Search

Amsterdam Art Weekend 2016

Amsterdam Art Weekend 2016

Amsterdam ponownie dowiódł, że twórcy tego miasta mają jeszcze wiele do zaprezentowania. Jeden weekend to bardzo mało czasu na poznanie wszystkiego co oferuje to miasto, głęboko wierzące w istotę sztuki i kreatywności. W ostatnim tygodniu listopada, odbyła się kolejna edycja weekendowego festiwalu Amsterdam Art Weekend, podczas którego oglądać można było prace ponad 50 oficjalnych uczestników oraz wielu więcej niezależnych artystów.

Sztuka multimedialna

Centralnym punktem eventu stał budynek RijksakademieOPEN, który jedyny raz w roku umożliwił odwiedzającym wejście do środka i przyjrzenie się pracowniom rezydujących tam artystów. W tym roku niemiecki artysta Funda Gül Özcan zaprezentował pracę Time to Say Hello at the East Pole. Jest to multimedialna instalacja przestrzenna, pełniące funkcję wizualnego utworu litycznego. Artysta z Pakistanu, Basir Mahmood pokazał za to prosty lecz wyraźny przekaz w swoim wideo Monument of Arrival and Return, który przygląda się zanikowi historii i kultury.

Najważniejsze obiekty muzealne

Muzea Amsterdamu dowodzą temu, że holenderska stolica cechuje się liberalną reputacją. Jedno z nich, Stedelijk Museum Amsterdam postawiło przed odwiedzającymi wyzwanie i zaprezentowało wystawę Jordana Wolfsona. Zatytułowana Manic / Love / Truth / Love praca jest serią działań interdyscyplinarnych, eksplorujących przede wszystkim aspekty seksualne. Melanie Bonajo zaprezentowała za to swoje prace fotograficzne w muzeum Foam.

W siedzibie organizacji Manifesta w Herengrachcie, fundacja zorganizowała tradycyjnie wystawę, której kuratorem stała się Annet Gelink Gallery. W pięknym historycznym domu położonym nad kanałem, działanie artystyczne opatrzone tytułem Theatre Dreams od aBeautiful Afternoon – Part 2, polegało na ekspozycji prac 9 artystów. Należeli do nich Barbara Visser czy Yael Bartana.

Sztuka wśród architektury sakralnej

Marinus Boezem znany jest jako jeden z prekursorów holenderskiej sztuki konceptualnej. Znany jest ze swojej fascynacji architekturą i symboliką gotyku. W tym roku, jego działania artystyczne można było oglądać w osiemsetletnim kościele Oude Kerk (tł. stary kościół). Pomiędzy oryginalną majestatyczną konstrukcje wpisana została nowa seria pracy Labirynth. Jest ona instalacją półprzezroczystych tkanin, imitujących tunel będący wspomnieniem niekończącej się wędrówki ludzi w poszukiwaniu transcendencji. W samym centrum kościoła zainstalowano pracę Into the Air – konstrukcję, która pozwoliła na uniesienie odwiedzających na wysokość 15 metrów nad ziemią, aby zmusić ich do zmiany perspektywy (gdzie podobno mogli odkryć wiadomość kierowaną przez artystę).

Przestrzenie zmieniające się dla sztuki

Amsterdam słynie ze sztuki adaptacji i modyfikacji architektury. Zaprezentowany został nowy budynek Diamantbeurs opierający się na konstrukcji z roku 1910. Architektura kojarzona z nurtem Art Nouveau przechodzi obecnie przemianę, a podczas Amsterdam Art Weekend stała się przestrzenią wystawienniczą dla dwóch artystów. Anne van der Zwaag (założycielka Object Rotterdam) zaprezentowała przeskalowane prace. 12º32’19.7”N 70º3’47.5”WE to dzieło Lillian Vlaun, która ukończyła Gerrit Rietveld Academie. Przy użyciu papieru mâché stworzyła imitacje skał z plaży w Arubie, gdzie się urodziła. Nałożyła nacisk na granicę i napięcie pomiędzy naturą i kulturą.

Na parterze znalazła się wystawa Collectors View, która prezentowała 50 dzieł 35 artystów z sześciu niezależnych holenderskich kolekcji. To pewnego rodzaju manifest docenienia pełnienia lokalnych patronatów nad sztuką.

 

Zobacz także:

Wystawa Avedona „Moving Image”

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close