjonerskim wzornictwie. Budynek, położony na nabrzeżu wzdłuż Embarcadero, łączy w sobie minimalistyczne i nowoczesne kody architektoniczne, uzupełnione współczesnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez Skidmore, Owings & Merrill oraz Rottet Studio.
Projekt Residence 903 to elegancka mieszanka designu i sztuki, na którą składają się dzieła takich artystów, jak Jorge Zalszupin, Sergio Rodrigues, Joe Goode, Rick Owens, Vladimir Kagan i Wendell Castle. Są tu również prace Jamesa Turrella, Mary Corse, De Wain Valentine, Larrego Bella, Lity Albuquerque czy Petera Alexander.
„Dla Petera Blake’a współpraca była czymś naturalnym„. – „Wspólnie udało nam się stworzyć mieszkanie odpowiednie dla kolekcjonera kalifornijskiego minimalizmu – w tym amerykańskiego Light and Space i artystów o twardych poglądach – oraz nowoczesnego wzornictwa od Bauhausu z lat 30. do francuskiego z początku lat 70. Rezydencja emanuje wyrafinowaniem i wytwornością”.
Biscuit Loft Apartment
Pracownia architektoniczna i projektowa OWIU Studio odnowiła mieszkanie w starej fabryce w centrum Los Angeles, dodając do industrialnej przestrzeni elementy japońskiego wzornictwa. Biscuit Loft znajduje się w Biscuit Company Lofts, siedmiopiętrowej fabryce zbudowanej przez firmę piekarniczą w 1925 roku, którą 15 lat temu, przekształcono w mieszkania.
„Stworzyliśmy dodatkowe pomieszczenia i różne sposoby wykorzystania każdego z nich” – mówi OWIU Studio. – „W rezultacie powstało mieszkanie, które łączy azjatyckie zasady projektowania z industrialnym charakterem centrum Los Angeles, tworząc komfortowe środowisko życia, które inspiruje do przemyślanej codziennej rutyny i zachęca do prowadzenia świadomego stylu życia”.
Na poziomie parteru stanowi on otwartą przestrzeń dzienną z kuchnią i jadalnią, ukrytą pod antresolą, obok sypialni gościnnej i łazienki.
Sypialnia gościnna pełni funkcję kolejnej kontemplacyjnej przestrzeni życiowej, z dużą ilością wbudowanych w stylu japońskim schowków, w tym zintegrowanych szafek i półek. Na podłodze znajdują się podnoszone platformy, które po dodaniu materaca, mogą służyć jako rama łóżka, kryjąc w sobie więcej miejsca do przechowywania.
„Inspirację czerpaliśmy z prostego, japońskiego Ryokan, tradycyjnego zajazdu i miejsca noclegowego w XVII wieku” – wyjaśnia OWIU Studio. – „Jego drugorzędne zastosowanie będzie funkcjonować jako przestrzeń do ceremonii picia herbaty i spotkań, typowych dla Ryokanu, a także jako pogodna atmosfera do czytania, twórczej burzy mózgów i odpoczynku”.
W głównej części mieszkalnej, pod przestrzenią o podwójnej wysokości z dużymi oknami, ustawiono sofy i krzesła. Lampy wiszące Noguchi Akari zwisają nad tą wzniosłą przestrzenią, zwracając uwagę na wysokie sufity. Znajdziemy tutaj mały okrągły stół do spożywania posiłków, ale głównym stołem jadalnym w Biscuit Loft jest duża betonowa płyta, która pełni funkcję wyspy kuchennej.
OWIU Studio udekorowało przestrzeń loftu neutralnymi białymi ścianami i akcentami w odcieniach biskwitu, takimi jak drewno w kolorze maślanego blondu i meble z naturalnych materiałów, takich jak len i rattan.
Apartament z One Essex Crossing
Mieszkanie znajduje się w One Essex Crossing, inwestycji w centrum Lower East Side, będące projektem Jean Lin z Colony. Podobnie jak wiele innych części Nowego Jorku, niegdyś zaniedbana Lower East Side na Manhattanie, przechodzi transformację. Szczytem tej przemiany jest Essex Crossing, wielofunkcyjny kompleks budynków mieszkalnych i handlowych, pomiędzy ulicami Delancey i Essex, tuż przy Williamsburg Bridge.
Essex Crossing jako całość będzie docelowo obejmował kilka różnych budynków mieszkalnych. Nowo wybudowany obiekt znany jako One Essex Crossing, zaprojektowany przez CetraReddy i zrealizowany przez Taconic Partners, okazał się być ostatecznie jednym z najbardziej interesujących. Rozciągający się na całą przecznicę i zaprojektowany jako seria architektonicznych doświadczeń, zawiera oszklony most, z którego roztacza się widok na historyczny rynek Essex Street Market, jak również na jego nową wersję Market Line.
Modelowe mieszkanie, skromne, ale wyrafinowane, z jedną sypialnią z łazienką i widokiem na zielony ogród, urządzono z subtelnym przepychem. Łącząc wreszcie niezależne i zabytkowe wzornictwo, które stanowi hołd dla barwnej przeszłości i teraźniejszości Lower East Side.
„Zakorzeniliśmy ten projekt w kulturze miejsca, w którym powstał. Inspiracją dla nas był osobisty styl i muzyka punkrockowej piosenkarki Patti Smith. Ikony bogatej historii muzyki i sztuki na żywo w Lower East Side.” – mówi założycielka Colony, Jean Lin. – „Kolory, materiały i nastrój nawiązują do jej niepokornego stylu i kreatywności. To charakterystyczne cechy okolicy, w której powstaje One Essex Crossing.”
