Thallus to nazwa zapożyczona z greckiego określenia na gatunek flory, która w swojej strukturze nie ma wyróżnionej łodygi ani liści. W polskim słowniku botanicznym funkcjonuje jako plecha. W ty wypadku, Thallus to eksperymentalna struktura stworzona przez ZHA przy użyciu wzorów generowanych i modelowanych metodami komputerowymi.
W imię innowacyjnego designu
Kompozycja powstała dzięki zautomatyzowanemu mechanizmowi oraz technologii cięcia przy użyciu gorącego drutu. Struktura prezentuje nieustające badania oraz doświadczenia w dziedzinie wykorzystywania technologii w projektowaniu oraz architekturze. Eksperyment przeprowadzony został przez grupę Zaha Hadid Architects Computational Design (ZHA CoDe), które po raz kolejny zademonstrowała do czego jesteśmy zdolni jeśli chodzi o mechanizację i personalizację architektury oraz budownictwa.
Proces powstawania
Model stworzony został przez robota drukującego w 3D i poruszającego się w sześciu osiach. Stworzył on strukturalną, podłużną formę składającą się w powtarzających się pętli, które w późniejszym czasie miały zostać ze sobą połączone w celu stworzenia jednej, pełnej powierzchni. To płaszczyzny wygenerowane w prostej linii w przestrzeni wobec osi maszyny. Ich kształt został zmodyfikowany tak, aby przypominały ścięty walec, co umożliwiło wykorzystanie gorącego drutu.
W poszukiwaniu technologicznych rozwiązań
Thallus jest etapem w procesie doświadczeń ZHA CoDe, które badają możliwości tworzenia geometrii poprzez wykorzystanie aplikacji komputerowych. Takie projektowanie odkrywa różne zdolności modyfikowania materiałów poprzez ich ekspansję lub dyfuzję, bazujące na tworzeniu pojedynczej wiązki, którą później można złożyć w złożoną strukturę.
Kompozycję White in the City eksponowana była do 9 kwietnia na terenie Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie.
Zobacz także: