Search

Modernizm w Palm Springs | święto architektury

modernizm Palm Springs05

Podczas trwającego właśnie w Palm Springs Tygodnia Modernizmu, publiczność ma szansę poznać z bliska wiele wspaniałych przykładów tutejszej architektury. Tym razem zaglądamy do świeżo ukończonej, prywatnej rezydencji zaprojektowanej przez pracownię Formarch. Modernizm z połowy wieku, który odnajdujemy w 341 dobrze zachowanych domach, sprawia, że okolica Seven Lakes, została objęta ochroną. W przypadku odnowionej rezydencji mamy do czynienia z silnymi wpływami włoskiego wzornictwa modernistycznego. Wszystko na tle surowej pustyni, zestawionej z bujną zielenią ogrodu.

modernizm Palm Springs04

Studio architektury i projektowania wnętrz Formarch znane jest w Stanach Zjednoczonych przede wszystkim dzięki umiejętnym i niestandardowym projektom domów. Realizacje rozciągają się od jednego wybrzeża do drugiego, wśród nich znajdują się kurorty, a nawet ranczo. Dom w Palm Springs ozdobiono oryginalnymi, światowymi dziełami sztuki z lat 50., 60. i 70. Wnętrza wypełniono włoskimi rzeźbami i niestandardowymi meblami, zastosowano także dziedzińce w stylu atrium.

modernizm Palm Springs06

Amerykański modernizm z lat 60. XX

Parterowy dom pierwotnie zaprojektował lokalny architekt Richard A. Harrison na początku lat 60. XX wieku. Modernizm objawia się tu poziomym, płaskim dachem, trójwymiarowymi wzorzystymi ścianami zewnętrznymi bloków betonowych Shadowal oraz oknami od podłogi do sufitu. Stanowią one ramy dla wspaniałych, górzystych krajobrazów w oddali. Według Brenta Leonarda z Nowego Jorku, głównego dyrektora ds. projektowania w Formarch:

inspiracją jest wprowadzenie wyjątkowej włoskiej, kolekcjonerskiej modernistycznej elegancji do architektury amerykańskiej z połowy wieku, szczególnie w tym regionie Palm Springs, położonym przy kultowym Seven Lakes

modernizmPalm Springs02

Tło i lokalizacja były ostatnim rysunkiem dla innych architektów i projektantów w okolicy.

Skąpane w słońcu górskie widoki stworzyły idealną perspektywę do zaprojektowania, odzwierciedloną również w stołach w kuchni i salonie, stworzonych przez Formarch specjalnie do tego projektu, z pięknymi drzewami grejpfrutowymi na zewnątrz, które zadecydowały o kolorze tapicerki w części wypoczynkowej”- mówi Leonard.

modernizmPalm Springs01

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close