„Celem było nadanie przestrzeni tekstury i poczucia emocji w niej panujących. Projekt ma aspekt śródmiejski, który jest tak dotykalny, ale jednocześnie podnieśliśmy go. Staraliśmy się wykorzystać tak wielu niezależnych projektantów, jak to tylko możliwe.”
Nawiązania do Patti Smith jako muzy przy projektowaniu mieszkania widoczne są w palecie kolorów, w której dominują czerń, biel, rdza i neutralne odcienie, a także w równowadze między elementami męskimi i kobiecymi. W salonie para stolików kawowych Soft Geometry oraz kamienno-stalowy stolik-kolumna Moving Mountains wnoszą do wypełnionej światłem przestrzeni, wrażenie delikatnej androgynii.
Ta sama atmosfera panuje w kuchni, gdzie oprawy oświetleniowe firmy Ladies & Gentlemen Studio elegancko uzupełniają wbudowany stół jadalny. W sypialni tapeta Flat Vernacular w kolorze różowego kwarcu, stanowi doskonałe tło dla jednoramiennej obrotowej oprawy oświetleniowej autorstwa Ladies & Gentlemen Studio oraz papierowej lampy 'Akari’ autorstwa Isamu Noguchi.
Saint Roch Apartment
Mieszkanie znajdujące się pomiędzy ogrodem Tuileries a Opéra Garnier, z zapierającym dech w piersiach widokiem na kopułę kościoła Saint Roch przy rue Saint-Honoré, zyskało zupełnie nowy wymiar dzięki Louisowi Denavaut.
W salonie, zalanym światłem przez spektakularne okrągłe okno wychodzące na kościół Świętego Rocha, znajduje się włoski stół z lat 70. i kanapa z paneli z bielonego dębu uzupełniona o skórzane poduszki.
Nad salonem znajduje się antresola z białej stali ze szklaną podłogą i dużym oknem z bielonej dębowej ramy. Balustrada została zainspirowana starymi statkami oceanicznymi, z piaskowanymi i lakierowanymi stalowymi oczkami.
W otwartej kuchni znajduje się wyspa z żyłkowanego marmuru Pele de Tigre z Portugalii, półki ze szczotkowanej stali nierdzewnej i szafki z drewna Okoume barwionego bejcą orzechową.
Łazienkę, w całości wyłożona płytkami z czarnego zellige, wyposażono w oryginalną umywalkę w stylu Art Deco i głęboką, zaprojektowaną na zamówienie wannę.
W sypialni na piętrze znajduje się wykonana na zamówienie szafa z bejcowanego dębu oraz łóżko naprzeciwko okna wychodzącego na Opéra Garnier.
Loft w San Francisco
Malcolm Davis, z siedzibą w samym San Francisco, fenomenalnie zmodernizował loft w budynku przemysłowym, obecnie wykorzystywanym jako mieszkania do pracy. Charakterystyczny, wysoki, sklepiony betonowy sufit i żłobkowane betonowe kolumny wewnątrz budynku, poprowadziły projekt w kierunku bardziej stonowanego, nieco utylitarnego języka wnętrz.
Ogólny projekt sprawia wrażenie czystego, zapewniając uspokajające, ale zdecydowane środowisko. Poziom antresoli zwiększa powierzchnię użytkową i jest w pełni wykorzystywany jako domowe biuro. W razie potrzeby niestandardowe drzwi ze stali i szkła ryflowanego zapewniają prywatność w tej otwartej przestrzeni domowej – projekt wnętrza apartamentu, który jest zrównoważony, aby zapewnić zarówno pracę, jak i zabawę, współczesną wrażliwość i spokojne odosobnienie.
Odsłonięte elementy betonowe zestawiono ostatecznie z podłogą z jasnego drewna, białymi ścianami i czarnymi szafkami – ta paleta materiałów powtarza się w doborze mebli i wyposażenia całego loftu. Ten olśniewający loft, wypełniony naturalnym światłem i porośnięty zielenią, jest współczesnym, ciepłym wytchnieniem w ruchliwej dzielnicy SoMa.
Campolide Apartment
To minimalistyczne mieszkanie położone w Lizbonie, zaprojektowane przez Lolę Cwikowski.
Elementy konstrukcyjne i maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania, zostały ostatecznie połączone w precyzyjnej bryle dębowych szafek. Wyrastają płynnie z drewnianej podłogi, która na wzór północnoamerykański, rozciąga się od kuchni do przestrzeni mieszkalnej.
Kuchnia jest wypełniona marmurem Estremoz, którego żyły zostały starannie odwzorowane, aby przepływać między płaszczyznami. Dodatkowo podkreślono ją kontrastującymi ciemno-matowymi szafkami, pasującymi do zewnętrznej stolarki. Lada barowa tworzy przestrzeń dla domowych interakcji z gośćmi, podczas przygotowywania posiłków.
Obszerna sofa i fotel wypoczynkowy portugalskiej produkcji, zapewniają wreszcie przytulne wieczory filmowe pod księżycowymi oprawami zawieszonymi w lofcie.
Główna sypialnia zdefiniowana jest przez minimalistyczne podejście, ze skromnym łóżkiem i krzywoliniowymi oprawami oświetleniowymi. Obydwie łazienki zostały całkowicie przebudowane z wykorzystaniem przeciwstawnych faktur ziemistego mikrocementu i wąskich pionowych płytek.
Wykonane na zamówienie umywalki wydają się być wytłoczone ze ścian, a podłużne wnęki dodatkowo podkreślają precyzyjną geometrię płytek. Idealnie prostokątna wanna, wykonana z nieskazitelnie białego kompozytu, równoważy pionowe płaszczyzny drzwi i sprawia, że przestrzeń zyskuje atmosferę czystego spa.
Zobacz także: