Search

Friedrikson Stallard – królowie awangardowego designu

David Gill Gallery

 

Friedrikson Stallard, królowie awangardowego wzornictwa, powrócili do londyńskiej David Gill Gallery z okazji London Design Festiwal. W ramach wydarzenia, odwiedzający mogli zobaczyć ekspozycję ostatnich prac oraz działań zebranych wspólnie w wystawę nazwaną Intuitive Gestures.

W imię ludzkiej intuicji

Sama nazwa wystawy odnosi się do intuicyjnego podejścia projektantów do procesu tworzenia. Od czasu, gdy w 1995 roku Patrik Fredrikson oraz Ian Stallard założyli swoje studio, zasłynęli ze względu na swoją umiejętność przekształcania surowych materiałów w niesamowite formy poprzez łączenie cyfrowych oraz rzemieślniczych technik.
„Wywieramy wpływ na naturę, lecz pozwalamy na istnienie jej prawdziwych wartości”, wyjaśnia Fredrikson tłumacząc proces twórczy opierający się na wydobywaniu naturalnego piękna z materiałów w ramach całkowicie kontrolowanego procesu.

Inspirowane światłem

„Często pracujemy z materiałami przezroczystymi, takimi jak szkło czy akryl, ze względu na naszą fascynację odbiciami oraz refrakcją”, dodaje Stallard. Do ich ostatnich projektów należą nowy stół jadalniany oraz stolik kawowy wykonane całkowicie z przezroczystych bloków przejrzystego akrylu. „Nie tworzymy form, które cechują się jedynie swoim własnym życiem, ale mają również wpływ na kształtowanie otoczenia poprzez np. wprowadzanie dodatkowych wrażeń świetlnych i odbić”.

Natura materiałów

Pośród eksponowanych produktów Friedrikson Stallard, znalazła się również konfiguracja półek wykonanych z czarnej stali oraz brązu. Elementy zatytułowane Scriptus składają się na modularny regał mierzący 5 metrów wysokości. Miękkie półki przypominają swoją formą linię wykonaną przez pióro kaligrafa. „Nasza praca z metalami opiera się na wydobywaniu ich duszy z surowego materiału”, opowiada Stallard tłumacząc nieco mroczne, ciemne powierzchnie, tak silnie kontrastujące z przejrzystymi i lekkimi formami stołów.

Brytyjczycy Friedrikson Stallard przeprowadzili również projektowy eksperyment sprawdzający przejrzystość alabastru. Stworzyli lampę Torch – przy tej formie materiał naturalnego pochodzenia został tak bardzo rozciągnięty i przekształcony, że nie przypomina już skały, a zamiast tego przepuszcza światło.

 

Wystawa celebruje 11. rocznicę nawiązania współpracy pomiędzy Friedrikson Stallard oraz David Gill Gallery.

 

Zobacz także:

Vistosi – lampy jak szklane rzeźby

Czas na hygge wg BoConcept

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close