„Zataczamy krąg” – twierdzi światowej sławy trendforecasterka Lidewij Edelkoort. Taki jest najnowszy, piąty już numer wydania magazynu „Point of Design. Guide to Metropolitan Living”. Zobacz online lub szukaj magazynu w wersji papierowej w ekskluzywnych punktach dystrybucji.
„Zataczamy krąg” – twierdzi światowej sławy trendforecasterka Lidewij Edelkoort. Na nowo odkrywamy dawne wartości, wracamy do korzeni ludzkości, podwalin cennych odkryć i tradycyjnego warsztatu, gdzie naczelne miejsce w procesie tworzenia zajmuje człowiek.
Nowe czasy, nacechowane zmiennością, pobudzają pragnienie poszukiwania bezpiecznej przystani, w której człowiek holistycznie wy- kreuje swoją codzienność, stworzy spójny system połączeń między przedmiotami, czasem i miejscami odzwierciedlającymi jego osobowość. O tym w najnowszych trendach „Turning in circles”.
W wydaniu wiosna/lato poprowadzimy Was przez różne dziedziny projektowania, by pokazać, że sukces każdej z nich zrodził się na bazie historii, tradycji, rzemiosła i jakościowego designu.
Od wywiadu z wybitnym niemieckim projektantem luksusowych dywanów – Janem Kathem, który zrewitalizował modę na dekorowanie podłóg i wniósł po- wiew świeżości do perskich wzorów, przez rozmowę z Alberto Alessim o „open innovations” leżących u podłoża popularności włoskiej fabryki designu, po smakowitą opowieść o najlepszej kuchni świata – El Celler de Can Roca – z wybitnym szefem Joanem Rocą. W tych ekskluzywnych wywiadach odkryjemy tajniki wyjątkowości naszych rozmówców i firm, które tworzą.
Trudno mówić o architekturze, nie odnosząc się do jednej z kluczowych postaci areny światowego budownictwa – Rema Koolhaasa. Autor prowokacyjnych tez, nieustannie testujący granice pojemności budynku, walczy z przymusem spektakularności architektonicznej.
Koncentrujemy się także na jego nowoczesnej wizji metropolii i poddajemy analizie tezę, że „współczesne miasto nie ma już nic do zaoferowania”. Ta ostatnia stanowi punkt wyjścia do prezentacji najbardziej spektakularnych wizji miast przyszłości, stworzonych przez Zahę Hadid, Normana Fostera i innych wybitnych architektów.
Przechodząc do tematów lżejszych, przybliżamy kolorową postać Allena Jonesa, naczelnego przedstawiciela abstrakcji figuratywnej. Mroczne wątki seksualnej de- gradacji Jones ubiera w radosne kolory i formy ikonicznych mebli, klasyfikowanych jako pornochic. W kontraście do regresywnego, patriarchalnego gustu Jonesa pokazujemy sylwetkę Goshki Macugi – wybitnej polskiej artystki sięgającej po techniki ekspozycji muzealnej czy właściwej dla archiwum – której prace można oglądać w Fondazione Prada w Mediolanie.
Spora dawka najnowszych tendencji w modzie i designie, przybierających postać trendów high-tech i megatrendów sezonu, pozwoli dostrzec szeroki kontekst, w jakim powstały, i dopasować je do indywidualnych preferencji. Jak zwykle to zaledwie przedsmak podróży przez design. Zapraszam po więcej. Miłej lektury!