Search

Walencja – stolica designu 2022

To tętniące kulturalnym życiem miasto, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, jest ważnym portem nad Morzem Śródziemnym i jeszcze ważniejszym punktem w świecie designu. Walencja stała się wiodącym przykładem niezwykle skutecznego wykorzystania wzornictwa. Imponująca mieszanka historycznych i nowoczesnych struktur miasta, połączona i współistniejąca ze środowiskiem naturalnym, podkreśla architektoniczne dziedzictwo miasta.

Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
Wystawa Anni i Josefa Albersów

Walencja jest ósmym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Designu® 2022. Wyznaczana co dwa lata przez Światową Organizację Designu, promuje zawód projektanta na całym świecie. Celem jest wyróżnienie miast, które wykorzystują wzornictwo jako narzędzie stymulujące rozwój gospodarczy, społeczny, kulturalny, a przede wszystkim, środowiskowy. Na tej niezwykłej mapie wyjątkowych stolic znalazły się wcześniej Turyn, Seul, Helsinki, Kapsztad, Tajpej, Mexico City i Lille.

Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
Lampa Colorín, projekt i zdjęcia: Eduardo Albors

Walencja jako Światowa Stolica Designu 2022

W ramach sześciu kluczowych tematów – zdrowia i dobrego samopoczucia, dydaktyki projektowania, gospodarki i innowacji, dziedzictwa i tożsamości. A także zrównoważenia środowiskowego oraz sprawiedliwości, włączenia społecznego i różnorodności, program dąży do objęcia wszystkich dyscyplin projektowania. Jednocześnie stwarza szereg wydarzeń, wystaw i kongresów opartych na obszarze wzornictwa.

Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
Wystawa Ruta Grafica

Organizacja World Design Capital Valencia 2022 to nie tylko inspirujące wydarzenie. To także kamień milowy w historii miasta i międzynarodowej promocji zarówno całego regionu Walencji, jak i hiszpańskiej marki. Podkreśla ono design jako narzędzie do transwersalnej transformacji społeczeństwa. Tylko w regionie Walencji, design przyczynia się do wzrostu rocznego PKB o ponad 4 000 mln euro. World Design Capital Valencia 2022 to ponad 100 działań, 150 prelegentów najwyższego szczebla, 70 umów o współpracy, 25 obiektów i prawie 100 podmiotów zaangażowanych w realizację tego niezwykłego wydarzenia.

Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
Valencia’s Orchad Tomorrow, Ex Figura

Studio kreatywne Ive stworzyło projekty na wystawę Valencia 360, które przedstawiają zarówno dystopijne, jak i utopijne projekcje przyszłości miasta. Natomiast studia Quatre Caps, C LAB Atelier, Lloyd Martin, Ex Figura i Rarea Studio wybrała niezależna organizacja Non Architecture. Projektanci stworzyli wirtualny obraz 360 stopni, który pokazuje potencjalne wizje tego, jak hiszpańska Walencja mogłaby wyglądać w 2030 roku.

Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
Fotel Butaca Granda, projekt: Havier Carvajal&Martínez Medina, zdjęcia: Martínez Medina

Program Światowej Stolicy Designu 2022

Na każdy miesiąc trwającego wydarzenia, ustalany się indywidualny program. Uzupełniany jest następnie o wpływy artystów i pozostałych organizatorów, współpracujący z całego obszaru Hiszpanii.  

Wszystko rozpoczęło się od inauguracji roku w styczniu i obchodów Cevisamy w lutym. Goście mogli zapoznać się z wystawą Ceramics DNA, a także wystawą Why am I like this?, której kuratorką jest Julia Capella.

Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
The Valencian Museum of the Enlightenment and Modernity, projekt: Guillermo Vázquez Consuegra, zdjęcia: MuVIM and Turismo Valencia

Na początku czerwca, w La Rambleta i La Marina de València, World Design Experience – EXPERIENCE VALENCIA 2022, zaskoczy miasto mieszanką cyfrowego i interaktywnego designu. A także projektowania graficznego, muzyki i nieograniczonej kreatywności. Zobaczymy dzieła Cateriny Bianchini, Briana Collinsa, Alexa Trochuta, Alexa Huntinga, Lizy Enebeis czy Rebeki Arce. Nie zapominając o Yarzy Twins, Thomaas Kurppa czy Davida Navarro. Natomiast we wrześniu, nastąpi uroczysta inauguracja Feria Hábitat València.

Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
The Valencian Museum of the Enlightenment and Modernity, projekt: Guillermo Vázquez Consuegra, zdjęcia: MuVIM and Turismo Valencia

Nagrody Goya, uroczystość wręczenia nagród Arquia, wręczenie gwiazdek Michelin oraz gala wręczenia nagród ADCV będą kolejnymi ważnymi wydarzeniami tego roku. Planowane jest przedstawienie dwóch filmów dokumentalnych, poświęconych kluczowym postaciom walenckiego wzornictwa, takim jak Montesinos „Inne oblicza mitu” oraz Mariscal „L’alegria de viure”.

Wybór Walencji na stolicę designu 2022

Walencja to nieskończona kraina kreatywności. W ciągu ostatniego stulecia, praca profesjonalnych projektantów, architektów, architektów wnętrz i ilustratorów, dała początek wyjątkowej kulturze projektowania. Region jest także ojczyzną tradycyjnej ceramiki, przemysłu zabawkarskiego i graficznego – nie jest więc przypadkiem, że wielu projektantów kształciło się na jego terenie.

Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
Wystawa Anni i Josefa Albersów
Walencja – stolica designu 2022_hiro.pl
Wystawa Diseñarel Aire

Dzięki imponującej infrastrukturze miejskiej, która harmonijnie współistnieje ze środowiskiem naturalnym i zabudowanym, zaczynając od Ogrodów Turia, przez Rynek Centralny, po Miasto Sztuki i Nauki, Walencja łączy efektywne zastosowanie śródziemnomorskiego wzornictwa z pragnieniem wykorzystania sektora kreatywnego jako czynnika zmian społecznych.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close