25 listopada 2016 w Studiu Tęcza na warszawskim Żoliborzu, odbyło się multimedialne widowisko, które wprowadziło widzów w świat inspirujący wyobraźnię Schaeffera. Festiwal Era Schaeffera animowali artyści skupieni wokół Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, jako coroczny hołd dla dorobku obecnie 87 –letniego Bogusława Schaeffera.
Bogusław Schaeffer – da Vinci XXI wieku
Postać Bogusława Schaeffera, artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku, jest rozpoznawalna i doceniana wciąż bardziej za granicą, niż w Polsce. Stworzył on około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuk teatralnych, granych z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 400 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 15 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Jest najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy.
Forma i treść
Festiwal „Era Schaeffera” jest imprezą cykliczną będącą rodzajem hołdu dla sztuki Bogusława Schaeffera. Celem Festiwalu jest promocja twórczości artysty i przybliżenie jego postaci zwłaszcza osobom młodym.
Tegoroczna „Era Schaeffera” ponownie zaskoczyła formą i treścią. Uczestnicy przechodzi przez kolejne pokoje, w których ich wyobraźnia stymulowana była dźwiękiem, obrazem, słowem i ruchem. Jedno z pomieszczeń zostało wyposażone przez firmę Duravit w umywalkę stawianą na konsoli z serii Cape Cod oraz toaletę z deską sedesową z funkcją mycia SensoWash.
Multimedialny show
„Era Schaeffera” to także coroczne międzynarodowe spotkania artystów różnych dziedzin: muzyki, teatru, tańca, filmu oraz performance’u, zafascynowanych twórczością Schaeffera. W tym roku odtwórcą postaci Schaeffera był aktor Waldemar Obłoza a widowisko zakończyło się występem muzyka Michała Urbaniaka z zespołem.