Związek z magazynem TIME
Twarz słynnego surrealisty w 1934 po raz pierwszy ukazała się na okładce magazynu TIME. Towarzyszył jej nagłówek „bladzi młodzi ludzie, którzy piją sherry przy małych stolikach decydując o ostatnich trendach w sztuce już wiele lat temu skończyli z surrealizmem” (org.: pale young people who drink sherry at little tables and decide the latest vogues in art were all finished with surrealism years ago). Pojęcie opisujące ten styl sztuki powstało i utrwaliło się już dekadę wcześniej, a nurt, którego wyznawcą stał się Dali, uznawana był już za przedawniony. Jednak, kiedy hiszpański artysta po raz pierwszy przybył do Nowego Jorku, jego kolekcja zamalowanych płócien zaczęła dezorientować wzrokową logikę.
Spotkanie z artystą
Tekst artykułu wyraźnie zaznaczył, że twórczość artysty wywrze wielki wpływ na kształtowanie się sztuki oraz ludzkich umysłów.
Reporterzy przeprowadzili wtedy rozmowę z Salvatorem w apartamencie hotelowym, które uprzednio został przygotowany, aby stać się wizualną lekcją na temat obiektów. W centralnej części pokoju znalazł się niewielki stolik. Na nim artysta zestawił ze sobą bujany fotel oraz czerwoną czapkę symbolizującą wolność Katalonii. Na siedzisku ustawiona została żółta lampa stołowa. Kompozycji dopełniały dwa długie bochenki francuskiego chleba ustawiona na kominku oraz banner zawierający w sobie niezrozumiałe symbole: białą czaszkę, klucz, liść, damską bieliznę oraz litery składające się na napis DALI.
Niepodważalny sukces
W 1936 wizerunek artysty po raz kolejny ukazał się na okładce magazynu. W tym samym czasie, w najsłynniejszym nowojorskim Museum of Modern Art odbywała się wielkoskalowa wystawa sztuki surrealistycznej, w której uczestniczyły jego prace. W artykule załączonym w wydaniu magazynu pojawiło się stwierdzenie, że „surrealizm nigdy nie przyciągnąłby takiej uwagi w USA, gdyby trzydziestodwuletni przystojny Katalończyk o miękkim głosie, z zawiniętym wąsem, który przedstawia się jako Salvador Dalí”.
Z okazji wspomnienia urodzin Dalíego 11 Maja, magazyn TIME przedstawił serię najbardziej intrygujących portretów słynnego surrealisty.
Zobacz także: