Search

Projekt wieżowca Zaha Hadid Architects

zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 01

Brytyjskie studio architektoniczne Zaha Hadid Architects ujawniło swój projekt zawiniętego, szklanego, 36-piętrowego wieżowca. Powstanie on w Hongkongu, a dokładnie przy Murray Road 2 na podobno najdroższej działce na świecie.

zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 02

36-piętrowy drapacz chmur w centrum dzielnicy biznesowej Hongkongu stanie obok Bank of China Tower IM Pei. Nieopodal znajduje się także budynek HSBC autorstwa Foster + Partners. Zastąpi on wielopoziomowy parking. Został on zakupiony przez dewelopera Henderson Land za 23,3 miliardów HK $ (3 miliardy USD) w 2017 roku. Według wielu serwisów informacyjnych czyni go to najdroższym miejscem na świecie.

zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 05

Wieżowiec Zaha Hadid Architects pokryje szklana fasada wykonana z szeregu zakrzywionych segmentów, które unosząc się, tworzą dwa tarasy na świeżym powietrzu wypełnione drzewami. Bezpośrednio pod wyższym tarasem, na około dwóch trzecich wysokości wieżowca, pojawi się podniebny ogród. W tej przestrzeni znajdzie się również bieżnia.Natomiast na szczycie wieżowca powstanie zamknięta sala bankietowa ze wspaniałym widokiem na miasto.

zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 06

Projekt wieżowca inspirowany kwiatem

Według pracowni projekt wieżowca, a w zasadzie jego bryła, czerpie inspirację z kształtu pąka rośliny Bauhinia, którą wcześniej uprawiano w okolicy. Właśnie ten kwiat możemy ogadać na fladze miasta.

Projekt na nowo interpretuje strukturalne formy i nawarstwianie się pąka Bauhinia, który wkrótce rozkwitnie” – mówi studio.

projekt wieżowca zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 04

Główna bryła wieżowca uniesie się nad ziemię i połączy się nie tylko z miejską siecią podwyższonych chodników dla pieszych. Pod budynkiem przewidziano także szereg dziedzińców i ogrodów.

projekt wieżowca zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 07

Nawiązując do organicznych form świata przyrody; przebudowa łączy się z sąsiednimi ogrodami i parkami” – wyjaśniło studio.

projekt wieżowca zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 03

Te spokojne obszary zewnętrzne wpływają na obszerne wspólne przestrzenie we wnętrzu. Kunszt i precyzja zakrzywionej szklanej fasady wzmacnia tę płynną łączność między wnętrzem budynku a otaczającymi go ogrodami i miastem poza nim”.

projekt wieżowca zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 07

Projekt wieżowca zakłada stalową konstrukcję o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Zaprojektowano go tak, aby uzyskać ocenę zrównoważonego rozwoju LEED Platinum. Chodzi także o uzyskanie najwyższej oceny 3 gwiazdek w chińskim programie oceny ekologicznych budynków. Konstrukcję pokryją czterowarstwowe, podwójnie laminowane, zakrzywione izolowane szyby. Na wszystkich piętrach przewidziano naturalną wentylację.

projekt wieżowca zaha-hadid-architects-skyscraper-hong-kong-2-murray-road 09

 

Zobacz także:

zaha-hadid-achitects-ukonczone-dzielo-opus

one-11-luksus-spod-znaku-zaha-hadid-architects

loop-prywatna-sala-koncertowa

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close