Search

Autonomiczne światy metropolii

IKEA Space on wheels - autonomiczne pojazdy w mieście

Autonomiczne pojazdy będą stanowić nieodłączny element niedalekiej przyszłości. Coraz większe zainteresowanie ze strony rynku oraz zaangażowanie wielu motoryzacyjnych gigantów w doskonalenie technologii jazdy bez kierowcy pozwala popuścić wodze fantazji i zrobić kolejny krok w stronę futurystycznej wizji. Uwolnienie rąk i uwagi kierowcy to zaledwie jeden z pozytywów autonomicznych aut. One same z pewnością w niebagatelny sposób wpłyną na nasze codzienne życie i znacząco zmienią codzienne rytuały wraz ze swą wszechobecnością.

Nowa rola autonomicznych pojazdów

Laboratorium innowacyjne IKEA Space10  bada potencjał  autonomicznych pojazdów do nowych zastosowań. W ramach projektu zmierzono się z siedmioma koncepcjami obejmującymi mobilną kawiarnię, farmę, biuro, miejsce opieki medycznej, hotel, pop-up sklep czy miejsce przeznaczone na rozrywkę.Projekt, zwany Spaces on Wheels, to rodzaj wyobrażenia na temat potencjalnej formy ułatwienia codziennych czynności dzięki autonomicznym pojazdom.

Augmented reality imituje potencjalną przyszłość miast

Siedem pojazdów wyprodukowanych na potrzeby projektu było zarówno autonomiczne, jak i elektryczne. Łatwość zamówienia dowolnego z nich za pomocą aplikacji Space10 zachęcała grupę testową do eksplorowania zaaranżowanych w autach przestrzeni. W tym momencie wyobraźnię wspierała rozszerzona rzeczywistość (augmented reality) imitująca potencjalne przyszłe przestrzenie użytkowe dostępne na żądanie. Projekty samochodów Spaces on Wheels zostały stworzone przez Foam Studio. Uwaga projektantów została skoncentrowana na przystępności i przyjazności dla użytkowników.

Technologia przyszłości

„Jesteśmy bliscy tego, co może być najbardziej znaczącym okresem zmian w przemyśle motoryzacyjnym”, powiedział współzałożyciel Space10 Kaave Pour. „Technologie takie jak elektryfikacja i zautomatyzowana jazda robią znaczące postępy. Pewnego dnia, w niedalekiej przyszłości, w pełni autonomiczne pojazdy mogą być częstym zjawiskiem na naszych codziennych ulicach, co nie tylko zredefiniuje sposób przemieszczania się ludzi i towarów w naszych miastach, ale także na nowo zdefiniuje strukturę naszego codziennego życia”, kontynuował.

Nie tylko transport

Wydaje się, że moment w którym pierwsze autonomiczne samochody trafiły na nasze ulice na zawsze zmienił ich podstawową rolę. Funkcja transportu zanika, tworząc przestrzeń dla innych, nowych ról, jakie wkrótce przejmą bezzałogowe pojazdy. Wcale nie naiwną wizją jest ta mówiąca o aucie jako przedłużeniu naszego domu lub innego miejsca w którym spędzamy dużo czasu.

Według laboratorium, przeciętna osoba jadąca do pracy w zatłoczonym mieście spędza 75 minut na dojazd do pracy, a 30 minut średnio stoi w korkach. Oznacza to, że przez około 30 lat życia kierowca spędza dwa lata w ruchu ulicznym.

Biuro, szpital, hotel, bar…na kółkach

Laboratorium oferuje zatem coś na kształt „biura na kółkach” – elastycznego, przenośnego obszaru roboczego, którego podstawowym zadaniem będzie odzyskanie choć części utraconego na dojazdy czasu.

Jesteśmy jednostkami społecznymi, a kontakt z innymi ludźmi stanowi o naszym dobrostanie psychicznym. Cafe on Wheels pozwala dopasować się do czasu, aby dogonić znajomych przy kawie, kiedy jedni i drudzy muszą się przemieszczać.

Służba medyczna w formie pop-up to chyba jedno z najciekawszych rozwiązań przynajmniej części problemów z jakimi aktualnie borykają się pacjenci. Fachowa pomoc medyczna na żądanie, bez żmudnej rejestracji i wyczekiwania w niebotycznie długiej kolejce brzmi co najmniej zachęcająco.

Od kilku już lat rośnie eko świadomość społeczna i to nie tylko w zakresie ochrony środowiska, ale także ochrony własnego zdrowia poprzez wybór produktów spożywczych wyprodukowanych w zrównoważony sposób – świeżych, lokalnych i wysokiej jakości. I choć istnieje szereg modnych i drogich eko-targów oraz sklepów online z produktami wprost od rolników trudno im równać się z przenośnym straganem, dostarczającym potrzebne produkty rolne wprost do naszych drzwi. Koncepcja posiada jeszcze jeden niezaprzeczalny atut – może wspierać działalność mikro gospodarstw rolnych otwierając nowe punkty zbytu ich towaru.

Innowacyjne rozwiązanie problemów miast

Powyższe pomysły rozwiązywały dosyć podstawowe problemy z którymi mierzymy się każdego dnia. Ale pomysłodawcy Spaces on Wheels nie zapomnieli także o celach wyższych, jakie każdy z nas chce osiągnąć – poprzez edukację, rozrywkę czy dostęp do jakościowego contentu online. Play on Wheels po raz kolejny sięga po AR (augmented reality) by w jak najlepszy i wartościowy sposób wypełnić czas ich podróży. Rozszerzona rzeczywistość odpowiada i odzwierciedla bieżącemu otoczeniu zapewniając jakby mimochodem solidną dawkę wiedzy o świecie.

Hotel on Wheels to ekologiczna alternatywa dla podróży lotniczych odbywających się w trakcie nocy. Pozwala przemieścić się do docelowego miejsca destynacji podczas snu, nie zaburzając dobowego rytmu i po raz kolejny oszczędzając cenny czas.

Dyskusja o przyszłości

Strateg Space10 – Bas Van De Poel wierzy, że koncepcyjny projekt Spaces on Wheels może stanowić istotny wkład w rozmowę na temat przyszłości mobilności w mieście. To rodzaj otwartego pytania postawionego mieszkańcom metropolii o ich preferencje względem wyglądu ich najbliższego otoczenia. Autonomiczne pojazdy będą takimi mikro przestrzeniami, które wielu z nas zechce indywidualnie zdefiniować, tak jak teraz decyduje o wyglądzie własnego domu czy mieszkania.

Zobacz także:

Stylowy luksus Audi A8

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close