Search

Lexus i kolekcja masek inspirowanych kulturami świata

lexus-design-miami_-scaled

Marka Lexus zaprosiła do współpracy architektę i designerkę Tosinę Oshinowo oraz projektantkę tekstyliów i mebli Chrissę Amuah. Wspólnie stworzyli kolekcję nakryć głowy, która łączy koncepcje ochrony, ozdoby, funkcjonalności i celebrowania. Czerpie więc inspirację z mieszanki wpływów kulturowych.

chrissa_amuah_and_tosin_oshinowo_photo_by_spark_creative
Chrissa Amuah i Tosin Oshinowo

Rok temu nikt się nie spodziewał, że maski staną się wszechobecną koniecznością i symbolem roku 2020. Wcześniej znana i używana właściwie wyłącznie w większości kultur azjatyckich. Maska stanowiła tam dotychczas symbol uprzejmości w przypadku przeziębienia. Natomiast dziś na całym świecie uznaje się ją za formę ochrony. A jednocześnie oznacza odpowiedzialność obywatelską.

lexus freedom_to_move_by_tosin_oshinowo_and_chrissa_amuah_inspired_by_lexus._egaro._photo_by_mark_cocksedge_3

Ten wielokulturowy dialog stanowi podstawę kooperacji w zakresie opracowania koncepcji designu. Architektka i projektantka Tosina Oshino, projektantką tekstyliów i mebli Chrissa Amuah i Lexus połączyli siły. W rezultacie powstała kolekcja masek zaprojektowanych jako nakrycia głowy. Niedawno prezentowano ją na Design Miami.

Lexus photo_by_spark_creative_3

Odkrywając idee ochrony, ozdób, funkcjonalności i celebracji, nakrycia głowy stanowią artystyczną alternatywę dla użytkowych maseczek. Tym samym celebrują pragnienie całego świata, aby wspólnie przejść przez pandemię. Współpraca nazwana „Freedom to Move” czerpie również z mieszanki wpływów kulturowych. Identyfikuje bowiem nieoczekiwane podobieństwa i dialogi w materiałach, teksturach, kolorach i rzemiośle.

lexus

Ponieważ życie ludzi uległo znacznemu przedefiniowaniu w ubiegłym roku, Oshinowo i Amuah skorzystały z okazji, aby ponownie rozważyć funkcjonalność masek. Tym razem wbrew tradycjom ochrony i ozdabiania w kulturach globalnych.

lexus Freedom-to-Move-by-Tosin-Oshinowo-and-Chrissa-Amuah-inspired-by-Lexus.-Egaro.-Photo-by-Mark-Cocksedge-7

Dla istot nomadycznych stanie w miejscu jest nienaturalne. Chcieliśmy zmienić sposób w jaki się poruszamy się w pozytywny sposób. Pomimo ograniczeń ruchu, w jakim znajduje się teraz świat” – mówi Amuah.

lexus photo_by_spark_creative_4

Globalny nomadyzm Lexus

Dzięki Oshinowo z Lagos w Nigerii i współpracy, która miała miejsce w większości tam, projektanki postawiły na kontekst afrykański. Kluczowe filozofie projektowania Lexusa, takie jak japońskie pojęcia omotenashi (wyjątkowa gościnność) i takumi (mistrzowskie rzemiosło), także stanowiły integralną częścią procesu twórczego.

lexus freedom_to_move_by_tosin_oshinowo_and_chrissa_amuah_inspired_by_lexus._egaro._photo_by_mark_cocksedge_2

Trzy projekty w symbolicznej kolekcji noszą nazwy Egaro, Pioneer Futures i Ògún. Wszystkie wykorzystują szeroką gamę materiałów, takich jak brąz, mosiądz, skóra i akryl. Prezentują też dodatkowe detale takie jak choćby ręcznie tworzone, skomplikowane kompozycje z koralików. Oglądamy tu także laserowe grawery oraz haft cyną tradycyjną metodą z Afryki Zachodniej. Każde nakrycie głowy wyposażono w aspekty stworzone przez tradycyjnych rzemieślników połączone z elementami wydrukowanymi w 3D. W związku z tym kolekcja stanowi poetyckie połączenie przeszłości i teraźniejszości.

lexus freedom_to_move_by_tosin_oshinowo_and_chrissa_amuah_inspired_by_lexus._egaro._photo_by_mark_cocksedge_2

Nasz koncepcyjny projekt stanowi odważny krok w kierunku naszej nowej ludzkiej egzystencji i zachwyca połączeniem ergonomii i spektaklu” – stwierdza Oshinowo.

Każda maska ​​posiada również przezroczyste panele, które ułatwiają komunikację. W ten sposób odpowiada na powszechną frustracja, której dostarcza obecnie większość masek.

lexus Freedom-to-Move-by-Tosin-Oshinowo-and-Chrissa-Amuah-inspired-by-Lexus.-Egaro.-Photo-by-Mark-Cocksedge-5

Pomimo, że zaprezentowany na Design Miami, projekt „Freedom To Move” powstał, aby dotrzeć do globalnej publiczności. Wszystko za sprawą cyfrowych doświadczeń, w których twórcy treści na całym świecie prezentują nakrycia głowy z różnych kultur. Trzyczęściowa seria dokumentów docu towarzyszy również Oshinowo i Amuah w ich podróży projektowej. Lexus wraz z projektantkami przedstawia przebieg projektu od początku do końca

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/design/maski-od-vivienne-westwood-dla-okularnikow/

https://pointofdesign.pl/design/maseczki-z-lancuszkiem-akcesorium-sezonu/

https://pointofdesign.pl/design/louis-vuitton-przedstawia-oslone-przed-pandemia-i-sloncem/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close