Zaha Hadid Architects zapowiadają , że w Shenzhen powstaną dwa ultra wysokie wieżowce. Wyróżnia je nie tylko skala, ale także połączenie w formie obsadzonych roślinnością tarasów.
Para drapaczy chmur, połączonych zielonymi tarasami, zdefiniuje wielofunkcyjny projekt Tower C, który Zaha Hadid Architects projektuje dla nowego centrum finansowego o nazwie Shenzhen Bay Super Headquarters Base. Tower C ma stać się jednym z najwyższych budynków w mieście osiągając prawie 400 metrów wysokości.
Dwie wieże połączy wielopiętrowe podium, składające się z szeregu falistych tarasów. Każdy z nich będzie wypełniony zielenią i ogrodami akwaponicznymi – systemem polegającym na uprawie roślin w wodzie.
System opracowano w studio Zaha Hadid Architects, aby w ten sposób stworzyć przedłużenie sąsiedniego parku. Chodziło również o zaoferowanie miastu nowej przestrzeni publicznej.
Projekt łączy się bezpośrednio z przyległym parkiem i placami, które przekształcają się w tarasowy krajobraz. Ten rozciąga się w górę w ramach dwóch wież, zapraszając publiczność do serca budynku” – mówi studio.
Wieża C to zwycięskie zgłoszenie w niejawnym konkursie, i zaledwie część planowanej grupy korporacyjnych budynków biurowych w Shenzhen Bay Super Headquarters Base. Kompleks po ukończeniu pomieści około 300 000 osób.
Ultra wysokie wieżowce to początek
Oprócz biurowców w dzielnicy powstaną również centra konferencyjne, powierzchnie wystawiennicze. Poza tym bloki mieszkalne, a także węzeł komunikacyjny, ogrody i „strefa przybrzeżna”.
Zaha Hadid Architects otoczy wieżę C szklaną ścianą osłonową z charakterystycznym stopniowanym wykończeniem, zaprojektowaną tak, aby zapewnić samociemnienie budynku. W przeszkleniu zaplanowano również uchylane wnęki, aby ułatwić naturalną wentylację.
Przewidziano, że inne materiały konstrukcyjne wykorzystywane w całym programie odpowiedzą na zasady zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że chodzi o materiały pochodzące z recyklingu i o niskim śladzie węglowym.
Wewnątrz Tower C będzie składać się z „pozbawionych kolumn, naturalnie oświetlonych” przestrzeni biurowych. Tuż obok kolekcji publicznych obiektów rozrywkowych, hotelu, centrum kongresowego i galerii sztuki.
Zwiedzających planuje się zachęcać do dojeżdżania do Tower C rowerem lub komunikacją miejską. W tym celu w projekcie przewidziano „rozległe” miejsca do przechowywania rowerów. Zapewniono też bezpośrednie połączenia z podziemnym węzłem przesiadkowym i siecią metra w Shenzhen.
Projekt uzupełni system zbierania i recyklingu wody oraz fotowoltaika. Ta ma za zadanie zbierać energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej dla całej dzielnicy.
„Inteligentny system zarządzania” będzie monitorował warunki zewnętrzne i wewnętrzne budynków. Posłuży również do automatycznej regulacji ogrzewania w budynku i zminimalizowania zużycia energii.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/projekt-wiezowca-zaha-hadid-architects/
https://pointofdesign.pl/architektura/muzeum-nauki-i-technologii-wg-zaha-hadid-architects/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/zaha-hadid-achitects-ukonczone-dzielo-opus/