Jackfruit Garden Residence to zaprojektowany przez studio Wallmakers, niedawno ukończony dom rodzinny w Indiach. Jak sama nazwa wskazuje, projekt powstał, aby zachować ogromne drzewo chlebowca rosnące w rogu działki. Ogrodowa rezydencja to dom pana Riaza i jego licznej rodziny. W związku z tym inną kwestią, o której należało pamiętać, było ogromne znaczenie zapewnienia prywatności wspólnych przestrzeni.
To nadało formę idei rozwijającej się ściany. Łagodnie otacza drzewo i skręca w górę, aby płynnie połączyć się z żelbetowym dachem budynku. To z kolei stworzyło małą kameralną przestrzeń, zapewniającą dużo cienia, prywatność i łatwo dostępną z kuchni. Zaprojektowano ją jak japoński ogród zen.
Dom jest w dużej mierze zbudowany z CSEB (skompresowanych stabilizowanych bloków ziemi) i walcowanych ścian ziemnych ze strategicznie rozmieszczonymi otworami do wentylacji krzyżowej.
CSEB to bloki błotne przygotowane przez kompresję żwiru, piasku i cementu. Ich energia szara, czyli koszt energetyczny wytworzenia, jest czterokrotnie mniejszy niż w przypadku lokalnie wypalanej cegły.
Ściany przejmują obciążenie płyty żelbetowej, na którą składają się prefabrykowane, zbrojone stalą łuki o efektywnej grubości 1,5 cm. Skutecznie zmniejszają całkowite zużycie cementu o 40% i stali o 30%. We wszystkich aspektach dorównują płytom RCC, w tym w wytrzymałości.
Ogrodowa rezydencja oczarowuje wnętrzem. Klatka schodowa unosi się nad naturalnie oświetlonym atrium. Sprawia wrażenie rozwijającej się, zwiewnej tkaniny rozciągniętej na szeregu krzyżujących się rur.
Trudno nazwać je poręczą, ponieważ poetycko wiją się w odstępach wzdłuż schodów. Tą ramę stanowią poskładane rury, które pozyskano na złomowisku.
Rury te następnie ożywają, składają się i rozkładają, by stać się żyrandolami we wszystkich pokojach. W ten sposób ogrodowa rezydencja propaguje ideę, że wykorzystanie złomu, zamiast nowych materiałów, jest nie tylko zgodne z koncepcją upcyklingu. Pomaga również tworzyć dzieła sztuki, które przez cały dzień tworzą wspaniałe wzory cieni na ścianach.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/indonezyjska-rezydencja-z-plastiku-i-bambusa/
https://pointofdesign.pl/architektura/najpiekniejszy-dom-w-zielonej-okolicy/
https://pointofdesign.pl/architektura/dom-z-betonu-wsrod-korkowych-debow/