Mariaż sztuki i gastronomii jest relacją, którą obserwujemy coraz intensywniej. Najlepsze restauracje starają się utrzymać jak najwyższą jakość tego połączenia i nie ustają w wysiłkach, aby zadbać o wszystkie zmysły swoich klientów.
Przedstawiamy przegląd pięciu lokali, w których zarówno menu, a także koncepcje wnętrz przygotowywane są przez najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.
Noma Kopenhaga, Dania
Najbardziej wpływowa restauracja tego stulecia przeprowadziła się do nowej przestrzeni. Specjalnie zaaranżowana siedziba to jedenastoelementowa „wioska” zaprojektowana przez grupę Bjarke Ingelsa wokół arsenału drugiej wojny światowej, z widokiem na hipisowską enklawę Christiania. Szklane chodniki ze skandynawskimi posadzkami lastrykowymi łączą poszczególne budynki, z których każdy jest wykonany z innego materiału (między innymi z betonu, cegły, dębu i tombaku).
Wnętrza, które zostały stworzone we współpracy ze Studio David Thulstrup, doskonale łączą wyrafinowanie i swobodę w spójną całość. Harmonia została osiągnięta dzięki specjalnie zaprojektowanym meblom, w tym wyspom kuchennym Mae Inox, stolikom i krzesłom autorstwa Brdr Krügera oraz wiszącym lampom z wapienia i zasuszonych wodorostów autorstwa Jonasa Edvarda.
W zależności od pory roku menu koncentruje się wyłącznie na owocach morza, warzywach lub obfitości lasu. Dania podawane są na ceramice tworzonej – również sezonowo – według koncepcji Christine Rudolph. We wnętrzu można podziwiać także dzieła autorstwa takich artystów jak Olafur Eliasson i Tomás Saraceno. Nie mniejszą ucztę wizualną serwuje przestrzeń znajdująca się poza wysmakowaną restauracją. Duże okna pozwalają napawać się widokiem na jadalną łąkę projektu Piet Oudolfa.
_________________________________________
Lokalizacja: Refshalevej 96
Szef kuchni: René Redzepi
Architektura: Bjarke Ingels Group
Wnętrza: Studio David Thulstrup
Ristorante Cracco Mediolan, Włochy
Ristorante Cracco mieści się w urządzonej w stylu mediolańskim Galerii Vittorio Emanuele II zaprojektowanej przez Giuseppe Mengoniego. Sercem lokalu jest nie tylko menu stworzone przez tytułowego Carlo Cracco, ale również okazałe wnętrze zaprojektowane przez Studio Peregalli.
Na trzech piętrach mieści się kawiarnia, restauracja oraz piwnica z winami, w której znajduje się ponad 10 000 butelek i 2000 etykiet, a także prywatna sala bankietowa z osobnym wejściem. Poprzez zachowanie łukowatych drzwi, misternie rzeźbionych fryzów i ozdobnych drewnianych paneli projektanci utrzymali dawną estetykę i ducha galerii. Całość wystroju dopełnili subtelnymi nowoczesnymi akcentami: rdzawo-czerwonymi dywanami, mozaikowymi podłogami, płytkami inspirowanymi wzorem Gio Ponti czy jasnymi tapetami zdobionymi stokrotkami.
W menu królują ravioli z czarnymi kałamarnicami, pieczone słodkie pieczywo pachnące lukrecją, turbot w kakao i grillowany niebieski homar z masłem cynamonowym.
_________________________________________
Lokalizacja: Galleria Vittorio Emanuele II
Szef kuchni: Carlo Cracco
Architektura: Studio Peregalli
Leo’s at The Arts Club Londyn, Wielka Brytania
Najnowsza propozycja Arts Club to połączenie restauracji, miejsca z muzyką na żywo i klubu nocnego, które zostały zaprojektowane przez Dimore Studio.
Wnętrze przywodzi na myśl kluby francuskiej Riwiery lat 50. i 60. XX wieku – obleczone w różowe aksamity, wykończone mosiądzem, szczotkowaną stalą, a także gwatemalskim marmurem. Mocne akcenty w przestrzeni stanowią także połyskująca kurtyna z bambusowych koralików, ręcznie malowana w białe i różowe kwiaty lotosu; czarne lakierowane fotele „Tulip” Saarinen oraz wijący się wzdłuż ściany zestaw wykończonych mosiądzem latarni.
W takim entourage’u szef kuchni, Jean-Luc Mongodin, serwuje gościom talerze pełne włoskich inspiracji, a także obowiązkowo ostrygi i kawior.
_________________________________________
Lokalizacja: 40 Dover Street
Szef kuchni: Jean-Luc Mongodin
Architektura: Dimore Studio
Inua Tokio, Japonia
Solowy projekt zdobywającego szturmem uznanie szefa kuchni Thomasa Frebela – prawej ręki René Redzepi w kopenhaskim Noma od prawie dziesięciu lat. Frebel, spędziwszy dwa lata na intensywnym eksplorowaniu Japonii, skomponował wykwintne menu inspirowane nordyckimi wpływami. Potrawy sporządzano są z lokalnych składników, takich jak jagody kihada z Nagano czy szkarłatne owoce pitanga uprawiane na Okinawie.
Kopenhaskie OEO Studio wyłożyło wnętrze restauracji mieszanką gładkiego drewna Dinesen, barwionego betonu, a także cegieł lokalnego producenta Kunishiro i tekstylnych okładzin ściennych Hosoo. Wszystko dopełniono krzesłami i sofami Finna Juhla, barowymi stołkami duńskiej marki Brdr Krüger oraz zwieńczono lampami „Nuage” francuskiej projektantki, Céline Wright.
_________________________________________
Lokalizacja: 2-13-12 Fujimi, Chiyoda-ku
Szef kuchni: Thomas Frebel
Architektura: OEO Studio
The Lobster Club Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Jest to finalny etap rewitalizacji budynku Seagram. Lokal został przekształcony przez architekta Petera Marino w przepiękną, a także wypełnioną dziełami sztuki przestrzeń. Klasyczne elementy przenikają się tu ze współczesnymi, takimi jak prefabrykowane posadzki betonowe, monolityczny onyks czy polerowany brąz. Uwagę przykuwają specjalnie zaprojektowane kafelki autorstwa Laury Bergman. Żółtawozielone sofy i fotele w kolorze łososiowym nadają głównej sali jadalnianej luźnego wystroju. Przez to odwołują się do dziedzictwa projektowego budynku.
Wszystko to można podziwiać, delektując się japońskim sushi, teppanyaki a także daniami kuchni fusion. Serwowuje je szef kuchni, Tasuku Murakami. Wcześniej szef w nagrodzonym gwiazdką Michelin Sushi Azabu.
_________________________________________
Lokalizacja: ulica 98 East 53
Szef kuchni: Tasuku Murakami
Architektura: Peter Marino