Wilhelm Lamp przedstawiono w ramach wystawy Rossana Orlandi Guiltlessplastic – Master’s Pieces. Twórca jest architekt Tiziano Vudafieri. Jest to jedyny w swoim rodzaju obiekt 3D wydrukowany w polikarbonacie z recyklingu. Z pewnością reprezentuje nową interpretację wazonu niemieckiego projektanta Wilhelma Wagenfelda, nauczyciela w Bauhaus as także niekwestionowanego mistrza modernistycznego projektu, którego Vudafieri jest kolekcjonerem.
Unikatowość projektu
Ro Plastic-Master’s Pieces jest wystawą składającą się z pewnością z unikatowych elementów. Ich wspólnym mianownikiem jest przetworzony plastik. Wszystkie z eksponatów wykonali światowej sławy artyści, projektanci i architekci. Wszystko zaprojektowano a także wykonano z plastiku pochodzącego z recyklingu i nadającego się do recyklingu.
Okiem projektanta
Pomysł na Wilhelm Lamp zrodził się z pasji Tiziano Vudafieri do niemieckiego projektanta.
„Wilhelm Wagenfeld był jedynym mistrzem Bauhausu, który zastosował utopię tego ruchu do prawdziwego życia. Wkroczył na rynek po II wojnie światowej z pięknymi przedmiotami codziennego użytku, a także z innowacyjnymi projektami i przede szystkim przystępnymi cenami. Wśród jego dzieł preferuję szklane elementy. Zwłaszcza wazony. Ich klasyczne i rygorystyczne, eleganckie a także nowoczesne formy. Stąd pomysł recyklingu nie tylko materiałów użytych do obiektu, ale także samego projektu. Wszystko doskonale pasuje do motywu Guiltless Plastic.”
Architekt rozpoczął w ten sposób od szklanego wazonu Wagenfeld z 1935 roku. Wtedy przekształcił go w imponującą, wielkości człowieka lampę wiszącą. Podczas wystawy lampa oświetli oryginalną wazę – część osobistej kolekcji Tiziano Vudafieri – aby podkreślić związek między inspiracją a pracą.