Styl śródziemnomorski charakteryzuje się swobodą ale zarazem niewymuszoną elegancją. Miejsca takie jak Saint Tropez charakteryzuje specyficzna architektura riviery podporządkowanej luksusowemu wypoczynkowi w zaciszu lasów piniowych i złocistych plaż.
Styl śródziemnomorski wg SAOTA
Studio architektoniczne SAOTA podjęło próbę interpretacji tego dobrze ugruntowanego stylu, ujmując przestrzeń i formę w nowoczesne ramy korespondujące z miejscem i stylem życia typowym dla tej części Francji. Punktem wyjściowym architektonicznej wizji stał się mięsisty las piniowy górujący nad otoczeniem. W jego otulającą zieleń należało wpisać nowoczesną bryłę, starając się zmaksymalizować percepcję przestrzeni. Kluczem do realizacji tego celu okazały się hojnie rozpościerające się zewnętrzne tarasy, o ledwie zaznaczonej granicy między wnętrzem a zewnętrzem domu.
Ogród w centrum stylu śródziemnomorskiego
Dwa prostokątne skrzydła okalają centralny dziedziniec z basenem. To właśnie w nich kryją się sypialnie właścicieli, a cała przestrzeń pod nimi na poziomie zero przeznaczona jest na kuchnię i jadalnię. Do głównej sypialni prowadzą dedykowane schody wprost z dwupoziomowej strefy lounge.
Strefa dzienna i przeznaczona na rozrywkę mieści się w środkowej części domu. Wysokie na dwa poziomy okna uwypuklają wrażenie przestronności i wprowadzają sporą dawkę naturalnego światła do środka. Światło załamuje się na falowanym dachu, który stanowi intrygujący element dekoracyjny bryły i intensyfikuje gabaryty salonu.
Drzewa piniowe – między naturą a stylem
Dach zbudowany jest z surowych, drewnianych belek, które są subtelnym nawiązaniem do drzew piniowych otaczających dom. Stanowi on wyrazisty element kontrastujący zdyscyplinowaną geometrię bryły budynku, ale także odgrywa istotną rolę strukturalną bryły, umożliwiając rezygnację z kolumn podtrzymujących sufit.
Skala luksusu na rivierze francuskiej
Dom zwrócony jest w kierunku naturalnego tarasowego zejścia zbocza góry, przez co obiektywnie została powiększona przestrzeń przynależąca bezpośrednio do domu. To kolejny z zabiegów maksymalizacji skali i objętości, podobnie jak przesuwane szklane ściany zacierające granice między domem a ogrodem. Nawet basen, którego dno schodkami przechodzi w strefę relaksu potęguje głębię w uskoku regularnej bryły budynku.
Styl śródziemnomorski w wydaniu Minotti
Od wschodniej strony architektura budynku jest jakby bardziej nieśmiała. Ledwie niewielkie okna otwierają się na widok ulicy, a platformy chodnika pływają pośród zieleni ogrodu, prowadząc do bogato urządzonych wnętrz. Ten zabieg architektoniczny kreuje poczucie prywatności, ale także napięcie związane z odkrywaniem kolejnych stref domu. Ciężkie ściany falują ponad ziemią w tej współczesnej interpretacji tradycyjnej typologii lokalnej architektury.
Tuż po przekroczeniu progu, świetlista przestrzeń salonu stanowi element miłego zaskoczenia. To rodzaj otwartej galerii, z wydzielonymi strefami, w których światło kreuje najróżniejsze klimaty. Widok ogrodu i zieleni piniowego lasu stanowi tło dla kontrastowo zestawionych materiałów wykończeniowych. Betonowy sufit, czarny marmur i całkiem jasny trawertyn sąsiadują ze sobą, tworząc pełną ekspresji przestrzeń z bogactwem doznań wizualnych i sensorycznych.
Klasyczna paleta barw kontynuowana jest także na meblach i tkaninach we wnętrzu. Szlachetne szarości, jasne beże, złamana biel i czerń w najróżniejszych odcieniach i fakturach ulokowały się na eleganckich meblach włoskiej marki Minotti.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/rekomendowane/get-inspired/na-krawedzi-swiata/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/beyond-cape-town/
https://pointofdesign.pl/wnetrza/salon-minotti-projektu-studia-misotti/