Search

Duńska jakość i hiszpański temperament w kolekcji Georg Jensen

Kolekcja Georg Jensen projektu Patricii Urquioli

Georg Jensen – duńska marka o długiej tradycji designu, od lat współpracuje z wybitnymi artystami i designerami, w tym także z gorącym nazwiskiem z Hiszpanii.

Patricia Urquiola to obecnie jedna z najbardziej docenianych europejskich projektantek architektury. Na początku swojej kariery odbyła podróż przez Skandynawię – uczęszczała na spotkania, wykłady, odwiedzała studia projektowe i atelier i poznawała twórców pracujących w środowiskach Danii, Norwegii i Szwecji. Marzyła o wykroczeniu poza swoją strefę komfortu, po tym jak uznana została za projektantkę Europy kontynentalnej. „Chciałam nawiązać relację z elementami i estetyką skandynawskiej kultury, badać ich materiały i techniki rzemieślnicze. Nabrać nowego spojrzenia”, przyznaje Urquiola. Dodaje, że te wizyty wywarły na niej wielkie wrażenie, które do dziś pozostało w jej umyśle.

Stylowa kolekcja godna Skandynawii

W tym roku Patricia Urquiola powróciła do skandynawskiej mentalności, nawiązując współpracę z duńską marką, produkującą ekskluzywne zastawy stołowe, Georg Jensen. Marka ta może chwalić się kolaboracją z takimi artystami jak Marc Newson czy Zaha Hadid.

W kolekcję nazwaną Urkiola wchodzą kubki, miski, wazy, tace oraz świeczniki. Wszystkie z produktów wykonane zostały z nierdzewnej stali, polerowanej na wysoki połysk, skontrastowanej z uchwytami oraz elementami wykonanymi w odcieniach różowo-miedzianego złota. Wszystkie projekty są bardzo architektoniczne i współczesne, a do tego doskonale wpisują się w modernistyczne wariacje estetyczne marki Georg Jensen, której historyczny dorobek datuje się na ponad 100 lat. Łączą w sobie zarówno ponadczasową stylową estetykę, precyzyjne wykonanie oraz nordyckie zasady spójności i autentyczności.

Inspirujący dorobek Georg Jensen

W poszukiwaniu punktu zaczepienia, w pierwszej kolejności Urquiola dokładnie przyjrzała się wszystkim projektom wyprodukowanym przez duńską markę. Jej uwagę przykuły przede wszystkim motywy żebrowanych prążków, które wykorzystane zostały w zestawie sztućców Bernadotte. „Ostatnim trendem w projektowaniu przy użyciu stali nierdzewnej jest nadawanie produktom kobiecego, płynnego i organicznego charakteru”, mówi Urquiola, która dla swojej kolekcji wyznaczyła inne priorytety. „Chciałam stworzyć coś bardziej rygorystycznego, mocnego i wyraźnego”, przyznaje. Forma walca stała się geometryczną dominantą elementów kolekcji, której fragmenty nachodzą na siebie. Produkty zakładają również możliwość wielofunkcyjnego wykorzystania – waza może stać się naczyniem chłodzącym szampana a dzbanek nabierką do kostek lodu.

Geneza powstania nazwy kolekcji

Projektantka, choć oddana włoskiej kulturze, urodziła się w mieście Oviedo, znajdującym się w północnej części Hiszpanii. Jej nazwisko wywodzi się od nazwy pobliskiego regionu Urkiola, będącego częścią Pays Basque. Tradycyjny alfabet dialektu Euskara Basque nie zawiera w sobie litery Q. „Wykorzystanie tej wersji mojego nazwisko to trochę jak powrót do moich korzeni”, przyznaje projektantka. Widoczne męskie cechy zauważalne w linii nowych produktów, mogą być również odwołaniem do pięknych górzystych krajobrazów północnej Hiszpanii.

Sztuka rozwijania się

Formy choć zdają się proste, są tak naprawdę skomplikowane w produkcji. Projektantka przyznaje się, że sama nie pracowała nigdy bezpośrednio ze stalą nierdzewną, jednak pracownicy Georg Jensen umożliwili realizację jej najbardziej wyszukanych fantazji.

Projektowanie elementów kolekcji Urkiola było nie tylko zadaniem wzorniczym ale i edukacyjnym.

Projektantka za każdym razem prezentuje się z zupełnie innej strony. Co chwilę zaskakuje zupełnie nowym podejściem przy realizacji kolejnych projektów. W ostatnim czasie zaprojektowała wnętrza hotelu zlokalizowanego nad jeziorem Como. Il Sereno mieści w sobie pokoju, z których rozpościera się panoramiczny widok na wodę oraz znajdujące się w pobliżu góry. Każdy z pokoi wyposażony został w produkty z kolekcji Urkiola. Niektóre z nich wykorzystywane są w barze i w restauracji. Elementy istnieją w relacji z prostym designem budynku oraz jego wnętrz. To smak nordyckiej, chłodnej elegancji zestawionej z charakternością ciepłych Włoch.

Zobacz także:

Hotel projektu Patricii Urquioli

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close